Orienťák kdykoliv a kdekoliv

Orienťák kdykoliv a kdekoliv

Nejsou hromadné tréninky? Nevadí. Nemohou se konat závody? Co se dá dělat. Nemůžeš jet běhat tam, kam zrovna chceš? I to se dnes může stát. Orienťák se dokáže pružně přizpůsobit všem překážkám! Zkusili jste už třeba virtuální trénink nebo areál pevných kontrol?

Jde to i individuálně

Orientační běh je sice individuální sport, ale hromadné tréninky bývají pevnou součástí programu. Nejde o to, že by všichni vběhli do lesa najednou, ale v jeden den je připraven v lese trénink s několika tratěmi, kterého se můžou jednotlivci zúčastnit. To nyní nelze úplně jednoduše realizovat, proto se přešlo k tréninkům individuálním. Lampiony či fáborky na kontrolách jsou v lese rozneseny třeba týden (někdy i více) a zájemci se tak rozprostřou do širšího časového intervalu, čímž se omezí kontakty především na startu a v cíli. V některých oddílech je zavedena tabulka příjezdů, kde si každý vybere jedno časové okno, kdy přijede na trénink.

Virtuální tréninky jako budoucnost orienťáku?

Na kvalitní orienťácké mapě se dá postavit trénink, aniž by stavitel tratí musel do lesa. Roznést kontroly, ale byla vždy nutnost. I s tímto problémem pandemie značně pohnula kupředu a vzniklo několik mobilních aplikací, které jdou virtuálním tréninkům naproti. V ČR je připraveno nejvíce tréninků v aplikaci UsynligO, kde si lze vybrat konkrétní trénink a mapu si stáhnout, případně vytisknout. Následně si stačí vzít na start tréninku mobil s nainstalovanou aplikací a zapnutým sdílením polohy a vyběhnout na trať. Jakmile běžec doběhne do místa kontroly, aplikace označí průchod a může se pokračovat dále (Poznámka: Pokud je slabý signál GPS, někdy může aplikace špatně vyhodnotit vaši přesnou polohu. V takovém případě lze označit průchod kontrolou manuálně, ovšem pouze v případě, že jste si jisti vaší správnou pozicí v místě kontroly). 

Obdobou virtuálních tréninků jsou i „pseudovirtuální“ tréninky, tedy takové, na kterých jsou kontroly téměř celý rok, ovšem k jejich absolvování je potřeba využívat aplikaci na chytrém telefonu (např. iOrienteering). Na kontrolách jsou umístěny lístečky s QR kódy, které stačí vyfotit mobilem a automaticky se zaznamená oražení kontroly.

Mapa areálů pevných kontrol v rámci ČR

Areály pevných kontrol, zábava pro celou rodinu

Téměř čtyřicet míst se stálými kontrolami je rozmístěno po republice v rámci Areálů pevných kontrol. Stačí zajít na web zacitorientak.cz, zadat svou polohu a pak už si jen vybrat areál, který je nejblíže, nebo ve kterém byste se chtěli proběhnout. Na webových stránkách jsou k dispozici mapy ke stažení, případně je často možné si již vytisknuté mapy vyzvednout v místě startu. Připraveno je většinou několik tratí a na své si tedy přijdou jak děti, tak ti, kteří si chtějí pořádně zatrénovat.

Ukázka výukové mapy v Borové Ladě na kraji Národního parku Šumava

Pro začátečníky výukové mapy

Na webu zacitorientak.cz jsou k dispozici i tzv. výukové mapy. Těch jsou po republice stovky, a tak je má každý téměř „za rohem“. Na rozdíl od areálů pevných kontrol nejsou na výukových mapách žádné kontroly. Mapy slouží tedy spíše pro pochopení způsobu orientace v terénu a naučení speciálních mapových symbolů. Případně není problém si vymyslet na výukové mapě svou vlastní trať, nakreslit ji na mapu a poté si ji zaběhnout. I samotná stavba orienťácké tratě je dobrým tréninkem pro orientační běh. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: