Pozvánka: LADERMON TRAIL – nejen závod, ale také běh s příBĚHem

Pozvánka: LADERMON TRAIL – nejen závod, ale také běh s příBĚHem

Ladermon Trail je terénní běžecký závod na pomezí Hané, Sudet a Nízkého Jeseníku. Závod vyhrál anketu Běžecká perla 2021, který vyhlásil server SvětBěhu.cz s cílem podpořit menší lokální závody s nádhernou trasou.

Název vychází z legendy objevené v kronice zdejší zaniklé německé vesnice. Ladermon byl samotářský zálesák, snad vojenský zběh, důstojník z vyšších společenských kruhů, který za časů Marie Terezie obýval hluboké místní lesy, lovil divokou zvěř a oblékal se do kůže (odtud hanácká verze německého Ledermann) a podle jeho současníků byl nesmrtelný. Aby přežil, musel prokázat vytrvalost, houževnatost, inteligenci, schopnost se rychle rozhodovat i vůli překonávat překážky – a to všechno jsou vlastnosti, které na trasách 15 km a 30 km bude muset na podzim osvědčit každý, kdo zamýšlí doběhnout do cíle.

Velmi pestré trasy

Díky detailní znalosti zdejšího běžeckého rajónu pořadatelé z místního Ladermon Teamu pro účastníky připravili jednotlivé trasy sice jako náročnější, ale o to více běžecky pestřejší a zajímavější, kde běžecky není nic zadarmo. Profil všech závodních tratí se hezky vlní a závodník se musí připravit na táhlá stoupání, prudké seběhy, klikaté trailové i rovné tempové lesní nebo polní úseky.  To vše zarámované v nádherných barevných kulisách podzimního lesa a krajiny Nízkého Jeseníku.

Starobylý fort

S pověstí O Ladermonovi tematicky souvisí také starobylý fort, který se v místě startu a cíle nachází. Je to jedna z mála zachovalých pevnůstek, které kdysi tvořily mohutný prstenec opevnění okolo Olomouce. Před cílem čeká na závodníky atraktivní proběhnutí pevností, včetně tajemné (a v den závodu svíčkami osvícené) spojovací chodby – tzv. poterny. Z ní pak vysílení běžci často vybíhají nejen do cílového prostoru, ale někdy i do jiné časové dimenze…

Prostě Ladermon Trail není jen závod, ale je to běh s příBĚHem, který si na podzim můžeš prožít i Ty. Tak v sobotu 22. října v Radíkově na startu a do té doby Ladermon s Tebou!

Ladermon Trail je terénní běžecký závod:

  • na pomezí úrodných lánů Hané a kamenitých políček bývalých Sudet,
  • mezi Svatým Kopečkem, místem umělců i výletníků a drsným vrcholem Jedová,
  • po břidlicových svazích údolí řeky Bystřice i na klikatých lesních stezkách,
  • krajinou legendy zdejších kronik – nesmrtelného Ladermona.

Zkušenosti čtenářů

Karel Šiška

Děkujeme za článek a za pořadatele snad jen to, že se letošní ročník budeme snažit udělat minimálně tak dobrý, jako ten loňský. 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: