Pozvánka: Přeshraniční běh Zlatá stezka

Pozvánka: Přeshraniční běh Zlatá stezka

Šumava je region, kde řada Čechů tráví svoji dovolenou. Věděli jste, že 6. srpna se tu uskuteční velmi zajímavý přeshraniční běh Zlatá stezka? Pojďme se podívat do historie a trasu závodu.

Už od roku 2004

V roce 2004 se konal na Šumavě 1. ročník běhu, který kopíruje ve značné části trasu středověké tzv. Zlaté stezky. To je stezka, po níž se trmácely karavany lidí a  soumarů z Pasova do Prachatic s nákladem soli. Byla to trať dlouhá a obtížná, zlatý byl ale výnos z prodeje. Kdo investoval do nákupu  a dočkal se toho, že jeho pytle soumaři dotáhli do Čech, že karavanu nepřepadli v šumavských lesích lapkové nebo že nenastaly deště a sůl nerozmočily – pytle totiž se tehdy vyráběly z přírodních eko bio materiálů, bohužel to nebyl žádný goretex, a takový materiál moc deště nevydržel – ten vydělal, protože rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou byl zajímavý. Celkový obchodní obrat na zlaté stezce musel být značný, údajně se za rok přepravilo až tři miliony litrů soli. Obchod na Zlaté stezce definitivně zanikl po 30leté válce.

Až k 900 m n. m.

Po trati běhu Zlatá stezka dnes pytle soli běžci tahat nemusí a ani vítěz nezbohatne. Ale všichni vydělají na zlepšení tělesné kondice a odnesou si nehmotné zážitky z krásné krajiny a možná dobrý pocit z dosažení pěkného času nebo umístění.  Neběží se ale z Pasova do Prachatic, ale ze Stožce do Stožce přes německou obec Haidmühle. Stožec je malebná obec nedaleko od známých šumavských letovisek Volary a Lenora. Po startu se běží  nejprve lesem po rovině, ve druhém kilometru začne mírné stoupání, které se místy zvedá, až se vyběhne na rozcestí Krásná hora (900 m. n. m., nejvyšší bod trati). Odtud úboční cestou lesem a po louce na rozcestí U podkovy, pak dolů lesem a přes louku k hranici, ta se překročí (přechod pro chodce a cyklisty) u německé obce Haidmühle asi na osmém kilometru.  Přes obec po slabě frekventované silnici na rozcestí pod kostelem a odtud necelé 2 km na hraniční přechod Nové Údolí. Pak po lesní silničce (bez automobilového provozu) lesem podél Studené Vltavy cca 5 km do cíle ve Stožci, na 13. km je ještě jedno celkem zvládnutelné stoupání. Voda je k dispozici na 12.km, nad hraničním přechodem.

Mapa trasy

Závod se vrací po 2 letech

Po  dvouleté  přestávce  zaviněné  zdravotní kalamitou zvou pořadatelé opět všechny zájemce na 16. ročník přeshraničního  běhu na 15 km. Start je v sobotu 6. srpna ve 12 hod u fotbalového hřiště ve Stožci, prezentace od 10 hod tamtéž. Startovné je pouhých 100 Kč. Závod je zařazen do běžeckého poháru Sparkassen Landkreis Laufcup 2022.

Seběh k hranici.Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: