Problémy s klouby? Na pomoc přichází ověřená kyselina hyaluronová

Problémy s klouby? Na pomoc přichází ověřená kyselina hyaluronová

Bolavé klouby, vazy a šlachy. Bolesti, které se objevují i při běžném pohybu, umí znepříjemnit život. A trápí lidi bez rozdílu věku a pohlaví. Dobrou zprávou je, že problémům s klouby se dá předcházet. Čeští vědci vyvinuli kloubní výživu pro lidi, která se svojí silou vyrovná produktům dostupným dosud jen ve variantách pro zvířata. Stojí právě na kyselině hyaluronové.

Klasické procházky, cvičení, ale i velká fyzická zátěž. Seznam sportů a aktivit, při kterých zatěžujeme pohybové ústrojí, je sáhodlouhý. A snad nejvíce to platí u běžeckých disciplín. Právě při běhání dochází k zatěžování pohybového aparátu a opotřebování kloubů. Plně funkční klouby jsou přitom důležité nejen pro sportovce a jejich výkony, ale pro všechny lidi ve středním a vyšším věku, kteří se nechtějí trápit bolestmi.

Kyselinu hyaluronovou intenzivně zkoumají i Češi

Jakým způsobem fungují klouby, z jakých látek jsou tvořeny všechny části kloubu, co je krátkodobě a dlouhodobě ovlivňuje, jak na ně působí různé přírodní i chemické látky, to všechno patří mezi úkoly, které řeší výzkumné středisko malé české farmaceutické firmy Contipro sídlící v obci Dolní Dobrouč u Ústí nad Orlicí. Výzkum společnosti Contipro se obecně zaměřuje na lidské tkáně a buňky, na aktivní látky v lidském organismu, ale i na inovativní využití biotechnologií a nanotechnologií pro medicínu. „V našem výzkumu a vývoji pracuje přes 150 odborníků a jsme zapojeni i do ambiciózních aplikacích pro budoucí medicínu. Naše know-how o tkáňových procesech jsme ale investovali i do relativně jednoduchého
produktu, jakým je kloubní výživa,“
vysvětluje vedoucí marketingu Contipra Ondřej Jireš. „V roce 2013 jsme uvedli na trh kloubní výživu pro koně s názvem Geloren. Má podobu ovocných želatinových tablet a obsahuje ideální látky na klouby ve správném poměru a množství. Po čase jsme zjistili, že nám tuto kloubní výživu mnohem více jedí lidé než koně,“ prozrazuje Jireš kroky vedoucí ke vzniku lidské verze v podobě Gelorenu Active, který Contipro uvedlo na trh ke konci roku 2020.

Nejenom čeští vědci

ale vůbec celý obor lékařství a farmacie intenzivně zkoumá, jak kyselinu hyaluronovou dále využít v praxi. Jako injekční léčivo na klouby se používá už dlouho, ale její potenciál je i z hlediska pohybového aparátu mnohem rozsáhlejší. Určitě ještě neřekla svoje poslední slovo.
Problémům s klouby se dá předcházet
Problémům s klouby se dá předcházet

Stejně jako koňská varianta, také lidská verze Gelorenu stojí především na vysokém množství kyseliny hyaluronové. Vědecké studie totiž prokázaly, že právě kyselina hyaluronová je nejdůležitější aktivní látkou a hraje nejen v kloubu několik významných rolí.

Všestranná kyselina rozhýbe klouby

Kyselina hyaluronová se v našem těle nachází přirozeně. Najdeme ji skoro všude, nejvíce v kůži a kloubech, také vyplňuje oční bulvu, a dokonce je z ní tvořena pupečníková šňůra. Má hned několik funkcí. Jednak je stavební a organizační látkou, která drží tkáně pohromadě. Právě na ni se totiž napojují kolagenová vlákna a dosedají na ni buňky. Pokud jí máme v těle málo, kvalita tkání se snižuje. Kyselina hyaluronová funguje také protizánětlivě, urychluje hojení ran. Navíc má informační funkci, při roztržení jejího řetězce totiž dochází k informování organismu, že se v těle objevil nějaký problém, který je nutný řešit. Zároveň je kyselina hyaluronová důležitým „mazivem“ v podobě synoviální tekutiny, díky níž klouby fungují správně. Věkem se její tvorba snižuje, po šedesátém roce života jí máme dokonce pouze deset procent z původního množství. Tento úbytek následně přispívá k odírání kloubních ploch, a v důsledku toho pak vznikají revmatické choroby jako artróza či artritida.
„Problémy s nedostatkem kyseliny hyaluronové v kloubech často trápí i sportovce. Při fyzické zátěži totiž také dochází k degradaci kyseliny hyaluronové, stejně jako u seniorů. Pro prevenci opotřebení kloubů je proto důležité kyselinu hyaluronovou doplňovat,“ vysvětluje Jireš.
V mnohých výživových doplňcích stravy, které slibují zlepšení funkce kloubů, však její výskyt není samozřejmostí. „Geloren Active obsahuje kyselinu hyaluronovou ve velkém množství. Vyrábíme ji stejně jako Geloren v malé obci Dolní Dobrouč a zájem o ni je po celém světě,“ vysvětluje docent Vladimír Velebný, ředitel společnosti Contipro. Právě touto látkou se Contipro zabývá už přes 30 let a je jednou z mála firem na světě, která ji umí vyrábět v nejvyšší kvalitě. Contipro si tudíž může dovolit tuto surovinu dát v potřebném množství i do kloubní výživy.
Nejenom čeští vědci, ale vůbec celý obor lékařství a farmacie intenzivně zkoumá, jak kyselinu hyaluronovou dále využít v praxi. Jako injekční léčivo na klouby se používá už dlouho, ale její potenciál je i z hlediska pohybového aparátu mnohem rozsáhlejší. Určitě ještě neřekla svoje poslední slovo.

Výživu kloubů by měli řešit jak starší lidé...
Výživu kloubů by měli řešit jak starší lidé…

Ve formě se udrží sportovci i senioři

Geloren Active obsahuje také další látky, které společně vytváří z Gelorenu komplexní kloubní výživu. Najdeme zde hydrolyzovaný kolagen, chondroitin sulfát, vitamín C a velmi vysoké množství želatiny, která je v lidském těle významným zdrojem pro tvorbu vlastního kolagenu. Právě kolagen je dalším důležitým stavebním kamenem chrupavek, kostí a šlach. A v kombinaci s kyselinou hyaluronovou zlepšuje pružnost tkání. Vitamín C přispívá k jeho správné tvorbě. Neméně důležitý je ovšem také chondroitin sulfát, jenž tvoří druhou hlavní složku kloubní tekutiny.
Kombinací všech zmíněných látek vzniká funkční mix, který udrží ve formě prakticky všechny. Amatérští i profesionální sportovci se díky Gelorenu Active mohou plně zaměřit na výkony, senioři mají zase příležitost žít aktivně a nemyslet na nepříjemnosti.
Dalším přínosem je, že zákazníci u Gelorenu Active oceňují kromě kvalitních vlastností také účinky pro zlepšení nehtů, vlasů a pokožky. Želé tablety s pomerančovou příchutí jsou navíc lehce stravitelné a navíc velmi chutné. Geloren se nemusíte stydět nabídnout svým kolegům na společném tréninku.

... tak i mladí v rámci prevence
… tak i mladí v rámci prevence

Ani kloubní výživa nezvládne všechno

Mimochodem, Geloren existuje i v podobě kloubní výživy pro psy, a v této kategorii je podle srovnávače cen heureka.cz nejoblíbenějším produktem ve své kategorii. Také koňský Geloren HA a lidský Geloren Active sklízejí na internetu obrovské množství pozitivních ohlasů.
Nicméně je nutné upozornit na fakt, že doplněk stravy není léčivo. Může sice dostat klouby do lepší formy, ale rozvíjející se nemoci pohybového aparátu může maximálně přibrzdit. Rozhodně je nevyléčí. I z toho důvodu je vhodné myslet při sportování na prevenci.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: