Proč je dobré při běhu využívat kompresi?

Proč je dobré při běhu využívat kompresi?

Kladete si otázku, jestli běhat v kompresních podkolenkách a návlecích? Odpověď zní ANO. A to ne z důvodu módy, protože je to zrovna cool nebo že kompresní doplňky užívají ostatní. Komprese totiž dokáže významně pomoci vašim svalům, výkonu i regeneraci. A to je ten nejpádnější důvod, proč po kompresním oblečení sáhnout.

Podstatou kompresních podkolenek a návleků je, že dokážou za přesně daných tlaků stáhnout vaše namáhané svaly. Tím dochází k celé řadě benefitů pro váš výkon, protože taková komprese:

 • Podporuje výkonnost svalu tím, že jej lépe připravuje na sportovní zátěž.
 • Při sportu oddaluje nástup únavy.
 • Urychluje regeneraci.
 • Chrání sval před poraněním.
 • Pomáhá předcházet křečím.
 • Zvyšuje komfort při sportování.

Předpokladem naplnění těchto benefitů je, že sáhnete po kvalitním kompresním doplňku a správné velikosti. Zapomeňte na produkty, které nesou slovo kompresní jen v názvu a mlčí o typu použité komprese nebo neberou v potaz velikost svalu, který mají stáhnout. Ani elastické nebo funkční nerovná se kompresní.

Komprese může pomoci ve výkonu různým svalovým partiím

Sáhněte raději po kompresi od výrobců, kteří mají odborné zázemí i zkušenosti s kompresí a nabízí produkt přesně na míru vašim potřebám. Třeba u české značky ROYAL BAY si vyberete podle typu komprese (odstupňovaná, cílená, zdravotní) i velikosti daného svalu. Máte tak veškeré informace potřebné k výběru kompresní podkolenky nebo návleku přesně podle vašich sportovních a fyzických potřeb.

Přínosy komprese ucítíte

Při běhu vás budou zajímat zejména kompresní podkolenky a kompresní lýtkové návleky nebo také kompresní stehenní návleky. Všechny tyto doplňky vám vhodným způsobem stáhnou daný sval, čímž nedovolí krvi se volně rozlít do celého krevního řečiště svalu a krev tak rychleji proudí svalem. Tím pádem i rychleji odplavuje odpadní produkty metabolismu, rychleji sval okysličuje a do svalu se rychleji a ve větší míře dostávají minerální látky. Komprese také sval stabilizuje a zabraňuje mechanickým otřesům, jedná se tedy i o prevenci možného zranění. Stažení zároveň aktivuje sval před výkonem.

S běháním se často pojí nepříjemné pocity až bolesti svalových partií dolních končetin. Může se jednat o důsledky:

 • Intenzivních otřesů svalů, které jsou způsobené běháním po tvrdých površích (asfalt, betonová dlažba, udusané cesty).
 • Náročných seběhů, při nichž jsou svaly nohou namáhány nejen nezvyklými pohyby (jde de facto o brzdění a tlumení dopadu), ale i vysoce intenzivní zátěží (udržet opakovaně váhu těla padajícího z vyšší než odrazové výšky).
 • Náročných výběhů, kdy dochází k intenzivní námaze svalů dolních končetin vyvolané vynaložením větší síly s cílem „přesunout“ tělo proti působení gravitace do větší výšky.
Vybrat si můžete vždy z několika barevných variant

S každým uvedeným druhem pohybu je spojena určitá specifická bolest a při každém z nich vám komprese pomůže. Třeba univerzální kompresní podkolenky ROYAL BAY Energy s odstupňovanou kompresí stáhnou sval (stáhnou jej fyziologicky správně, tedy nezaškrtí jako např. obinadlo), čímž dojde ke zpevnění svalu a oblasti kolem něho, což současně i podpoří krevní oběh. Tím se zlepší zásobování svalů kyslíkem a energií a současně dojde k rychlejšímu odvádění metabolitů a laktátu, což se projeví na menší únavě svalů během sportu i na menší bolestivosti svalů po něm.

Při sebězích jsou navíc výrazně a současně i nezvykle namáhané svaly stehen, určitě je tedy na místě v takovém případě doporučit i stehenní návleky s cílenou kompresí (např. ROYAL BAY Extreme).

Jaký typ komprese využít?

Když byla řeč o odstupňované a cílené kompresi, je čas podívat se i na typy komprese. Jak jsme už zmínili, výrobce by měl specifikovat, o jaký typ komprese se u konkrétního výrobku jedná, protože podle toho si můžete vybírat nejvhodnější produkt pro vaše potřeby:

 • Cílená komprese cílí na konkrétní sval, takže je nejsilnější právě v místě svalu. Efektem cílené komprese je maximální stabilizace svalu a hodí se tak třeba pro extrémní trailové běhy nebo běh na tvrdém povrchu (asfalt a zvláště betonová dlažba), kde dochází k extrémním otřesům.
 • Odstupňovaná komprese je naopak nejsilnější v nejvzdálenějším místě od srdce a směrem k srdci se komprese snižuje, což stimuluje krevní oběh a tedy rychlejší cirkulaci krve, která je transportní tekutinou pro přenos živin, energie, kyslíku a odvod odpadních látek. Jde tedy o optimální sportovní kompresi pro všechny výkonnostní skupiny sportovců.
 • Zdravotní komprese odpovídá zdravotním normám a nabízí alternativu sportovcům s cévním onemocněním, např. s křečovými žílami, pro které klasická komprese (cílená, odstupňovaná) není vhodná. Zástupcem této kategorie jsou podkolenky ROYAL BAY Therapy, které jsou unikátním produktem na sportovním trhu komprese.

Jak vidíte, komprese má pro vaše sportování velký význam a nošení kompresních podkolenek nebo návleků dává smysl. Ať už jde o trénink nebo závod. A když sáhnete po kvalitě, přínos komprese rozhodně ucítíte.

Pro další informace o kompresi a kompresním oblečení můžete mrknout i na web specialistů na kompresní oblečení www.royalbay.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: