Půlmaraton

Půlmaraton je atletická disciplína – běh dlouhý 21 0975 m. Jde o, jak už z názvu vyplývá, přesně polovinu maratonské vzdálenosti. Stejně jako maraton se tento závod neběhá na atletické 400m dráze, a proto zde hraje trať také velkou roli. Do hry vstupují aspekty jako aktuální počasí, teplota vzduchu, ale také převýšení a kvalita povrchu či větrnost. Půlmaratonu se také někdy přezdívá pikermi – Pikermi je totiž město ležící v půli cesty mezi Aténami a Marathonem.

Půlmaraton má v Česku ale i ve světě větší oblibu než samotný maraton. Půlmaraton je totiž více otevřen hobby běžcům a začátečníkům. Kombinuje trať dostatečně dlouhou, aby byla pro běžce výzvou a měla hodnotu, na druhou stranu, vzdálenost lehce přesahující 21 km zvládne průměrně zdravý a trénovaný člověk bez větších obtíží. S tímto faktem koresponduje i větší množství půlmaratonských závodů než maratonských.

V přibližně v polovině 20. století se s rostoucím zájmem o rekreační běh dívali organizátoři závodů po alternativě ke klasickému maratonu a zkrátka maraton rozpůlili – jde tedy o účelové vytvoření závodní distance. Aktuálně půlmaraton není součástí mistrovství světa nebo Olympijských her, nicméně zájem o tuto distanci u běžecké veřejnosti je větší než o klasický maraton.

Například Pražského půlmaratonu se každý rok účastní více než 10 000 běžců. Je zde držen jeden z nejrychlejších mužských i ženských časů – 58:47 (Atsedu Tsegay), respektive 1:04:52 (Joyciline Jepkosgei). Velké jméno si mezi závody v Česku, ale i ve světě vydobyl 1/2maraton Olomouc, který se ale tradičně koná začátkem června a často musí běžci čelit vysokým teplotám. Oproti tomu například Ostravský (půl)maraton, který není tak masový, se koná až ke konci září a podmínky bývají k běžcům trochu přívětivější. Pokud běžce zajímají opravdu velké závody, světově asi největší Great North Run. Na Valencia Half Marathon se zase každoročně sjíždí ta největší běžecká konkurence. Kuriózním závodem je potom půlmaraton běžící se na Velké čínské zdi. Trénink potřebný pro pouhé absolvování půlmaraton není tak časově náročný jako ten maratonský. S rostoucími ambicemi je třeba trénink posunout do pokročilejší formy. Půlmaratonská distance není pro tělo tak devastující jako maraton, a tak běžec může absolvovat daleko více závodů – je ale potřeba neztratit formu v závodní sezóně. Jedním ze základů pro vyvarování se poklesu formy je správná strava během závodu i po doběhnutí do cíle.