Quinoa

Quinoa

Tento název jistě neslyšíte poprvé. Málokdo však umí vysvětlit, co to vlastně je a čím je quinoa neboli merlík chilský tak zdravý. Natož abyste věděli, jak chutná. Nejvyšší čas vyzkoušet něco nového.

Zrnka merlíku se tvarem podobají pohance a můžete je koupit především v obchodech se zdravou výživou. Je to ideální pokrm nejen pro vegany a vegetariány, ale také pro osoby s bezlepkovou dietou a pro sportovce.

Co je quinoa

Jedná se o rostlinu původem z Jižní Ameriky z oblasti kolem Peru. Inkové ji využívali již před 5000 lety a zpracovávaly se nejen semena, ale i listy. Existuje několik barevných druhů – černá, červená a žlutá. U nás je rozšířena žlutá quinoa. Má lehce oříškovou chuť a řadíme ji mezi pseudoobiloviny. Lze ji použít téměř do všech pokrmů, ať už do pečiva, do sladkostí či do polévek.

Výhody quinoy

Quinoa je v Evropě nedávno znovuobjevená potravina. Díky svým výživovým hodnotám – množstvím bílkovin i obsahem aminokyselin se stala i potravou pro kosmonauty a označuje se jako „superfood“. Využívá se jako plnohodnotná alternativa k masu. Obsahuje vlákninu, železo, hořčík, mangan, měď, zinek, kyselinu listovou, beta-karoten, vitaminy C, B a E. Její obrovskou výhodou je, že neobsahuje lepek, je tedy vhodná i pro celiaky a lidi s alergií na lepek.

Příprava

Zrnka merlíku můžete jíst vařené i nevařené. Z nutričního hlediska je nejvýhodnější quinou namočit a nechat minimálně 3 dny klíčit. Tím se spustí metabolické procesy podporující rostlinu v růstu a rostou hodnoty bílkovin, tuků, sacharidů i vitamínů. Pokud jste ale příznivci rychlé přípravy pokrmů, stačí prolít semena vlažnou vodou a pak ji vařit cca 15 minut.

Pokrm vhodný pro běžce?

Proč právě vy, jako běžci, byste měli zkoušet quinou? Nejen běžci, ale sportovci obecně se zpravidla snaží dodržovat zdravý životní styl. Quinoa je výbornou alternativou například k těstovinám nebo kuskusu,a navíc je bohatším zdrojem již výše zmiňbovaných  bílkovin, minerálů a vitamínů. A právě množství přijatých bílkovin je často u podceňované, měli bychom jich tělu dodávat mnohem více. Pro člověka nesportovce je doporučená denní dávka 0,8 g na jeden kilogram váhy. Pro vytrvalostní běžce se však tato hodnota zvyšuje na přibližně 1,2 g – 1,4 g na kilogram tělesné hmotnosti! Díky převažujícímu nedostatku se nemusíte bát předávkování. Bílkoviny nám urychlí regeneraci, svalová vlákna se obnoví mnohem rychleji. A také jsme pak méně náchylní ke zraněním a máme vyšší imunitu.

Neváhejte, dopřejte si občas změnu v podobě tohoto tzv. daru od bohů a uvařte si quinou neboli merlík chilský. Vaše tělo se vám poděkuje, pochutnáte si a ještě budete mít dobrý pocit ze zdravého stravování.

Centrum stravy

Autorem článku je nutriční specialista CentrumStravy.cz. Pro čtenáře webu je nyní konzultace zdarma. Stačí se  přihlásit zde a do poznámky zadat heslo “běžec”.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: