Recenze: Asics Trabuco Max – téměř dokonalá objemovka

Recenze: Asics Trabuco Max – téměř dokonalá objemovka

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku Asics Trabuco Max
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 290 g
Sklon pata - špička 5 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3999
Dodává Sanasport

Zaujalo mě

  • Tlumení a pohodlí při běhu
  • Životnost
  • Kolébkový tvar boty
  • Vysoce kvalitní podešev

Shrnutí recenze

Modelová řada Trabuco má již za sebou řadu podařených modelů. Max jsou, jak již název napovídá, maximalistickou objemovkou určenou do středně těžkého až těžkého terénu. Masivní mezipodešev s sebou přináší výborné tlumící vlastnosti boty, které každý běžec ocení při objemových trénincích, ale i při ultra závodech. Vysoce kvalitní podrážka Ahar grip je jistá jak na mokrém podkladu, bahně, šotolině, ale i skálách nebo na ledu. Asics Trabuco Max jsou tak výbornou volbou pro dlouhé běhy v náročnějším terénu, kdy nesejde ani tak na konečném tempu, jako na komfort z běhu.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Na první pohled je Trabuco Max botou určenou do těžšího terénu. Tomu odpovídá celý svršek boty. Na špičce  je nenápadná, ale zato velmi tvrdá obsázka, která vás ochrání od okopu o ostré kameny nebo kořeny. Textil svršku je prodyšný a v botě není tak problém běžet i v teplotách nad 25 stupňů. Zároveň je ale textilie velmi odolná – ani po  více než 400 odběhaných kilometrech nejeví známky opotřebení a drží svůj tvar. Stažení boty zavazováním je rychlé a přesné, přestože zbytek tkaničky by mohl v jazyku držet lépe a celkový jazyk by mohl být méně robustní a více přiléhat k nártu. To by zamezilo i menšímu zapadávání smetí a kamínků dovnitř boty. Tomu se dá sice vyhnout koupením speciálního návleku, který se dá na tento model jednoduše nasadit, ale ne každý bude chtít v létě po horách běhat se zakrytými kotník, jenom proto, aby v botě měl čisto.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Přestože je Trabuco Max čistokrevná objemovka na středně těžké až těžké traily, její kolébkový tvar nutí běžce neustále zrychlovat a tak v lecčem překvapí. Při odrazu je to podobný pocit jako u karbonových závodních modelů, přestože zde samozřejmě karbon zcela chybí. Mezipodešev FlyteFoam je vysoká 28, respektive 23 milimetrů a zaručuje vysoký návrat energie při každém dopadu. Ihned po nazutí budete vědět, že Trabuco Max není žádnou minimalistickou botou. Přesto ale terén čte dobře a za vyšší podešev (a celkově tak vyšší váhu) dostanete výborné tlumící vlastnosti, které oceníte především na dlouhých tratích, ať to už bude v tréninku nebo v závodě. Stejně jako máte v Trabucích chráněnou špičku proti okopu, velmi dobře je zde usazená i pata, která po důkladném stažení drží na svém místě a nemá tendence se všemožně v botě pohybovat. Jednoduše dobře zvládnutá objemovka na trénink i pohodlný závod.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka je na Maxech jejich největší chloubou. Není tak agresivní a měkká, jako u konkurenčních modelů do těžkého terénu zvykem, ale zachovává si neuvěřitelné vlastnosti a především vyniká svou životností. Ahar grip, jak Asics tuto podešev nazývá, je tvořená několika desítkami lehce vystupujících gumových špuntů do trojúhelníkového tvaru. Nevadí jim přeběhy suťoviska stejně jako dlouhý pohyb na asfaltu. Je to zkrátka skvěle zvládnutá univerzálka určená na všechno, co vás napadne. A ani po téměř 400 odběhaných kilometrech nejeví známky obroušení. V tomto ohledu jsou Trabuco Max jednou z nejlépe zvládnutých trailových bot, se kterými lze bez skrupulí uvažovat o 1000 naběhaných kilometrech bez toho, aniž byste měli v terénu pocit, že bruslíte.

Osobní zkušenost

Asics Trabuco Max jsem si oblíbil. Je to maximalistický pracovní stroj, kterému lze jen těžko něco vytknout. Výborné tlumení a skvělý grip vzorku vám zaručí pohodlí i bezpečnost, ať se chystáte na jakýkoli trail. Asi největší nedostatkem je šněrování a absence ještě jednoho páru dírek na utáhnutí velkého jazyku. Stahovací tkaničky šněrování se vkládají do velkého polstrovaného jazyku. Ten je ale vždy neudrží a tak se vám bude stávat, že si nejednou za běh budete muset zastavit a stahovací tkaničky do jazyka znovu vtlačit. Nebude to ale nikdy stoprocentní. Stejně tak by zlepšení, nebo spíše zmenšení, zasloužil zmíněný jazyk, který je zbytečně velký a odstává. Do boty se vám tak lehce můžou dostat drobné kamínky a smetí. Pokud toto v druhé generaci Trabuco Max Asics vylepší, odstraní tak jediné nedostatky, které jsem na první generaci Trabuco Max našel.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Bezděk

Mohu doporučit. Předtím jsem hodně naběhal v řadě GEL-TRABUCO (3,4,6,7) ale poslední modely moc nevydržely a zdály se mi užší. TRABUCO MAX je super, pohodlná bota, do českých lesů a polí skvělá, drží dobře. Jazyk i s tkaničkami by možná chtěl doladit, jak je v recenzi napsáno, možná to vyřeším výměnou tkaniček za zavazovací. Ale kolébková podrážka i materiál je super. Kdyby někdo věděl o stejném/podobném modelu ve verzi s membránou na mokré a zimní běhání, dejte mi, prosím, vědět.
jb

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: