Recenze: adidas adizero adios pro – špičková maratonka jak ji neznáme

Recenze: adidas adizero adios pro – špičková maratonka jak ji neznáme

Parametry

Značka adidas
Celé jméno recenzovaného výrobku adidas adizero adios pro
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod
Hmotnost 225 g
Šněrování klasické, výborná tkanička, nerozvazuje se
Sklon pata - špička 8,5 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 5299 Kč
Dodává adidas
Více info na www.adidas.cz

Zaujalo mě

  • široké kopyto
  • podpora odrazu
  • vyšší tempo při stejném úsilí

Shrnutí recenze

Naprostá novinka z dílny německých inženýrů, která byla navržena ve spolupráci s nejlepšími běžci světa. Nečekejte botu, která vám vylepší časy jen tak, i s ní budete muset trénovat a těm nejlepším pomůže doopravdy ke špičkovým výkonům.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Funkční svršek ze síťoviny Celermesh, který je perfektně prodyšný a lehký. V případě, že se výrobce snaží konkurovat v nízké váze, nemá ani moc na vybranou. Za mokra vám samozřejmě do bot nateče, ale díky prodyšnému svršku se vám voda nebude v botě hromadit.

Přední část boty, nebo také kopyto, je poměrně široké. Když ho srovnám s předchozími závodními modely značky adidas adizero, některé mou nohu doslova svíraly. U tohoto modelu je dostatek prostoru pro široké rozložení prstů v botě při zátěži, kdy se noha tzv. roztáhne.

Prodyšná síťovina svršku Celermesh

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Mezipodešev je sestavena z několika dílů. Základ je pěnové odpružení Lightstrike, které skvěle tlumí nárazy, je pružné a současně velmi lehké a dle výrobce zajišťuje vysokou návratnost energie. Uvnitř se schovávají tzv. karbonové díly nebo dle nás spíše tyčinky, které zaručují optimální odpružení a plynulý a energeticky úsporný krok. Tlumení je téměř na nejvyšší možné hranici, která je IAAF stanovena na 40 mm výšky mezipodešve. Pod patou tedy 39,5 mm, pod  špičkou 31 mm. Z toho vychází poměrně vysoký drop 8,5 mm. Díky mohutnosti tlumení, které jinak známe spíše u objemových bot, bota doopravdy dobře pruží a zmírňuje nárazy, ke kterým dochází při běhu na asfaltovém povrchu.

Stejně jako u podobných modelů konkurenčních značek, podešev je extrémně tuhá. Botu ani při použití výrazné síly neohnete. Přitom zmáčknutí pěny lightstrike je jednoduché, podobné jako byste mačkali o tužší molitan. Zpevnění tak v botě vytváří karbonový plát a karbonové díly.

 

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Bota je určena na asfaltový povrch, i proto se zde nejspíš výrobce nezaobíral vzorkem. Podrážka je zcela hladká s lehce zdrsnělým povrchem. Logicky mě tedy zajímalo, jak se taková bota bude chovat na mokrém povrchu. Taková situace nastala na Lipně, kdy jsem trénovala na mokré asfaltové cyklostezce. Při běhu na mokrém povrchu jsem nezaznmenala výraznou změnu. Podrážka neklouzala ani v ostřejším tempu (v mém případě lehce pod 5:00/km). Vzhledem k tomu, že bota není stabilní, na závod bych si ohlídala, po jakém povrchu se poběží. Kočičí hlavy nebo dlažební kostky by mohly nestabilitu ještě zhoršit. (Pozn. redakce: Redakce se zavazuje, že jakmile ji na tomto povrchu vyzkouší, doplní své postřehy). Párkrát jsem šla běhat na štěrkový podklad a to zvládly relativně dobře, jednalo se ale jen o části jinak asfaltové trasy. Na delší běh po takovém povrchu bych je ale nebrala. Jednoduše: nejsou to boty ani do lehkého terénu.

Hladká podrážka s lehce zdrsnělým povrchem

Osobní zkušenost

Boty Adidas Adizero Adios Pro jsem testovala 14 dní převážně na suchém povrchu (zapršelo mi až ke konci). Již první nazutí mě překvapilo. Měla jsem nestabilní pocit a člověk se v nich cítí, jako by si na nohy obul nějaké balony. V porovnání s adidas adizero Boston Boost – maratonky 7 let staré, kde jste nějaké tlumení museli skoro hledat, zde najdete masivní tlumící vrstvu z materiálu Lightstrike. Podrážka je v přední části navíc poměrně výrazně zaoblená, a to nejen od středu ke špice, ale také na šířku chodidla (viz foto). I díky tomu bota v podstatě nutí k pohybu.

Zaoblení v šířce podešve způsobuje pocit jako byste stáli na balonech

Jestli jsem něco doposud nezažila a myslela si, že to je jen marketingový tah, byly to fráze o návratnosti energie a o tom, jak bota pomůže běžci zrychlit. Tyto boty jsou první, o kterých fráze nelžou. Bez nadsázky jsem v nich měla pocit, že pruží a pomáhají v běhu – šetří energii nutnou k odrazu, čímž běh usnadňují a můžete v nich doopravdy běžet déle. Já sama jsem byla schopna se stejným úsilím (pocitově) běžet o 5-10 vteřin na km rychleji. Nejlépe jsem to cítila v běhu do kopce. Tam, kde se běžně ploužím, se mi běželo lépe a stoupání jsem vyběhla s mnohem menším úsilím a zadýcháním. Odraz je v botách velmi lehký a zároveň zůstává přirozený – rozhodně si to ale nepředstavujte tak, že máte na nohách péra. Pozorovatel to v podstatě nemá šanci poznat.

Vzhledem k tomu, že se jedná o boty, na jejichž vývoji se podíleli špičkoví atleti – převážně půlmaratonci a maratonci, je nutné počítat s tím, že k tomu, abyste plně využili potenciál bot, potřebujete mít také dobrou a ekonomicky úspornou techniku běhu. Podobně jako ji mají maratonci světové třídy. Nejlépe se vám poběží pokud budete dopadat na střední část nebo špičku chodidla. Pokud na to nejste zvyklí, budou vás zpočátku bolet lýtka. Jen tak ale dovede výhody bot využít a ocenit.

Dalším kritériem hodnocení je cena a životnost. Za mě to rozhodně není bota na každodenní trénink. Vzhledem k vyšší ceně si myslím, že si ji majitelé budou šetřit jako botu na závody, případně tempové tréninky. To, jak dlouho materiály vydží, budeme schopni říct až za pár měsíců a 300 – 400 odběhaných km. Ráda pak své postřehy k této recenzi doplním. Sečteno podrtrženo, za nás se jedná o obuv top třídy, která není určená pro hobbíky. Ocení ji ti nejnáročnější běžci. A nebojím se říct, že kdejakému maratonci tato bota vylepší osobní rekordy.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: