RECENZE: Běžecká bunda Salomon Fast Wing Hybrid M – vychytaná bunda pro trailové běžce

RECENZE: Běžecká bunda Salomon Fast Wing Hybrid M – vychytaná bunda pro trailové běžce

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon Fast Wing Hybrid M - běžecká bunda
Typ sportu běh
Typ oblečení bunda
Pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí podzimní
Hmotnost 129 g
Barevné varianty limetková, modrá
Dostupné velikosti S, M, L, XL
Údaje výrobce 1 Active fit
Údaje výrobce 2 AdvancedSkin - Shield
Údaje výrobce 3 Motion fit
Výbava 1 reflexní prvky
Výbava 2 prsní kapsa
Výbava 3 kapuce - skin fit
Výbava 4 větrací otvory - lasercut
Výbava 5 elastický pás jako součást bundy
Infocena 3990 Kč Kč
Dodává Amer Sports
Více info na www.salomon.cz

Zaujalo mě

  • nízká hmotnost
  • ochrana proti větru
  • elastický pás jako součást bundy
  • větrací otvory - lasercut
  • sbalení do náprsní kapsy

Shrnutí recenze

Nový model běžecké bundy je velmi technologicky propracovaný, odolný proti větru a hlavně je extrémně lehký. Typickým znakem v dolní části bundy je elastický pás, do kterého je možno bundu jednoduše uložit. Samozřejmostí je velmi povedený design. Bunda je vybavena technologiemi pro pohodlný běh, reflexními prvky a kapucí. Cíleně je určena pro trailový běh.

Hlavní část recenze

Typickým znakem v dolní části bundy je elastický pás, do kterého je možno bundu jednoduše uložit. Samozřejmostí je velmi povedený design. Bunda je vybavena technologiemi pro pohodlný běh, reflexními prvky a kapucí. Cíleně je určena pro trailový běh.


 

Kapuce na hlavě ze zaduKapuce na hlavě ze zadu

Krytka proti počkrábání bradyKrytka proti počkrábání brady

Čelní pohled II.Čelní pohled II.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…


Specifikace bundy

Elastický pás

Inovativním prvkem  a typickým znakem této běžecké bundy je bezesporu elastický pás, který je umístěn v dolní části bundy nebo-li tvoří spodní lem okraje bundy. Tento zhruba dvanácti centimetrový pás je více jak z 30% složen z elastanu, tudíž je velmi pružný a lze ho natáhnout až na dvojnásobnou délku bez trvalého poškození. Jelikož pás celkem pevně obepíná ze předu oblast stehen a ze zadu hýžďové svaly, z počátku jsem si myslel, že hlavní funkcí je zamezit vniknutí nepříjemného chladu  a větru pod bundu. Toto je ale pouze vedlejší funkce. Hlavní funkci vývojáři Salomonu vymysleli velmi chytře. Ve skutečnosti se ze z elastického pásu stává důmyslná jakási kapsa po celém obvodu těla.

Jak to funguje? Velmi jednoduše. Po částečném rozepnutí se bunda poskládá a z vrchu se zastrčí pod tento elastický pás. Vlastně se nemusí ani moc pečlivě rovnat, lze ji tam velmi snadno nastrkat i zmačkanou. Velkou výhodou je že celý proces lze provést v pohybu, tedy za běhu, bez žádné nucené přestávky. Přijde-li špatné počasí, stačí bundu opět z pásu vytáhnout, obléci a běžet v klidu dál. Při troše cviku a několika pokusech je otázka pár desítek vteřin než bundu oblečete či uložíte pod pás. Je to velmi praktická věc, kterou ocení především trailový běžci či běžci v horách, kde jsou často proměnlivé povětrnostní či srážkové podmínky. Samozřejmě lze tuto vychytávku používat při klasickém běhu ať již v přírodě nebo v městské jungli.

Při běžeckém tréninku s normálně oblečenou bundou mě celkem často trápil problém s posouváním, respektive vyhrnováním elastického pásu. V zadní části, tzn. na hýžďových svalech pás držel celkem dobře, ale ze předu na stehnech, kde dochází ke kontaktu s pohybem nohou se pás vyhrnoval. Často jsem tedy musel při delších bězích pás rovnat a upravovat do vhodné polohy. Naopak běh se zastrčenou bundou pod pásem byl naprosto bez problémový, bunda krásně drží schovaná, nevypadává a pás se nikterak neposouvá a drží na svém místě. Myslím si, že například při závodech lze použít elastický pás, pokud je zrovna bunda srolovaná, i jako přechodnou kapsičku na občerstvení, na kousek banánu, tyčku, gelu nebo čelenku či rukavice. Pás je dostatečně pevný a zároveň elastický, drobné předměty tak bezesporu udrží.

Technologie a funkce

AdvancedSkin – Shield

Je to patentovaná technologie, která spolehlivě chrání tělo před větrem a chladem, navíc díky použití speciálních prodyšných materiálů dochází k odvodu přebytečné vlhkosti a tepla. Cílem je především vytvořit pro běžce pohodlí a komfort i za nepříznivých klimatických podmínek. Je to svrchní ochranná vrstva, která udržuje tělo sportovce v suchu a teplu. Fast Wing Hybrid disponuje především efektivní ochranou funkcí proti větru

Bunda je vyrobena z 84% nylonu a 16% polyesteru se specifickou čtverečkovanou strukturou. Materiál je celkem prodyšný, menší vlhkost odvede celkem obstojně. Při větší vlhkosti už dochází k zadržování par uvnitř bundy a odvod není již tak efektivní. Pro zlepšení odvodu vodních par je bunda vybavena speciálními větracími otvory – lasercut, které jsou do bundy vyřezávány laserovou technologií. Otvory jsou umístěny na dvou místech. V podpaží a to ve dvou řadách a dále na konci rukávů v jedné řadě. Jsou strategicky umístěny do míst, kde se vlhkost často kumuluje. Především oceňuji větrací otvory v dolní části rukávů, které velmi pomohli k odvětrání přebytečného tepla pryč od těla a zvýšili tak celkovou prodyšnost bundy. I když u bundy chybí air vent systém, který je typický pro Salomon, tak odvádění vlhkosti je dostačující. Ve srovnání s jinými modely je zde velmi dobrý odvod vlhkosti hlavně z oblasti paže.

Měl jsem možnost bundu otestovat při jarních teplotách, za deště, sněhu, větru i v teplotách pod bodem mrazu. Výrobce neuvádí žádnou hodnotu vodního sloupce ani hodnotu paropropustnosti. Mírný déšť bunda v pohodě udrží díky voděodpuzujícímu povlaku, ale silnější déšť už je problém, kde dochází k prosáknutí vody směrem k tělu, tudíž spodní vrstvy oblečení byly vlhké, ale ne zase úplně mokré. Část vody je materiál schopný udržet.  Výborně fungovala ochrana proti větru – wind resistant, kde nedocházelo i za silnějšího větru k propouštění vzduchu k tělu, bunda tak vůbec neprofoukla a spolehlivě vítr odrážela. Bunda nemá žádné tepelné funkce, tudíž v nízkých teplotách nehřeje a je potřeba použít pod ní minimálně standardně dvě další vrstvy.

elastický pásElastický pás

 

Konstrukce bundy a materiál

Motion fit – Active fit

Představuje velikost bundy, která je blízko u těla sportovce. Bunda není ani příliš volná ani netvoří tzv. druhou kůži, tedy není úplně na tělo. Nachází se mezi těmito dvěma variantami střihů. Výrobce uvádí, že se dále jedná o tzv. – articulated fit, což je střih, který je přirozeného tvaru, pohodlný pro pohyb a neomezující mobilitu těla. Komplexně je Active fit součástí nadřazeného Motion fit, který se vyznačuje střihem stvořený pro sport, tedy pro aktivní pohyb bez omezení pohyblivostí jednotlivých částí těla, především oblast hlavy a krku, ramen a paží.

Velikost bundy mi seděla perfektně. U jiných modelů jsem měl většinou problém s délkou rukávů, které byly moc dlouhé. Zde nikoli. Příčinou jsou především speciálně upravené konce rukávů, které jsou vyrobeny z elastanu a celkem příjemně obepnou celé zápěstí či část dlaně. Netlačí a neškrtí. Výhodou je dobrá těsnost především proti větru a mokru. Jsou vyrobené ze stejného materiálu jako elastický pás pro uložení bundy.

Celkový střih bundy je velmi jednoduchý, ale vkusný a funkční bez zbytečných konstrukčních prvků. Inspirací je sportovní prostředí a sami sportovci, kteří chtějí podávat vysoké výkony a po sportovním oblečení, vyžadují totéž. Jednou ze špičkových vlastností je extrémní nízká hmotnost bundy, která je pouze 129 g. Vše je oproštěno od zbytečností. Vše je směřováno k tomu, aby při běhu nic nepřekáželo. Pro ultratrail bunda jako stvořená.

Zapínání

Zapínání je řešeno standardním způsobem a to full spirálovým plastovým zipem, který je částečně odolný proti proniknutí vody a vlhkosti. Jedná se klasický zip, který je tvořen plastovými pásy, kovovým jezdcem a upevněnou pevnou šňůrkou s plastovou úchytkou pro snadnější zapínání. Konec zipu je v horní části již standardně opatřen krytkou proti poškrábaní brady, která je vyústěním ochranného lemu, vedeným pod celým zipem. Lem je dostatečně široký, tudíž nedochází k zaseknutí zipu.

Zhruba ve ¾ zipu je umístěn speciální zacvakávací knoflík, jehož hlavní funkce je regulace větrání. Zabezpečuje, že bunda při plném otevření neplandá a díky tomuto technickému prvku je částečně v horní polovině zapnutá. Tento patent slouží k vyladění teplotního komfortu při běhu.

Kapsy

Bunda má pouze jednu kapsu. Jedná se o malou prsní kapsu s oboustranným klasickým zipem, stejného provedení jako hlavní zip bundy. Velikostně je kapsa akorát na pár nezbytných věcí např.: doklady, telefon, gel či energetickou tyčinku. Velkou předností je především, díky oboustrannému zipu, že lze celou bundu pohodně sbalit do této prsní kapsy. Umožňuje tak snadné přenášení a úsporu objemu, který při dlouhém treku či běhu hraje důležitou roli.

Reflexní bezpečnostní prvky

Běžecká bunda Fast Wing Hybrid je opatřena celkem dvěma reflexními prvky, jak už bývá ve zvyku u značky Salomon. Opět je zde garance viditelnosti z každého směru na základě technologie 360° reflektive treatment. Menší reflexní prvek je umístěn zepředu v oblasti hrudníku na prsní kapse. Druhý reflexní prvek se pak nachází na pravém rukávu. Je tvořen pěti horizontálními čárami v délce cca 15 centimetrů a mezerou mezi sebou jeden centimetr. Tato část ochrany je umístěna v oblasti nadloktí. Čáry jsou dostatečně dlouhé a jsou tak vidět i ze zadu. Myslím si, že tyto prvky dostatečně zajišťují bezpečnost i při běhání ve tmě či za šera.

Kapuce

Při běhu v přírodě, ať už na horách, hluboko v lesích či v žáru velkoměsta je bezesporu kapuce neocenitelná při nepřízni počasí, především za deště či nepříjemného větru. Zde je kapuce velmi propracovaná, především tvarově. Oceňuji především její absolutně dokonalou velikost, přesně padne, drží a ani se nehne. Vše zajišťují čtyři elastické prvky. Jeden menší pružný pásek je vzadu, dva menší proužky po stranách vpředu a hlavní je umístěn vpředu v úrovni čela. Je celkem velký a dost pružný, tudíž dle mého názoru bude kapuce pohodně sedět všem. Navíc další funkční a designový prvek je praktický kšiltík.

Designové okénko

Co se mi velmi líbí z estetického hlediska, je velký nápis značky Salomon na levém rukávu bundy. Samozřejmě z funkčního hlediska to je bezpředmětné, ale i tyto malé designové prvky dělají ze značky Salomon špičku ve svém oboru. Vždy dokážou bořit hranice, vymýšlet a inovovat.

Celkové hodnocení

Fast Wing Hybrid M byla inspirována sportovním prostředím a samotnými sportovci, kteří chtějí podávat výborné výkony a po oblečení vyžadují totéž. Zkrátka se jedná o špičkovou bundu, přednostně určenou pro trailové běžce, kteří se pohybují v terénu. Najde uplatnění ale ve všech oblastech běhu či při outdorových aktivitách. Specifickým znakem je elastický pás, který plní svoji funkci na výbornou. Za malé mínus považuji vyhrnování elastického pasu je-li bunda oblečená. Předností je extrémně nízká hmotnost, sbalení do prsní kapsy, ochrana proti větru a slušná prodyšnost bundy.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: