Recenze: Běžecké kompresní podkolenky CEP ULTRALIGHT – nová generace osvědčené řady

Recenze: Běžecké kompresní podkolenky CEP ULTRALIGHT – nová generace osvědčené řady

Parametry

Značka CEP
Celé jméno recenzovaného výrobku Běžecké kompresní podkolenky CEP ULTRALIGHT
Typ sportu běh
Typ oblečení ponožky
Pohlaví pánské, dámské
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí letní
Materiál 1 81 % polyamid
Materiál 2 19 % spandex
Barevné varianty modrá, růžová, černá, šedá
Dostupné velikosti dámská II-IV, pánská III-V
Infocena 1 350 Kč
Dodává MAXIS a.s.
Více info na www.cepsports.cz/

Zaujalo mě

  • lehkost a prodyšnost
  • dlouhá životnost
  • snadné navlékání
  • nápaditý design

Shrnutí recenze

Nová generace kompresních podkolenek CEP ULTRALIGHT stejně jako předchozí řady obsahuje zhruba o 30 % méně pleteniny, což podkolenky dělá ještě lehčí a prodyšnější. Nicméně polyamid vyniká vysokou pevností za sucha i za mokra. To znamená, že i když z vás během aktivity začne stříkat pot, na stálost podkolenky to nebude mít žádný vliv. Vysokou odolnost podkolenek zajišťuje také příměs karbonových vláken. I po několika užitích nejeví známky téměř žádného opotřebení, a to ani v nejvíce namáhaných místech – na patě a špičce. Kompresní podkolenky CEP ULTRALIGHT, které jsou určeny hlavně pro výkonnostní sportovce, potěší zejména svojí lehkostí, prodyšností, materiálovým zpracováním a opravdu skvělým padnutím.

Hlavní část recenze

Materiál

Vysokou odolnost podkolenek zajišťuje také příměs karbonových vláken. I po několika užitích nejeví známky téměř žádného opotřebení, a to ani v nejvíce namáhaných místech, kde dochází mezi podkolenkou a obuví k největšímu tření – tedy ve špičce a na patě. Výrobce slibuje, že karbonová vlákna navíc kromě vysoké odolnosti plní ještě jednu důležitou funkci. A sice tu chladicí. Ne všechno, co se píše, musí být pravda, ale v tomto případě to platí. Nová verze ULTRALIGHT v kombinaci se zmíněnými karbonovými vlákny vám bude vyhovovat i v teplejších dnech. Testováno při bězích s poledním sluncem v zádech. Už z názvu usoudíte, že jsou vyrobené z ultra lehké prodyšné pleteniny. Užívat si s nimi budete delší intenzivnější trénink na tvrdém povrchu, ale skvělý pocit vás neopustí, ani pokud se vydáte skotačit do lesního porostu a nerovného terénu. Právě tam vám totiž udrží nohu v potřebné stabilitě a vy si tak užijete náramné seběhy a výběhy s mrštností srny a elegancí laně.
Bezešvá technologie pletení ve vás vzbudí pocit, jako byste na sobě nic neměli. A zároveň si můžete dovolit vzít těsnější obuv, protože materiál je tak tenký, že v botě moc místa nezabere a absolutně nedochází k nepříjemným otlakům.
Postupně se rozevírající komprese od kotníku až po koleno zajistí, že vás podkolenky pod kolenem nepříjemně nestahují, nesklouzávají, a tak není potřeba je během vaší aktivity posouvat do původní pozice. Jak s nimi vyběhnete, tak na vás zůstanou. Drží jako přibité. A řekněme si upřímně – komu z vás by nevadilo, že se během aktivity musí zaobírat pozemskými záležitostmi, jako je popotahování podkolenek namísto kochání se přírodou, kontrolou tempa nebo čirou radostí z pohybu? Při běhu nás můžou rozhodit z koncentrace různé jevy, a proto pokud to dokážeme ovlivnit, eliminujme jejich výskyt na minimum.
Ve spodní části podkolenky v oblasti plantární fascie jsou tři delší vodorovné drážky a k nim pět kratších kolmých drážek, které jako celek tvoří mřížku. Tato mřížka je tam pro efektivnější odvod vlhkosti, přeneseně plní funkci odvodního kanálku. V této části je materiál zesílený, což mimo jiné také navozuje měkčí pocit při došlapu. Stejně zpracovaná je také oblast Achillovy paty.

Detail materiálu

Design

Co ani novému designu podkolenek ULTRALIGHT nechybí, jsou reflexní prvky. Pokud bychom srovnávali jejich viditelnost s verzí NIGHTTECH, která byla stvořena pro běh za tmy, šera, zkrátka v nočních hodinách, tak jsme samozřejmě na zcela jiném levelu, ale o to tady nejde. Reflexní prvky těchto podkolenek jsou sice o dost menší, ale funkce „být vidět“ i za tmy tmoucí, za soumraku, úsvitu, zkrátka jak se vám vlkům hodí, je splněna celkem obstojně.
CEP si opět vyhrál i s designem. Tuto variantu nabízí ve čtyřech barevných provedeních. Nechybí oblíbená elektrická růžová, elektrická modř, neutrální černá a šedá, vždy v kombinaci se světle šedou.
Barva elektrická modř mě oslovila hned od samého začátku, kdy ji CEP uvedl na trh. Líbí se mi na ní svěžest a zářivost a také to, že se hodí nejen pro ženy, ale bez problému si ji na sebe může vzít i chlap. Takže kdo si chce se svým protějškem spárovat outfit od hlavy až k patě, tak jde CEP naproti i tomuto úmyslu.

Nápaditý design

Regenerace

Konkrétně tento model ULTRALIGHT v sobě skrývá extra silnou kompresi medi compression, která je určena pro maximální výkon.
Osobně se však nebojím podkolenky využívat i k regeneraci. Po náročnějším tréninku a větší námaze si je navléknu ještě asi na dvě až tři hodiny a nohy jsou pak dříve ready na další výkon. Ať už jste výkonnostní či hobby sportovci, tak platí fakt, že při běhu během došlapu dochází ve svalech k mikrotrhlinám, které nám pak způsobují (ne)příjemnou bolest. Komprese obecně zmírňuje vibraci ve svalech a logicky také eliminuje tvorbu těchto mikrotrhlinek.
V odstavci výše záměrně píšu navléknu a nepoužívám výraz nasoukám se. Při navlékání otestujete jejich skutečnou pružnost a elasticitu. A co je nesporná výhoda? Nemusíte už testovat svoje nervy. Tento pocit je ve srovnání s neULTRALIGHT verzí podkolenek 2.0 zcela nový 🙂 Moje zkušenost je taková, že poprvé za dob používání produktů značky CEP není zapotřebí k navléknutí využít ten speciální manévr s převrácením podkolenky na ruby a pak už jen postupně navlékat od špičky až po koleno. Dostanete je na sebe bez problému, jako by to byla standardní bavlněná ponožka. Kouzlo je ale v tom, že se pak té obyčejné ponožce svými vlastnostmi ani trochu nepodobají. Ultralightům tuto mimořádnou vychytávku dávám opravdu k dobru!

CEP ULTRALIGHT skvěle poslouží během aktivity i jako regenerační prostředek po ní

Závěr

Kompresní podkolenky CEP ULTRALIGHT, které jsou určeny hlavně pro výkonnostní sportovce, potěší zejména svojí lehkostí, prodyšností, materiálovým zpracováním a opravdu skvělým padnutím.
Vzhledem ke způsobu zpracování a použití menšího množství pleteniny nejsou tak univerzální, co se týká použití. I přesto, že obsahují karbonové příze, tak bych je například opravdu nevolila do lyžáků, protože oblast lýtka není uzpůsobena na tak vysoké tření, ke kterému bezesporu v lyžácích dochází. Naštěstí má CEP co nabídnout i jiným sportovcům než jen běžcům.
Oceňuji kompresní vlastnosti těchto podkolenek – zejména u delších běhů nebo u těch kratších a intenzivnějších. Tedy u těch aktivit, kde je vyšší tendence tvorby laktátu. Po absolvování tréninků v podkolenkách vnímám, že mi k regeneraci stačí poloviční čas. Jejich použití má efekt určitě i u cyklistických tréninků, ale spíše regeneračního charakteru.
Moje hodnocení a pocit z nich je opravdu velmi pozitivní. Plusové body získává způsob materiálového zpracování, komfort, design a pocit, že i těžký trénink je s nimi lehce snesitelný.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: