RECENZE: Běžecké kompresní šortky CEP 3.0

RECENZE: Běžecké kompresní šortky CEP 3.0

Parametry

Značka CEP
Celé jméno recenzovaného výrobku Běžecké kompresní šortky CEP 3.0
Typ sportu běh
Typ oblečení kraťasy
Pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí podzimní
Hmotnost 152 g
Barevné varianty černá
Dostupné velikosti dámské i pánské varianty dle obvodu stehna
Údaje výrobce 1 medi compression
Údaje výrobce 2 tightfit technology
Údaje výrobce 3 rychleschnoucí technologie
Výbava 1 reflexní prvky
Výbava 2 celkem 3 kapsy
Výbava 3 šněrovadlo v pase
Infocena 2600 Kč Kč
Dodává MAXIS a.s.
Více info na www.cepsports.cz

Zaujalo mě

 • perfektní komprese stehenních svalů
 • dokonalé anatomické padnutí
 • kvalitní a odolný materiál
 • velikost bočních kapes
 • velikost reflexních prvků

Shrnutí recenze

Nový model 3.0 si svou vylepšenou kompresní technologií – medi compression, dokonalým anatomickým padnutím a materiálem nejvyšší kvality velice nahlas říká o svou pozornost. Zejména technologická propracovanost a vylepšený strategicky umístěný profil komprese, která je cíleně směřována do oblasti kvadricepsů, přinese větší energii, a tím také lepší výkon. Ploché švy a částečně bezešvá technologie zajišťují při tréninku či závodu maximální pohodlí a komfort.

Hlavní část recenze

Komprese

Kompresní technologie je v poslední době klíčovým elementem zejména v oblasti týkající se zlepšování a posouvání výkonnosti a v regeneračních procesech. Mnoho běžeckých doplňků je cíleně prodáváno jako kompresní, ale po několika trénincích či vypráních se komprese snižuje či v nejhorším případě technologie zcela vymizí. Je vědecky potvrzeno, že benefity komprese nastávají jen tehdy, je-li zvolen specifický kompresní profil, který je anatomicky dokonale padnoucí.


Přední pohledPřední pohled

Přední pohled v pohybuPřední pohled v pohybu

Šikmý pohled - protahováníŠikmý pohled – protahování

Prohlédněte si i další fotografie k článku…


Medi compression

Kompresní šortky CEP 3.0 jsou v tomto jedinečné. Využívají patentovanou technologii medi compression, tj. sportovní komprese je založená na medicínských základech. Firma medi již více než 65 let vyvíjí a vylepšuje svou medicínskou kompresi. Proto se celosvětově prosazuje na trhu se zdravotnickými prostředky a je hlavně otevřená inovativním přístupům. Navíc vzájemná spolupráce a vývoj se špičkovými sportovci přináší zpětnou vazbu a benefity pro obě strany. Všechny tyto zkušenosti a inovace jsou vloženy do revolučních výrobků značky CEP. Výsledkem je anatomicky a strategicky umístěná a dokonale fungující komprese, která cíleně zvyšuje výkon* díky zlepšenému zásobování svalů kyslíkem a živinami a znatelně urychluje regenerační procesy svalů dolních končetin.

Kompresní profil

Proč je právě komprese u běžeckých šortek 3.0 výjimečná? Především díky cílenému umístění kompresních zón a profilů. U těchto šortek je nový a vylepšený profil strategicky umístěn v oblasti stehenních svalů, které jsou při běhu výrazně zatěžovány. Kompresní profil je opravdu velký a zabírá odhadem více než 60 % z celkové plochy nohavic. Nejmenší podíl komprese je na mediální straně stehna. Postupně dochází k plynulému rozšiřování a vrchol kompresní tkaniny sahá téměř ke kyčelnímu kloubu na laterální straně stehna. Dále se táhne přes hamstring, kde se kompresní podíl opět zmenšuje. Kompresní zóna je výrazně materiálně odlišena od ostatních částí. Již na první pohled je vidět pletená kvalitní tkanina zajištující stabilizaci kloubů a svalů. Kompresní díl je vyroben z jednoho kusu a je sešit absolutně dokonalým minimalistickým švem, který jsem musel dlouho hledat. Se zbytkem šortek je spojen pomocí plochých švů, které nedráždí pokožku a zajišťují maximální pohodlí při nošení. Mimoto, požadavek pevnosti a maximální odolnosti sešití a švů je zde extrémně důležitý, jelikož oblékaní CEP 3.0 je výrazně těžší než oblékání obyčejných šortek či běžeckých elasťáků.

Medi komprese tak zajišťuje velmi přesnou kontrolu komprese vycházející z materiálu nejvyšší kvality a použitého způsobu šití. Porovnáme-li kompresi se starším modelem 2.0, tak je zde vidět výrazný technologický pokrok a především vylepšení kompresního profilu, který zaručuje větší přívod energie do nohou a působí v místech, kde je to potřeba.

Vlastní zkušenost s kompresí

V prvé řadě musím vypíchnout skvělé anatomické padnutí CEP 3.0. Specifické kompresní profily jsou přesně umístěné na nejzatěžovanější části stehen (především kvadriceps a hamstring), čili komprese byla naprosto efektivní a kompresní zóna vhodně zvolena. Míra komprese byla na první dojem velmi značná, až jsem měl dojem, jestli je zvolená velikost optimální. Radši jsem zkontroloval a porovnal obvod stehna s údaji od výrobce. Vše bylo v pořádku. Prvotní lehce nepříjemné pocity odezněly a já si užíval opravdové pohodlí a pocit příjemného pnutí ve stehnech a zároveň silnou stabilizaci svalů. Psychologicky jsem měl obrovský pocit síly a naprostou jistotu.

S testovanými šortky jsem naběhal spoustu kilometrů (cca 150 – 200). Otestoval jsem je při náročných intervalech na tvrdém povrchu, při těžkých trénincích na kopcích v Beskydech, při dlouhých bězích v členitém terénu, za deště i pekelného tepla, při únavě, v průběhu regenerace, v náročném triatlonovém tréninku či na několika závodech, které jsem i díky CEP 3.0 vyhrál. Opravdu jsem je podrobil kvalitnímu a dlouhodobému testu. A výsledek? Jsou perfektní. Komprese funguje naprosto dokonale. Po velmi těžkém závodě či tréninku byla téměř eliminována bolest svalů a zmírnění otřesů a stabilizace svalů je citelná.

Svaly jsou dostatečně stlačeny, ale zároveň aktivovány a současně díky zrychlené cirkulaci krve regenerovány. Byl jsem překvapen, jak jsou stehenní svaly plné energie. Vše je zde směřováno k naprostému komfortu a maximálnímu výkonu. Zlepšená regenerační schopnost mi dovolila naběhat větší a kvalitnější objemy při menší únavě svalů než v klasických běžeckých šortkách. Výrobce uvádí hned několik pozitivních účinků:

 • svalová aktivace
 • snížené riziko zranění
 • zlepšený arteriální průtok krve
 • zvýšený výkon
 • stabilizace vazů a šlach
 • snížená svalová vibrace
 • méně bolesti svalů
 • zvýšený krevní oběh
 • rychlejší regenerace

Zakončení nohaviček

Zakončení spodní části nohaviček prošlo výraznou proměnou oproti předešlému modelu CEP 2.0. Starý model měl pomocí plochých švů oddělený spodní lem nohaviček a hlavně byl vyroben z elastického materiálu, tudíž jiného než kompresní díl. CEP 3.0 disponují novým pleteným zakončením nohaviček. Kompresní profil plynule navazuje na spodní lem, jen s minimálním přechodem v podobě malého švu. Tzn., že kompresní profil a spodní lem nohaviček je z jednoho kompresního kusu zajištujícího pohodlí a efektivitu celého systému komprese.

Materiál

Kombinace hloubkové medi komprese a nové vysoce odolné textilie prvotřídní kvality vytváří vskutku high-tech běžecké šortky nové evoluce. Synonymem těchto šortek je bezesporu slovo odolnost a kvalita. Sedová část perfektně padne díky tzv. tightfit technology, což je technologie, která na základě bi-elastické tkaniny zaručuje pružnost a zároveň těsnou přiléhavost na kůži. Společně s plochými švy a bezešvými nohavicemi zaručuje bezkonkurenční komfort. Kompresní profil je vyroben z 80 % polyamidu a 20 % spandexu (nohavice), ostatní textilie z 59 % polyamidu a 41 % spandexu (sedová část). Tkanina má výborné antibakteriální, termoregulační vlastnosti, a tak skvěle odvádí přebytečnou vlhkost pryč od těla. Navíc je obohacena rychleschnoucí technologií s ochlazujícím efektem.

Rád bych ještě jednou zmínil kvalitu plochých švů, na které především při oblékání působí velké síly v tahu. Po celou dobu testování jsem nezaznamenal viditelné poškození, žádnou vytaženou nit či natržení, žádné párání, což svědčí o preciznosti a kvalitě. Další výhodou je poměrně vysoký elastický pas, který je doplněn šněrovadlem (provedení pro muže). Pro svou velikost je velmi pohodlný a příjemně elastický. Též tkanička je široká a z pružného materiálu pro snadné zavázání. Tkaničku v 99 % nepoužívám a ani zde jsem neudělal výjimku.

Detail zipu zadní kapsyDetail zipu zadní kapsy

Kapsy

Běžecké šortky CEP 3.0 disponují dvěma druhy kapes. První je klasická zadní malá kapsa na zip, který je po zapnutí po celé své délce překryt měkkou tkaninou zajišťující kompaktní a nepropustný celek. Do této kapsy se vejdou klíče a tvarem maximálně platební karta. Tato kapsa je opravdu malá. Druhý typ kapes je situován do bočních částí, na levou a na pravou stranu. Tato kapsa je větší než zadní kapsa a je chytře umístěna mezi dva švy. Je pružná ve všech směrech se zesíleným horním lemem. Do kapsy lze pohodlně naskládat energetické gely, tyčky, drobné jídlo, klíče, doklady, malou nádobu s vodou a je dostatečně velká na moderní chytrý telefon či velmi skladnou větrovku. Flexibilita kapes umožňuje držet obsah kapes na svém místě a i při plném naplnění je komfort při běhu dostačující.

Reflexní bezpečnostní prvky

CEP 3.0 jsou opatřeny reflexními prvky pro lepší viditelnost a zároveň pro bezpečnost při běhání v šeru či nočních hodinách. Jsou zde celkem tři reflexní prvky. První je nejmenší a je umístěn v zadní části vlevo těsně pod kapsou. Podle mě není moc praktický, jelikož delší tričko ho snadno překryje. Na pravé nohavici je velký reflexní prvek v podobě loga a nápisu CEP. Na levé nohavici pak největší reflexní prvek, je to jakási velká mozaika, která je v poslední době pro značku typická. Oba prvky přesahují i na vnější stranu stehna, tudíž viditelnost je i z boční strany. Tím je zajištěna viditelnost z 360°. Jelikož barva šortek je černá, výrazné bezpečností prvky velmi vítám, ba naopak jsou bezpodmínečně nutné.

Design

Konstrukčně a designově si myslím, že se šortky povedly. Jsem konzervativní typ, tudíž mi pouze černá barva nevadí, ale někteří si určitě postesknou po barevnějších variantách. Líbí se mi výrazné oddělení kompresního profilu od zbytku šortek, dále poměrně velký, ale na druhou stranu decentní nápis CEP, který je současně reflexní prvek. Oproti verzi 2.0 je design propracovanější. Působí jednoduše ale současně kvalitně a kompaktně.

Celkové hodnocení

Běžecké kompresní šortky CEP 3.0 jsou bezesporu jedny z nejlepších, co jsem kdy měl možnost vyzkoušet. Pro mnohé mohou vypadat stroze, ale funkčnost je zde povýšena nad estetickou stránku. Potřebnou kompresi směřuje přesně a cíleně na místa největšího namáhání. Tudíž technologii medi compression vyzdvihuji na absolutní vrchol. Dále bych vypíchl velmi kvalitní materiál, odolnost tkaniny, komfort a praktické kapsy. Cíleně jsou určeny pro běhání, vytrvalostní sporty či fitness, ale nebál bych se je použít i na kolektivní či míčové sporty. V podstatě jsem neobjevil nic negativního, něco co by nefungovalo nebo se mi nelíbilo. Celkově tyto špičkové šortky hodnotím naprosto nadprůměrně. Podrží vás v tréninku i v závodě a dodají vaším stehnům energii pro maximální výkon.

 

* Studie Friedrich-Alexander University of Erlangen-Nuremburg “Effects of Compression Stockings on Running Performance in Male Runners”, publikovaná v “Journal for Strength and Conditioning Research” 23(1)/101-105, 2009.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: