RECENZE: Běžecké tričko Salomon Fast Wing HZ SS TEE M

RECENZE: Běžecké tričko Salomon Fast Wing HZ SS TEE M

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon Fast Wing HZ SS TEE M
Typ sportu běh
Typ oblečení triko
Pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí letní
Hmotnost 300 g
Barevné varianty modrá, červená, neonová, bílá
Dostupné velikosti XS, S, M, L, XL, 2XL
Údaje výrobce 1 AdvancedSkin - ActiveDry
Údaje výrobce 2 Cooling, Quick Dry
Údaje výrobce 3 Motion fit - Active fit
Výbava 1 reflexní prvky
Výbava 2 přední 1/2 zip
Výbava 3 praktické kapsy
Infocena 1890 Kč Kč
Dodává AMER SPORTS CZECH REPUBLIC
Více info na www.salomon.cz

Zaujalo mě

  • Výborná prodyšnost a ventilace
  • Čtyř směrný strečový materiál - Aerotech
  • Větrací komory
  • Praktické kapsy v zadní části
  • Přední zip pro odvětrávání

Shrnutí recenze

Dokonale propracované tričko určené především na běhání do jarních a letních měsíců. Vyznačuje se kvalitním materiálem s technologicky propracovanými detaily a perfektní prodyšností a ventilací.

Hlavní část recenze

Specifikace trička

Praktické kapsy

Typickým znakem tohoto běžeckého trička jsou dvě praktické kapsy oddělené větracím panelem, které jsou umístěny v zadní části, v oblasti beder. Kapsy jsou situovány k dolnímu okraji především z důvodu pohodlného vytažení obsahu a celkového komfortu při běhu. Rozměry jsou cca 9×13 centimetrů. Horní lem není celý volný, ale je částečně uzavřený. Otvor je umístěn do rohu kapsy a je malý, ale alespoň je opatřen částečně pružným lemem.

Myslím si, že by otvor mohl být o trochu větší, ale na druhou stranu chápu záměr výrobců, kteří se tímto snaží zabránit  samovolnému vypadnutí či vyklepání obsahu kapsy. To fungovalo na 100%. Při běhu mi za celou dobu testování nic nevypadlo i při divokých krosech přírodou. Otvor je primárně určen pro zásoby energie, tedy gely, energetické tablety, tyčinky,…vše se bez problému vejde. Dokonce lze do kapsy dostat klíče, velmi malou pláštěnku či mobilní telefon. Zde pak nastává menší problém s hmotností. Houpavým pohybem při běhu totiž dochází k neustálému narážení kapsy do těla a navíc čím větší zátěž v kapsách, tím víc tričko táhne dolu a dochází k nepříjemnému pnutí v oblasti horní části těla, především krku a ramen. Jinak tuto novinku vítám a doporučuji pro delší běhy, kde je potřeba mít s sebou energetické zásoby či minerální tablety nebo jiné lehké gurmánské speciality.


 

Detail reflexního prvkuDetail reflexního prvku

Poloviční zipPoloviční zip

Designové logoDesignové logo

Prohlédněte si i další fotografie k článku…


Přední zip

Konečně se na trhu objevilo kvalitní tričko na běhání s předním zipem. Koncepce zipu dokonale zapadá do systému dokonalé ventilace a odvětrávání, respektive odvodu tělesných pár a přebytečného tepla. Délka předního ½ zipu je dobře vyřešená, zip není ani příliš dlouhý, ani moc krátký. Konec zipu je zhruba v oblasti hrudní kosti. Tudíž při horkých dnech je otevřený zip k nezaplacení a vytváří pocit absolutní ventilace. Navíc dochází k ochlazení a osvěžení okolním vzduchem.

Zapínání je řešeno standardním způsobem a to full spirálovým plastovým zipem. Jedná se klasický zip, který je tvořen plastovými pásy, kovovým jezdcem a upevněnou kovovou úchytkou, která plynule přechází v plastovou pro snadnější uchycení a zapínání. Pod celým zipem je umístěn ochranný lem, který je dostatečně široký a nedochází tak k zasekávání či zadrhávání zipu. V dolní části konce zipu je navíc ochranná „kapsička“ aby nedošlo k zaseknutí zipu nebo dotažení zipu až do úplného konce, kde by hrozil následný problém s opětovným zapnutím. Samotná úchytka pro zapínání je navržena tak, aby při běhu nelétala nahoru a dolu, ale je dimenzovaná tak, aby pevně držela v jedné pozici. Celkově je zapínání relativně tuhé, nelze tedy zapnout jednou rukou, ale je potřeba použít obě ruce. Může se to zdát jako maličkost, ale v některých případech raději ocením snadnější zapínaní jen jednou rukou.

Technologie a funkce

AdvancedSkin – ActiveDry

Patentovaná technologie je navržená tak, aby zajišťovala tělesný komfort a pohodlí v okamžiku, kdy tělesnou aktivitou tyto funkce vyvoláme a následně vyžadujeme fungování technologických prvků a inovací, které výrobce trička garantuje. Cílem je především vytvořit pro běžce pohodlí i za ztížených a nepříznivých klimatických podmínek. Běžecké tričko Wast Wing disponuje především použití speciálních prodyšných materiálů, které zajišťují perfektní odvod přebytečného tepla a vlhkosti. Vše je zde navrženo k maximální prodyšnosti a ventilaci.

Tričko má dva specifické funkční prvky, vycházející především z použitých velmi kvalitních materiálů. Funkce Cooling se stará především o chlazení a celkovou ventilaci. Do tohoto systému chlazení organismu se zapojuje několik strategicky umístěných větracích komor a již zmíněný přední ½ zip.

Větrací panely

Největší větrací panel je na zadní části trička. Je umístěn vertikálně přes celá záda a kopíruje oblast páteře. Po celé délce má šířku zhruba 8 centimetrů a spolehlivě tak odvádí pot z této primárně potící se oblasti. Větrací komory jsou vyrobeny z měkké, pružné tkaniny a pro maximální efekt ventilace kompletně děrované. Další větrací komora je umístěna v podpaží, respektive je natažena přes celou spodní část rukávu a končí v dolní třetině trička. Tato spodní část se postupně zužuje a má tedy jakýsi trojúhelníkový tvar. V oblasti podpaží nejlepší možný střih pro efektivní větrací funkci. Opět logicky umístěn do inkriminované oblasti, kde je pocení na denním pořádku.

Funkce Quick Dry opět souvisí s použitím materiálu s rychleschnoucí schopností. Jedná se o rychle schnoucí tkaniny, které rychle odvedou přebytečnou vlhkost na povrch trička a následně se zbytek vlhkosti rychle odpaří, tudíž materiál nezůstává totálně mokrý jako například bavlna.

Praktické kapsy na zadní straně tričkaPraktické kapsy na zadní straně trička

 

Konstrukce bundy a materiál

Motion fit – Active fit

Představuje velikost trička, které je blízko u těla sportovce. Tričko není ani příliš volné ani netvoří tzv. druhou kůži, tedy není úplně na tělo. Nachází se mezi těmito dvěma variantami střihů. Je tedy volnějšího charakteru. Komplexně je Active fit součástí nadřazeného Motion fit, který se vyznačuje střihem stvořený pro sport, tedy pro aktivní pohyb bez omezení pohyblivostí jednotlivých částí těla.

Velikost trička mi se seděla celkem slušně, ale snesl bych o jednu velikost menší střih. Střih je velmi povedený, atypický je především přední zip, který je dominantou tohoto běžeckého trička. Celkový střih je jednoduchý, ale výrazný a zapamatovatelný a hlavně funkční. Tričko je vyrobeno ze 100% polyesteru, přední vložená část, která je umístěna v horní části hrudníku a oblasti ramen, je vyrobena z 74% nylonu a 27% elastanu. Celková hmotnost trička je 300 g.

Čtyř směrný strečový materiál – Aerotech a ploché švy

Aerotech je speciálně vyvinutá tkanina, která je oproti celému tričku velmi pružná. Tomu odpovídá i množství elastanu, který vytváří právě pružnou strukturu. Tzv. 4-way stretch materiál obepne ramena a dovolí tričku v horní části těla pružit a reagovat na pohyby paže. Z blízka je struktura opravdu této části trička čtvercová s viditelnými mini otvory velikosti špendlíku. Navíc v kombinaci s barevnou a materiální odlišností designově vypadá pro oko velmi zajímavě. Tento strečový materiál se také podílí na celkové koncepci založené na maximální ventilaci.

Příjemné nošení a žádné odřeniny jsou důkazem kvalitního trička. Fast Wing lze použít na trénink i na závod. Jednotlivé části trička jsou k sobě sešity pomocí plochých švů, zajišťujíci minimální riziko oděrek a odřenin. V místech kritického kontaktu trička s kůží jsou švy zcela zakázány, jsou lepeny. Hlavně v oblasti velkého zadního větracího panelu a materiálního přechodu v přední v přední části trička.

Reflexní bezpečnostní prvky

Běžecká tričko Fast Wing je opatřena celkem dvěma reflexními prvky, jak už bývá ve zvyku u značky Salomon. Opět je zde garance viditelnosti z každého směru na základě technologie 360° reflektive. Menší reflexní prvek je umístěn zepředu v oblasti hrudníku na pravé straně. Má podobu nápisu Salomon a typickým eskem ve čtverci. Druhý reflexní prvek se pak nachází na pravém rukávu. Je tvořen pěti horizontálními čárami v délce cca 15 centimetrů a mezerou širokou jeden centimetr. Tato část ochrany je umístěna v oblasti nadloktí. Čáry jsou dostatečně dlouhé a jsou tak vidět i ze zadu. Myslím si, že tyto prvky dostatečně zajišťují bezpečnost i při běhání ve tmě či za šera. Navíc testovaná neonová barva trička se také podílí na viditelnosti a celkové bezpečnosti.

Designové okénko

Řada Wast Wing se mi líbí nejen funkčně, ale i celkově promyšleným designem a provedením. Navíc se na celkové estetickému dojmu podílí nápis značky Salomon na levém rukávu. Vždy něco navíc, to je Salomon.

Celkové hodnocení

Běžecké tričko Fast Wing HZ SS TEE M je skvěle technologicky propracované tričko. Hlavní předností je dokonalé odvádění přebytečného tepla a vlhkosti pryč od těla. Systém ventilace je propracovaný a velmi fukční. Dominantou trička je přední ½ zip a dvě praktické kapsy na uložení především energetických zásob či menších a lehčích předmětů. Primárně je určeno na běžecké aktivity, nebál bych se ho vzít na trénink, ale i na jakýkoliv závod. Přednost bych určitě dal delším závodům, pochodům, přechodům kde má smysl doplňovat energii a využít tak maximálně potenciál tohoto trička. Výhodou je jednoznačně dokonalé odvětrávání a kvalitní materiál. Jedinou výhradu bych měl k tuhému otvírání zipu. Celkově skvělé tričko pro běhání na jaře či v letních měsících.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: