Recenze: Compressport Raider – nejpropracovanější spodní vrstva

Recenze: Compressport Raider – nejpropracovanější spodní vrstva

Parametry

Značka Compressport
Celé jméno recenzovaného výrobku COMPRESSPORT RAIDER S DLOUHÝM RUKÁVEM
Typ sportu běh
Typ oblečení triko
Pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 100 % Polyester
Barevné varianty Černá
Dostupné velikosti S až XL
Výbava 1 ON/OFF technologie
Výbava 2 ventilační zóny
Výbava 3 Ultralight
Výbava 4 Hydrofobní
Výbava 5 Termoregulace
Infocena 2150 Kč
Dodává TEMPOSPORT

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Zachování termoregulace při změnách intenzity
  • Přiléhavost
  • Decentní vzhled

Shrnutí recenze

Triko COMPRESSPORT Raider je jedno z nejkvalitnějších spodních trik, které jsem měl možnost vyzkoušet. Bude s vámi při téměř všech sportovních aktivitách v chladnějším počasí. Disponuje technologií ON/OFF, které udržuje optimální balanc mezi prodyšnost, odvodem potu a tepelným komfortem. Zároveň se u tohoto trika dosáhlo extrémně nízké hmotnosti, takže často zapomenete, že jej vůbec máte na sobě. Ale vše popořadě…

Hlavní část recenze

Technologie ON/OFF

Podle výrobce tato technologie zaručuje, že v případě vysoké intenzity bude triko perfektně dýchat a stoprocentně odvádět přebytečnou vlhkost od těla – mód ON. V opačném případě, kdy člověk nesportuje na maximální výkon, triko zadržuje teplo kolem trupu – mód OFF. Pokud jste této technologii (stejně jako já) dokonale neporozuměli, nezoufejte. V praxi to vypadá tak, že triko snese i maximální intenzitu – například tříminutové intervaly do kopce za hranicí ANP. Zároveň ale při meziklusu není cítit nepříjemný pocit chladu, když vás ofoukne podzimní vítr.
Technologie  ON/OFF ale není všemohoucí. V případech, kdy triko oblečete jako spodní vrstvu na kole, vás při chladném sjezdu nespasí, a je potřeba přes sebe přehodit nějaký neprofuk.

Ventilační panely v přední části

Materiál

S odstupem pár metrů vypadá COMPRESSPORT Raider jako jakékoli jiné podvlékací triko. Pokud jej ale vezmeme do ruky, všimneme si zvláštní konstrukce a poskládaní vláken. Na potřebných místech, kde se člověk potí nejvýrazněji je tkanina perforována ve specifickém tvaru, a umožňuje tak vzduchu lépe cirkulovat a pot se krásně odpařuje do okolí. Tyto ventilační zóny jsou nejvýraznější na hrudníku, pod pažemi a ve střední oblasti zad. Za celou dobu testování trika se mi tak nestalo, že by nepříjemně nasálo přebytečné množství potu. Tento efekt má hned dva přínosy. Jednak má organismus možnost efektivnější termoregulace – nepaří se ani nemrzne (berte to prosím jako zjednodušený příklad, samozřejmě vám může být v 5°C po chvíli zima…) a taky triko neztěžkne. Rozměr toho, kolik vlhkosti oblečení nasákne, je zdánlivě zanedbatelný, ale při závodě tyto stovky gramů (společně se samotnou vahou oblečení až kilogramy) můžou hrát určitou roli. Vše je ale také podmíněno celkovou skladbou. Pokud si na takovéto hi-tech triko oblečete obyčejnou pařibundu, samozřejmě vás nezachrání, a vy se budete koupat ve vlastní šťávě.

Perforovaná struktura

 

Kompresní efekt

U trik se obecně nedá mluvit o kompresi ve stejném smyslu, jako třeba u kompresních podkolenek. Ty stahují svaly z důvodu lepší cirkulace krve a jejich efektivnější práce. Kdybychom stejnou měrou stáhli i hrudník, po chvíli se začneme dusit. Nicméně lehké stažení má přínos i v oblasti triček. Jednak může hrát drobnou roli při držení těla ve větší únavě – zde se bavíme o zpevněné zádové části. Ale taky nedochází k nepříjemnému vlnění, shrnování a posouvání v případě vrstvení oblečení. Asi každý běžec ví, jaké to je, když si zapomene zalepit bradavky nebo namazat podpaží nebo třísla vazelínou. V případě, že je triko opravdu dobře padnoucí – a COMPRESSPORT Raider padne perfektně, nedochází k rozedření exponovaných částí, a to ani při běhu s batohem.

Zádová část

 

Další klíčové vlastnosti

Ty nejpodstatnější atributy jsme si podrobně rozepsali výše. Nicméně bych nevěřil, kolik podstatných vlastností může mít „obyčejné“ triko. Ukažme si, v jakých dalších oblastech je COMPRESSPORT Raider specifický:

Extrémně lehký
Ano, na trhu je k dostání velké množství různých materiálů ve velmi nízké gramáži. Často jsou tyto ultralight trika ale doprovázeny i nežádoucími vlastnostmi. Jednou z nich je nízká odolnost, kdy při použití pod běžeckou vestou dochází k rozedření. Dále se často při kontaktu s vlhkostí trika stávají téměř průhlednými a všichni závodníci tak vidí vašeho vytetovaného jednorožce na bedrech, kterého už dlouhé roky litujete. Jako velké odlišení tedy vidím to, že COMPRESSPORT Raider kombinuje dobrý tepelný komfort a odolnost s opravdu nízkou hmotností.

Hydrofobní

Tato vlastnost úzce souvisí s technologií ON/OFF, o které jsem psal hned v úvodu. Jde o to, že i když se potíte opravdu extrémně, triko vlhkost nezadržuje a odvádí ji od těla. Tento efekt jde dobře vidět, když triko vytáhnu z pračky a váží skoro stejně jako v suchém stavu.

Zanedbatelné švy

Často se používá i výraz „bezešvý“, který je ale trochu zavádějící. Na druhou stranu zní rozhodně lépe než „zanedbatelné švy“. Na triku Comporessport Raider je veškeré propojení a propletení opravdu hladké bez znatelného přechodu, který by vás obtěžoval. Puntičkáři ale miniaturní švy najdou, proto ten výraz „zanedbatelné“.

Vhodné i jako základní cyklistická vrstva

Osobní zkušenost

Triko COMPRESSPORT Raider se v době sychravého podzimu stává jedním z nejčastějších sportovních parťáků. Propracovaná konstrukce trochu odstraňuje efekt střídání oblečení v mém běžeckém šatníku a v poslední době používám výhradně jen toto triko. Ať už potřebuju první vrstvu pod cyklistickou bundu nebo běžím z 10° v údolí do 0° na Lysé hoře. Vím, že design je otázkou osobní preference, já osobně ale velmi oceňuji klasickou černou konzervativní barvu, u které člověk nevypadá jako semafor. Na druhou stranu při bližším pohledu triko vypadá moderně a dynamicky. Pokud tedy hledáte top produkt, který budete oblékat na denní bázi, COMPRESSPORT Raider je určitě horkým kandidátem.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: