Recenze: podkolenky CEP – NIGHTTECH – být viděn vždy a všude

Recenze: podkolenky CEP – NIGHTTECH – být viděn vždy a všude

Parametry

Značka CEP
Celé jméno recenzovaného výrobku CEP – NIGHTTECH
Typ sportu běh
Typ oblečení ponožky
Pohlaví unisex
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 85 % polyamid
Materiál 2 15 % spandex
Hmotnost 67 g
Barevné varianty zelená, černá, modrá a růžová
Dostupné velikosti dámská: II-IV, pánská: III-V
Údaje výrobce 1 Technologie medi compresion
Údaje výrobce 2 Odolný materiál – chemické hedvábí
Výbava 1 Vysoce reflexní bezpečnostní prvky
Výbava 2 Extra ploché švy
Výbava 3 Dokonalé pohodlí
Výbava 4 Anatomické padnutí
Infocena 1 350 Kč
Dodává MAXIS a.s.
Více info na www.cepsports.cz

Zaujalo mě

  • Mozaikové reflexní prvky
  • Pohodlí v oblasti chodidla
  • Polstrování v nejvíce zatížených místech
  • Ventilace a odvod vlhkosti
  • Ochrana Achillovy šlachy

Shrnutí recenze

Ve dne oceníte atraktivní design z dílny předních návrhářek, ale za tmy povstane pravá tvář těchto extrémně odolných kompresních podkolenek. Jsou totiž speciálně vyvinuty pro běhání v šeru či v nočních hodinách. Zvětšené vysoce reflexní prvky mozaikového formátu zajišťují absolutní viditelnost. Kvalita kompresní technologie medi compression se postará o cílenou regeneraci, stabilitu kloubů a svalů, prevenci zranění a jako celek se unikátní technologické prvky podílejí na zlepšení výkonu. Podkolenky jsou vysoce pohodlné, zejména oblast chodidla a prstů, kde jsou použity extra ploché švy, které zabraňují tvorbě puchýřů či různých otlaků. Podkolenky NIGHTTECH jsou skvěle propracované, materiálně nekompromisní a jako stvořené pro běh za tmy.

Hlavní část recenze

Specifikace a hlavní znaky

NIGHTTECH

V tomto ročním období, kdy se dny začínají výrazně zkracovat a tma obaluje naše životy, firma CEP přichází s novou výraznou technologickou novinkou, která tmu zažene zpět do kouta. Podzim či šero už nebude mít šanci přerušit nebo si podmanit náš plánovaný trénink. Proto se stává pro sportovce klíčovým prvkem sportovního oblečení viditelnost, nelze přeci vynechat trénink kvůli soumraku nebo zhoršené viditelnosti a viditelnost jde ruku v ruce s bezpečností. Jsem vidět, jsem v bezpečí, relativně. Samozřejmě i když svítíte jako vánoční stromeček, můžete to stejně koupit. Nepozorných hlupáků je všude dost. Pojďme tomu předcházet.

Viditelně výrazným, ale hlavně plně funkčním prvkem kompresních podkolenek CEP je zvětšená reflexní plocha mozaikového formátu. Oproti jiným podkolenkám jsou reflexní body opravdu obrovské. Žádné decentní prvky – aby se neřeklo, tu nenajdete. Vysoce zářící reflexní prvky jsou koncipovány do horní části podkolenky a jsou plně viditelné ze všech stran, tedy v rozsahu 360°. Navíc promyšlená mozaiková struktura umožňuje bezproblémovou pružnost ve všech směrech, což zajišťuje životnost a trvanlivost jednotlivých reflexních bodů. Musím zdůraznit velmi kvalitní nalepení jednotlivých reflexních prvků, nic se neodlepuje a nepraská.

Anatomické padnutí a pohodlí

Chcete-li si běh či jinou pohybovou aktivitu užít a vychutnat bez nepříjemných otlaků, musíte vybrat podkolenky, které jsou zejména funkční. Co to znamená? Musejí splňovat podstatné množství charakteristických vlastností. Jeden z hlavních znaků je pohodlí, respektive správná velikost a dokonalé anatomické padnutí. Kompresky NIGHTTECH vycházejí z předchozího úspěšného modelu, tudíž v sobě zahrnují veškeré propracované a zkušenostmi ověřené technologie.

CEP cílí na detail, detail je úspěch, detail je výkon. Zde si vývojáři dali práci a podkolenku vyrobili skutečně na míru. Oblast chodidla dokonale sedí. Navíc v nejvíce namáhaných místech, tedy v místech s největším tlakem či možností vzniku otlaků či puchýřů, je pletenina zesílena. Jde především o oblast nášlapné části chodidla, prsů, paty a Achillovy šlachy. Veškeré zesílení jednotlivých částí zajišťuje perfektní padnutí, a zvyšuje tak komfort nošení.

Dalším významným znakem, který zajišťuje pohodlí a eliminuje diskomfort, je technologie pletení. CEP upřednostňuje použití extra plochých švů v oblasti chodidla, které maximálně snižují riziko nepříjemných otlaků či vzniku puchýřů. V oblasti lýtka, tedy v místech s největším podílem kompresní významnosti, je použitá bezešvá technologie (kruhové pletení). Při testování podkolenka na noze perfektně seděla, jak v oblasti chodidla, tak v lýtkové části. Nedošlo k žádnému sesunutí, shrnutí či posunu. Významnou pozornost jsem kladl na oblast chodidla, která je citlivá na sebemenší posun a vznik nepříjemných otlačenin a puchýřů. Ani zde nenastal žádný problém, ba naopak chodidlo bylo příjemně obepnuté a citlivě stimulované na zátěž. Anatomická konstrukce a následné pohodlí kompresní podkolenky v oblasti chodidla je podle mě dotažena téměř do dokonalosti.

medi compression

Běžecké podkolenky CEP jsou jedinečné tím, že kompresní technologie je založena na medicínských základech. Jedná se o patentovanou technologii medi compression, která je vyvíjená již řadu let a prakticky využitelná především v oblasti zdravotnictví. Přenos do sportovního měřítka je tak postaven na bázi lékařské. Navíc je vývoj obohacen o zkušenosti špičkových a vrcholových sportovců. Všechny tyto zkušenosti a inovativní přístupy jsou vloženy do revolučních výrobků značky CEP. Výsledkem je anatomicky a strategicky umístěná a dokonale fungující komprese, která cíleně zvyšuje výkon a významně přispívá k urychlení regeneračního procesu svalů dolních končetin.

Účinky komprese a vlastní zkušenost

Jako téměř většina kvalitních kompresních produktů i tyto kompresní podkolenky NIGHTTECH mají přesně definovanou kompresní zónu, respektive kompresní profil, zajišťující zrychlenou cirkulaci krve a tím odvod odpadních metabolitů ze svalů. Zvýšená distribuce krve znamená více kyslíku pro svaly dolních končetin a v konečné fázi více energie pro sportovce a zlepšení sportovního výkonu. Významný účinek je také stabilizace svalů a kloubů při běhu, především jde o eliminaci otřesů, které vznikají při vytrvalostních či jinak extrémních výkonech, a také díky větší aktivaci svalů dochází ke zlepšení koordinace pohybu a tím získání pocitu jistoty a stability při každém kroku. V obecném měřítku lze tvrdit, že kompresní technologie eliminuje riziko svalového poranění.

Lýtková kompresní část podkolenek, stejně jako chodidlová část, perfektně sedí na bérci. Velikostně i anatomicky kopíruje zakřivení lýtkových svalů. Kompresní profil je tak efektivně umístěn. Co se týče velikosti komprese, tak na můj vkus byla značná. V rámci testování a vlastních závodních zkušeností jsem vyzkoušel již mnoho kompresních podkolenek, ale tyto byly velmi těsné. Takto silnou kompresi jsem nejspíš u žádných podkolenek nezažil. Na závod OK, ale po závodě či delším tréninku musely hned dolů. Jsem zvyklý po závodech na určitý čas podkolenky nechat na sobě, ale v tomto případě to nešlo. Čím to je? To je dobrá otázka. Velikost správná, možná silnější kompresní profil či jsem příliš citlivá dámička. Při běhu jsem silnou kompresi nepociťoval, ba naopak jsem měl pocit naprosté jistoty a sílu v lýtkách jako bejk. Žádná únava, křeč či bolest svalů nepřišla, takže komprese funguje na výbornou.

Chodidlová část

Chodidlová část je jedna z nejdůležitějších části podkolenek. Je-li dokonalá, je to radost, nepadne-li, je to očistec a muka. Rád bych se ještě zmínil více do detailů o technologických prvcích, které jsou zde použity. Zmínil jsem zesílenou část a extra ploché švy, ale nic jsem nenapsal o strukturování v oblasti plosky či klenby, což vytváří jakési masážní plochy pro příjemnou stimulaci chodidla. Dále je zde výrazná podpora příčné klenby pomocí pružného ergonomického pruhu, který je také použit v oblasti kotníku. Je opatřen vzduchovými kanálky, jež slouží k odvodu vlhkosti a zvýšené ventilaci chodidlové části. Kvůli ochraně Achillovy šlachy je pletenina v zadní části výrazně zesílena. Myslím si, že achilovka je tak výborně stabilizovaná a dostatečně chráněná i v náročných terénech.

chodidlová část

Materiál

Kompresní podkolenky jsou vyrobeny z chemického hedvábí, což přináší produktu extrémní odolnost. Použitý materiál bych charakterizoval jako vysoce kvalitní a velmi příjemný. Na výrobu bylo použito 85 % polyamidu a 15 % spandexu. Vlákna jsou antibakteriální a jsou proložena stříbrnými ionty, které pohlcují zápach. Pletenina je pružná a dostatečně prodyšná, aby docházelo k odvodu přebytečné vlhkosti. Při oblékání, které šlo tentokrát velmi těžce (podíl spandexu je standardní), jsem se přesvědčil, že použitý materiál je zejména proti roztržení velmi odolný. Opět mě překvapil horní okraj podkolenky, který je velmi široký a dostatečně pružný. Přijde mi, že se lem neustále zvětšuje, ale proč ne? Alespoň se může hezky designově ozdobit, jako v případě kompresek NIGHTTECH. Jinak podkolenka skvěle drží na svém místě, nikam neklouže, přesně jak očekávám.

detail kompresního vlákna
detail kompresního vlákna

Design

Podkolenky vznikly pod rukama profesionálních návrhářek, ale osobně mě vzhled moc neoslovil. Určitě má CEP ve svém sortimentu povedenější kolekci. Je to jednoduchý, nepříliš atraktivní design. Jediné, co mohu ocenit, jsou mozaikové reflexivní body a barevně odlišený proužek vycházející z oblasti Achillovy šlachy, který se táhne až na zevní stanu lýtka. Podkolenky se vyrábějí ve čtyřech barevných kombinacích – zelená, černá, modrá a růžová, kdy barevný základ podkolenky je vždy černý.

Závěr

Kompresní podkolenky CEP NIGHTTECH, které jsou určeny pro běh v šeru či nočních hodinách, díky speciální zvětšené reflexní ploše v našem testu obstály a celkové hodnocení je více než kladné. Mozaiková reflexní plocha nejenom vypadá dobře, ale především je absolutně funkční. Viditelnost a bezpečnost na prvním místě. Naprosté pohodlí zabezpečuje anatomické tvarování chodidlové části s několika povedenými technologickými prvky, zejména pak extra plochými švy. Dále bych na podkolenkách vypíchl kompresní technologii medi compression, zesílené polstrování, vzduchové kanálky či vysokou odolnost. Negativně musím hodnotit pouze zesílenou kompresi v oblasti lýtek a nepříliš atraktivní design. Jinak podkolenky doporučuji jako efektivní nástroj pro zvýšení výkonu, pro aktivaci svalů či pozátěžovou regeneraci. Použití je především pro vytrvalostní sporty při snížené viditelnosti, kde lze efektivně uplatnit reflexní prvky. Lze je také použít při běhu na lyžích, skialpinismu, horské turistice či cyklistice nebo fitness aktivitách.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: