Recenze podkolenky Compressport Full Socks RACE & RECOVERY

Recenze podkolenky Compressport Full Socks RACE & RECOVERY

Parametry

Značka Compressport
Celé jméno recenzovaného výrobku Compressport Full Socks RACE & RECOVERY
Typ sportu běh
Typ oblečení ponožky
Pohlaví unisex
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí letní
Materiál 1 87 % polyamid
Materiál 2 13 % elastan
Hmotnost 65 g
Barevné varianty Černá, bílá
Dostupné velikosti 1M; 1S; 2L; 2M; 3L; 3M; 4L; 4M
Infocena 1150 Kč Kč
Dodává TEMPOSPORT
Více info na www.temposport.cz/

Shrnutí recenze

Společnost Compressport, která se úzce specializuje na kompresní vybavení, přichází na trh s novými kompresními podkolenkami RACE & RECOVERY. Doménou švýcarského výrobce je zejména kvalitní kompresní technologie, prvotřídní materiál, zpracování a neustálý inovativní posun. Není náhoda, že v oblasti svalové komprese a následné regeneraci, je v celosvětovým měřítku špičkou. Nekompromisní funkčnost a dokonalé propracování všech detailů, to jsou RACE & RECOVERY.

Hlavní část recenze

Specifikace a hlavní znaky

Race & Recovery

Tyto kompresní podkolenky jsou prezentovány a určeny jednak pro závody, trénink – čili zvyšování výkonu a pro regeneraci, odpočinek – čili urychlení regenerace. Poskytují optimální svalovou ochranu a zajišťují tak plnohodnotnou žilní a svalovou kompresi. Použití se tak stává velice multifunkční v širších oblastech sportu.

50% Race

Z poloviny jsou modifikované pro závodní účely, kdy hlavním cílem je zvyšování výkonnostní složky běhu, pomocí specifických technologických inovací. Snahou je zejména dostat z běhu, respektive z našich nohou maximum a vytvořit podmínky pro efektivní běh po co nejdelší dobu. Co je efektivní běh? Je to ekonomický pohybový projev s nutnou dávkou technického umu. A právě o energeticky ekonomický běh se tyto podkolenky postarají a dokáží šetřit vzácnou energii pro krušné chvilky v závodě či při tréninku.

Klíčové znaky race komponenty

3D Dot

Na první pohled je patrné, že struktura kompresních podkolenek Compressport je jiná, výjimečná. Zejména díky propracovanému systému 3D Dot čili trojrozměrným bodům, které jsou cíleně umístěny v kriticky namáhaných místech či v místech s vyšší potivosti nebo v částech chodidla, kde je kladen důraz na ochranou, masážní či regenerační funkci. 3D body přispívají k absolutnímu pohodlí, stimulačnímu pocitu a odstranění únavy z výrazně přetížených a namáhaných částí chodidla. Velikost a zónová lokace těchto bodů je podmíněna anatomickou strukturou nohy s cílem oddálit únavu a maximálně zlepšit celkový výkon. 3D dots jsou navrženy tak, aby aktivovaly krevní oběh pomocí vícestupňového masírování a vytvořily akupresurní efekt.

3D dot systém

Porovnáme-li tento model s kompresními podkolenkami 3D V2.1, objevíme zde výrazné rozdíly zejména v tvrdosti 3D bodů. V oblasti chodidla jsou 3D body měkčí a tedy méně masážní s minimálním stimulačním pocitem. Přední část chodidla je o 3D body dost ochuzena – polštářky jsou velmi malé, bez žádného výrazného stimulačního efektu.

Protect

Vzájemná promyšlená provázanost konstrukčního navržení s 3D dot systémem tvoří kompaktní podkolenku s několika ochrannými prvky. Jednou ze základních funkcí je ochrana Achillovy šlachy. Díky 3D bodům, které mají tlumící účinek, dochází k ochraně šlachy zejména před zvýšeným třením a tlakem. 3D body, které chrání šlachu jsou výrazně barevně odděleny. Což má zejména designový charakter. Z funkčního hlediska tkanina není zesílená ani jinak anatomicky tvarovaná. Tudíž ochranu tvoří jen systém trojrozměrných bodu. Na silnici a do města vyhovující, do přírody a terénu bych vyžadoval ochranu větší.

Výrobce uvádí, že 3D systém se podílí i na ochraně kotníku, tedy stabilizaci kloubu. Tlakem z vnějšku dochází k eliminaci otřesů a větší stabilitě. Opět zde není tkanina výrazně zesílená nebo vykrojená, tlak na kotník je pouze elasticitou látky či vlastním kompresním tlakem.

Technologie Barefoot Performance, čili konstrukce založená na principu bosého provedení, podporuje přirozenou anatomickou stavbu nohy. Ergonomicky tvarovaná špička podkolenek je bez kompresní technologie a ponechává prstům naprostou volnost. V kombinaci s bezešvou technologii zabezpečuje komfortní nošení bez náznaků poškození měkkých tkání. Pro podání dobrého výkonu je důležitý komfort, zejména komfort a ochrana v oblasti prstů. Ten je naprosto dostačující. Puchýře, sedření či otlaky mohou opravdu znepříjemnit běh či dokonce zapříčinit odstoupení ze závodu.

ochrana achillovy šlachy

Materiál

Kompresní podkolenky RACE & RECOVERY jsou výrazně materiálně odlehčeny, celková hmotnost je pouze 65 gramů. Příčinu hledejme zejména v propracovaném ultra prodyšném materiálu a ve ventilačním zónovém systému na principu pruhového odvětrávání, kde dochází k částečné eliminaci tkaniny a snížení celkové hmotnosti. Kombinací těchto dvou benefitů vzniká extra lehká a skvěle zónově odvětrávaná kompresní podkolenka. Technologie pruhového odvětrávání je koncipována do lýtkové oblasti a do prostoru nártu, což zajišťuje zvýšenou cirkulaci vzduchu a následný odvod přebytečné vlhkosti. Tyto pruhy plní nejenom skvělou funkci, ale také z designového hlediska vypadají báječně, současně s příjemnou stupňovanou kompresí. Upřímně jsem takto řešené ventilační kanálky ještě neviděl a působí velmi líbivě.

Podkolenky jsou vyrobeny z odolné a velmi kvalitní tkaniny. Na výrobu bylo použito 87% polyamidu a 13% elastanu. Jsou vytvořeny pomocí bezešvé technologie, která zajišťuje naprostý komfort a maximálně pohodlí. Na pohodlí, zejména na pocitu suchu se podílí funkce water extraction, což můžeme chápat jako zadržování malé vlhkosti (déšť, pocení) pomocí 3D bodu. Prostor mezi nimi slouží k extrakci vody a udržování relativně suché pokožky. Díky charakteru podkolenky (50% na 50%) není komprese tak výrazná jako striktní závodní kompresky. Kategorizoval bych to jak střední velmi příjemnou kompresi. Horní okraj podkolenky je velmi úzký, ale výborně elastický. Skvěle drží, nestlačuje nohu a uvolňuje tlak v této oblasti.

Klíčové znaky recovery komponenty

Recovery

Cíleně umístěné kompresní zóny, které jsou inspirovány na základě lékařské komprese,  zlepšují cirkulaci krve a tedy odvod odpadních metabolitů směrem vzhůru, tedy od chodidel ke kolenům. Zvýšená komprese urychluje žilní návratnost a tudíž dochází k optimálnímu okysličení svalů, respektive ke snížení únavy či urychlení celkové regenerace. V neposlední řadě jsou vhodné pro dlouhé cesty letadlem či autem, kde působí proti pocitu těžkých nohou a otékání či snižovaní rizika vzniku cestovní trombózy. Celý systém 3D bodů a všech podpůrných technologii se podílí na regeneračních procesech. Vyzdvihl bych akupresurní efekt, který je vytvořen pomocí vícestupňového masírování.

Kompresní podkolenky jsou od výrobce garantovány jako ultra odolné a ultra komfortní. Testoval jsem je několik týdnů a musím dát výrobci za pravdu, při tréninku nebo při závodě nevznikaly žádné puchýře a tvarová či materiální odolnost je též na vysoké úrovni. Použitá vlákna jsou navíc masážního charakteru což zvyšuje celkové pohodlí. I díky perfektnímu střihu, tedy ergonomickému tvaru, dochází k maximálnímu využití potenciálu podkolenky a standart se stává nadstandardem.

Podpora příčné klenby

Příčiny jako spadlá klenba, plochonoží či unavené svaly v oblasti chodidla se často vyskytují v běžecké či obecně sportovní komunitě. Většina výrobců to ví, a do konstrukce podkolenek vkládají cílenou podporu příčné či podélné klenby. U RACE & RECOVERY je podpora řešena pomocí relativně silného, barevně odlišeného, elastického pruhu, který je veden přes klenbu a celý nárt. Chodidlo je tak lépe stabilizované a vytváří svalům v oblasti klenby pevnou oporu. Běh je tak účinnější zejména při dlouhých trénincích či závodech, kde jsou svaly více namáhány a dříve unaveny.

podpora příčné klendy a viditelné barevné odlišení

Design

Osobně vzhled kompresního nebo obecně funkčního oblečení považuji za druhořadý. Kompresní podkolenky RACE & RECOVERY mě ale zaujaly na první pohled. Atraktivní, ale zároveň jednoduchý a čistý design mi hned padl do oka. Vyzdvihl bych zejména zajímavou lýtkovou část a barevné spojení dvou barev, pro někoho málo pro mě jednoduchá krása. Vyrábí se ve dvou barevných variantách – bílé a černé, vždy v kombinaci s červenou barvou, která zvýrazňuje zajímavé technologické prvky podkolenky. Jediné negativum se týká malého loga, které se by se při dlouhodobém používání mohlo odlepovat. Zejména díky tomu, že materiál loga není moc pružný a při natažení, respektive obléknutí se konce odlepují. Kosmetická chyba, která zbytečně kazí dojem.

Závěr

Podkolenka RACE & RECOVERY obstála velmi dobře. Je to plně funkční, více účelová kompresní podkolenka, která napomáhá k maximálnímu výkonu a regeneraci v pozátěžových stavech. Komprese není tak výrazná jako u čistě závodních podkolenek, ale je dostačující. Zejména oceňuji, že podkolenky nemusím sundávat hned po závodech, ale mohu je nechat vykonávat regenerační procesy. Je tedy eliminován výrazný tlak či nepříjemný pocit silně stlačených nohou. Musím vypíchnout především 3D Dot koncept, propracovaný systém komprese, systém pruhového odvětrávání a vlastnosti jako je podpora klenby, ochrana šlachy a volnost prstů. Dále oceňuji líbiví design, na druhou stranu negativně hodnotím logo, které se odlepuje a nedrží na podkolence. Celkově jsou podkolenky skvělé a doporučuji je všem aktivním sportovcům, jako efektivní nástroj pro zvýšení výkonu a nastartování regeneračních procesů.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: