Rozhovor s Markem Causidisem: „Sezóna 2017 bude pro mě o objevování nových věcí“

Rozhovor s Markem Causidisem: „Sezóna 2017 bude pro mě o objevování nových věcí“

Beskydského běžce Marka Causidise není pro vyznavače ultramaratonů déle představovat. Přes svůj nízký věk již posbíral řadu vítězství na ultra distancích – je například nejmladším vítězem B7 – avšak nevyhýbá se ani kratším krosům, běhům do vrchu či silničním závodům – na desetikilometrové trati má osobní rekord 32:57. Přečtěte si rozhovor s Markem o jeho tréninku, nových výzvách a plánech v nadcházející sezóně.

Ve tvém předběžném závodním plánu jsi zveřejnil celkem 15 závodů, které by jsi rád absolvoval. Jsou to jak silniční závody, tak horské půlmaratony, maratony či ultratraily. Jaký závod či závody jsou pro tebe nejdůležitější?

Letošní sezona pro mě bude ve znamení objevování nových věcí. Chci si toho letos zkusit hodně a podle toho, co mi nějaký způsobem půjde a bude mě bavit, tomu se budu pak věnovat v roce 2018. Už teď ale vím, že nezůstanu jen na silnici.

Určitě pro mě bude nejdůležitější MČR Nezmar Ultra SkyMaraton. Poté se vydám na svou premiéru SWS závodu Scenic Trail ve švýcarském Luganu, kam určitě nechci jet jen na výlet. Už teď ale vím, že to bude hodně těžké, protože závod se koná jen 14 dní po náročném Nezmaru. Pokusím se dobře zregenerovat a zabojovat o co nejlepší umístění. Na úvod sezony mě ale čeká silniční výzva v podobě maratonu v Bratislavě, od kterého vůbec nevím co čekat, každopádně se na něj těším stejně jako na horský, SALOMON Slezský maraton.

Přečtěte si také reportáž z předloňského Nezmara Ultratrail, který Marek vyhrál.

Vzhledem k označení Nezmara jakožto tvého nejdůležitějšího závodu v sezóně, plánuješ i případné ME, pokud se nominuješ? Nebo již máš svou termínovku závodu jasně danou?

Moje termínovka je pouze předběžná. Jednotlivé závody nechávám otevřené, podle toho jak se budu v dané situaci cítit hlavně fyzicky. To znamená, že dnes nevím, jestli poběžím všechny MČR Ještěd, Nezmara i Peruna. Takže zatím neřeším žádné ME ani MS. Pokud by ta šance přišla, určitě o tom budu uvažovat, ale teď na tuhle otázku neumím odpovědět.

Prohlédněte si další fotografie k článku…


Minulý rok jsi se Standou Najvertem zvítězil na B7 (a jsi tak nejmladším vítězem B7) a letošní LH24 jste ovládli opět spolu v týmu. Plánujete v této úspěšné „spolupráci“ pokračovat i nadále?

Se Standou závodit v jednom týmu je pro mě velká čest. On je člověk, který mě v životě hodně naučil, a se kterým trávím spoustu času i na tréninku. Když jsem dostal šanci jít s ním Beskydskou sedmičku, neváhal jsem, a jsem za to rozhodnutí rád, protože dnes si toho vítězství strašně moc vážím. Naše spolupráce bude určitě pokračovat minimálně v letošním ročníku B7.

Nepřehlédněte report z B7 2016 , kterou Marek Causidis se Stanislavem Najvertem vyhráli.

Ve tvé termínovce se objevuje silniční desetikilometrová trasa, silniční maraton, ale také náročné ultramaratony. Jaká je proto tvá skladba tréninků a jak řešíš regeneraci během tréninkového období a po závodech?

V zimních měsících nabíhám především objemy v kopcích u nás v Beskydech. Ale letos se už v únoru hodlám naplno věnovat rychlosti, a v rámci možností se alespoň trochu připravit na silniční maraton.

Během sezony trénuji tak, jak mi dovolí čas a tělo. Naučil jsem se odpočívat a když se necítím dobře, trénovat nechodím.

Co se týká regenerace, tak určitě zařadím nějaké doplňky stravy, ale mi nejvíce vyhovuje spánek, takže já hodně spím. Pravidelně chodím do sauny, na fyzioterapii a také si zajdu zaplavat.

Marek se Standou Najvertem na B7 2016Marek se Standou Najvertem na B7 2016

Se svými tréninkovými objemy (za leden: 92 hodin, 640 km, 45 km+) asi nejednoho čtenáře zarazí, jak se toto dá kombinovat s ostatními povinnostmi – práce, rodina…?

Já to mám v zimě jednodušší, jelikož mám tolerantní a také sportující přítelkyni, a do toho nemusím moc chodit do práce, takže mám spoustu času věnovat se tréninku a regeneraci.

Od začátku tohoto roku jsi novým členem Salomon-Suunto týmu. Co pro tebe spolupráce s těmito značkami znamená?

Jsem moc rád, že jsem dostal tuhle nabídku. Znamená to pro mě moc, především mi to dává motivaci do další práce a tréninkové dřiny. Já se budu stále snažit se zlepšovat a co nejlépe reprezentovat značku SALOMON/SUUNTO.

Foto: archiv Marka Causidise & Lukáš Podolák

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: