Zábavní park Mirakulum patřil tentokrát běžcům! V neděli 24. března proběhly v Milovicích dva sprintové závody v orientačním běhu, jejichž cílem proběhlo přes 3200 účastníků. Z elitní mužské trati si dvě vítězství odváží reprezentant Jakub Glonek.
Tratě pro tréninky a závody v orientačním běhu jsou základem tohoto sportu, bez kterého by orienťák vypadal úplně jinak. Vytvořit tréninkovou trať není nic složitého, stát se stavitelem tratí může každý. Jak tedy postavit hezkou orienťáckou trať, která se bude závodníkům líbit a zároveň bude dostatečně fyzicky i mapově náročná?
V březnu určitě za kamny mnoho času nestrávíte. Závodní sezona začala a běžec neví kam dřív skočit.
Prostředí orientačního běhu se vyznačuje skvělou komunitou – přátelskou, otevřenou a s blízkým vztahem k přírodě. Na závodech se potkávají celé rodiny, všechny generace od nejmenších dětí přes elitní běžce až po rekreační závodníky a nejstarší veterány. A základem orienťácké komunity jsou kluby!
V únoru se začíná počet závodů zvyšovat. Podívejte se, které byste podle nás neměli vynechat.
V lednu se běžecká sezona teprve rozbíhá. Přesto jsme pro vás našli řadu tipů na krásné závodní proběhnutí, a to včetně populárních novoročních závodů. Jaké to jsou?
Lyžařský orientační běh, zkráceně LOB, je jedna z odnoží orienťáku, která spojuje jízdu na lyžích s hledáním kontrol podle mapy. Je zajímavým a dobrodružným sportem, zvláště pak pokud naleznete všechny kontroly. Oblíbený je jako doplňkový sport přes zimu pro orientační běžce, pro někoho je to sport číslo jedna a svou cestu k LOBu nacházejí také klasičtí lyžaři nebo vyznavači outdoorových sportů.
Závěr roku s přicházející zimou už na běžecké závody příliš bohatý není. Většina z nás odpočívá, chystá zimní vybavení a spřádá plány na další sezonu. Pojďme se podívat, co zajímavého se událo v běžeckém světe v uplynulém měsíci, třeba nás to namotivuje vyběhnout i do té bohaté sněhové nadílky.
Tentokrát uděláme trochu změnu a doporučené závody nejdříve rozčleníme na běhy Mikulášské, případně čertovské a běhy Silvestrovské a teprve potom se podíváme na ostatní.
Většina z vás již má jistě vrchol běžecké sezony za sebou, možná právě odpočíváte, nabíráte síly a střádáte plány na následující sezonu, někteří se již vrhli znovu do tréninku a chystají se na nadcházející krosové závody. A někteří už možná vytahují ze sklepa lyžařské vybavení a čekají na první sníh. Pojďme se společně ohlédnout, co se v běžeckém světě událo v říjnu.
Za oknem to tak nevypadá, ale je tady podzim a s ním se opět rozbíhá běžecká sezona. Podívejte se na závody, které byste neměli vynechat.
Bývalá úspěšná reprezentantka v orientačním běhu, která se začala na mezinárodní úrovni prosazovat už v juniorské kategorii, když si v roce 2010 přivezly s týmovými kolegyněmi stříbrnou medaili ze štafet na mistrovství světa. Dlouhá léta byla úspěšnou reprezentantkou a má řadu medailí z domácích šampionátů. Svou vrcholnou formu pak předvedla na mistrovství světa na domácí půdě v roce 2021, kde se ve všech závodech umístila v TOP 10 a jen oražení špatné kontroly v závodě na krátké trati ji stálo medaili. Reprezentační kariéru ukončila před narozením druhé dcery, ale to, že jí to běhá stále dobře a na domácích závodech s ní soupeřky musí i nadále počítat, předvedla minulý víkend, když vyhrála mistrovství republiky na krátké trati.
Štafety v orientačním běhu jsou oproti jiným sportům velmi specifické: nejsou nikdy předem rozhodnuté, pořadí se přesýpá, dělají se chyby a tlak na přesnost orientace při běhu ve skupině je obrovský… Pojďme se podívat pod pokličku této atraktivní disciplíny.
Léto, už pomalu končí, prázdniny a dovolené jsou už pomalu za námi. Je tedy čas vrátit se do závodního procesu.