Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu, stejně tak jako závodní sezóna. Je možné, že vám v zápalu tréninku nebo přípravy na závod unikly nějaké zajímavosti, které se udály od začátku července na mezinárodní scéně. Pojďme si je v tomto článku shrnout.
Závěr Světového poháru v orientačním běhu proběhl ve velkém stylu. Na pořadu dne byla královská disciplína tohoto sportu, klasická trať, a ačkoliv v aréně v Korcích u Dubé vytrvale pršelo, fanoušci zůstali až do samotného konce, aby podpořili své favority. A stejně jako před dvěma lety na Mistrovství světa v Česku, tak i tentokrát prokličkoval skalami na Kokořínsku nejrychleji Nor Kasper Harlem Fosser.
S orientačně náročnou tratí vedoucí skalnatým labyrintem v okolí Vysokého vrchu v Korcích u Dubé si nejlépe poradil Rakušan Jannis Bonek a doběhl si pro své první zlato ze světové akce. Naopak Tove Alexandersson bez překvapení potvrdila pozici leadera Světového poháru a oslavila druhé vítězství v řadě. Z českých závodníků nejrychleji protnula pomyslnou cílovou čáru Tereza Janošíková na 6. místě.
Světový pohár v orientačním běhu se po pěti letech vrátil do Česka a hned úvodní závod ve sprintu v České Lípě, kterého se zúčastnilo 128 mužů a 128 žen z 28 zemí, přinesl překvapivé výsledky.
Víme, že už toho sluníčka začínáte mít dost. Ale pojďte si to teplo nabrat do zásoby, za pár měsíců jako když najdete. A pojďte se proběhnout třeba i někam dál, kde jste ještě nebyli.
Světový pohár v orientačním běhu pokračuje 2.–6. srpna druhým kolem v České Lípě a v okolních lesích Kokořínska. Celkem 313 závodníků z 30 zemí, 151 žen a 162 mužů, bude ve čtyřech závodech bojovat o medaile i body do Světového poháru.
Umístěním na podiu zakončily Mistrovství světa v orientačním běhu ve švýcarském Flims-Laax české štafety. Ženy skončily na pátém místě, jejich reprezentační kolegové obsadily 6. příčku.
Druhým finálovým závodem, krátkou tratí, pokračovalo dnes Mistrovství světa v orientačním běhu ve švýcarském Flims-Laax a opět měl český tým zastoupení v první desítce – osmé místo obsadila Tereza Janošíková.
Výborným výkonem vstoupil do programu Mistrovství světa v orientačním běhu český reprezentant Tomáš Křivda, když ve finále klasické trati skončil na 4.místě. Vyrovnal tak historicky nejlepší český výsledek v této královské disciplíně, kterého dosáhl v roce 2006 Michal Smola.
Sedmý červenec se zapíše do historie českého orientačního běhu. Na Juniorském mistrovství světa v Rumunsku se běžel závod na klasické trati a čeští junioři získali zlaté medaile v obou kategoriích. Titul šampionů slaví Lucie Dittrichová a Jakub Chaloupský.
V rámci orienťáku Češi poslední dobou vystrkují růžky nejen v roli závodníků, ale i na poli pořadatelů. Letos si připomínáme pět let od doby, kdy se na Mladoboleslavsku a Turnovsku odehrálo finále světového poháru, a zároveň dva roky od mistrovství světa konaného v okolí Doks. Navážeme na vítězství Miloše Nykodýma a Vojty Krále z roku 2018 a oslavíme neoficiální 40. ročník světového poháru medailí?
Czech Orienteering Tour neboli Czech O-Tour je seriál závodů v orientačním běhu, který vznikl v roce 2022 jako náhrada za zrušené divácké závody během mistrovství světa. Z jednorázové akce se nakonec vyklubal úspěšný seriál pro zkušené orienťáky i širokou veřejnost.
Druhý červnový víkend patřil Mistrovství ČR na klasické trati. Běželo se nedaleko Brna v Neslovicích a o zajímavé volby postupů mezi kontrolami nebyla nouze. Kudy bys běžel ty?
Červen je měsíc s nejdelšími dny v roce, a tak si můžete vybrat z velké škály kratších i velmi dlouhých běžeckých distancí. Jaké závody tentokrát doporučujeme?
Orienťácké mistrovství světa, to je nejprestižnější závodní týden roku. Letos se poběží v unikátních švýcarských terénech v okolí Flims Laax v termínu 12.–16. července. A čeští reprezentanti nebudou chybět!