ČEZ RunTour startuje další sezónu. Který závod si vybereš ty?

ČEZ RunTour startuje další sezónu. Který závod si vybereš ty?

ČEZ RunTour je běžecký seriál osmi závodů po celém Česku. Letos startuje svou třináctou sezónu. Přátelská atmosféra, bohatý doprovodný program a pečlivá organizace závodníkům nabízí skvělý zážitek.

První závod běžce čeká už v polovině dubna. Seriál svým účastníkům nabízí také návrat ke kořenům celé ČEZ RunTour, a to na závodě v Plzni v červnu. Z nabídky tratí i míst, kde se startuje, si vybere každý od začínajícího běžce po profesionály mířící na osobní rekordy. Pro ty, kteří se zúčastní všech osmi závodů čeká dokonce památeční koule a podzimní slavnostní vyhlášení, kde se můžou potkat s dalšími takovými závodníky.

Přinášíme rozhovor s Markem Pirzkallem, který přiblíží, co nového na běžce v letošní sezóně čeká.

Na jaké závody se mohou běžci v letošní sezóně těšit?
V letošní sezóně se běžci mohou opět těšit na 8 závodů ČEZ RunTour v osmi regionech. Začneme 13. dubna v Českých Budějovicích, navážeme 27. dubna Kopřivnicí, poté se přesuneme na sever Čech do Ústí nad Labem, kde poběžíme 25. května. Léto zahájíme 22. června v Plzni a dále zamíříme do Smetanových sadů v Olomouci, kde poběžíme 20. července. 14. září se sejdeme v Brně u přehrady, a pak nás čeká královský závod seriálu v Praze na Ladronce, kde 3 000 běžců vyběhne 5. října. Sezónu zakončíme 19. října na dostihovém závodišti v Pardubicích.

Je vše při starém, nebo jste přidali novou zastávku?
Letos se vracíme na místo, kde všechno začalo. 22. června poběžíme v Plzni. Městě, kde se v roce 2011 konal historicky první závod běžeckého seriálu ČEZ RunTour.

Jaká je za tím myšlenka?
Snažíme se běžcům přinášet stále nové zážitky. Nový závod v Plzni, kde se sice v minulosti už ČEZ RunTour běžela, otevírá veliký potenciál krásného závodu s parádní atmosférou. Je to totiž místo s jednou z největších běžeckých základen u nás.

Který závod z celé série doporučujete nejvíc?
To je těžká otázka. Každá trasa, každé město má něco do sebe. V Praze je zdaleka největší počet běžců, rychlá trasa, která vybízí k osobním rekordům. V Kopřivnici naopak běžíme na jednokolové ,,desítce” a ačkoli je trať kopcovitá, běh v uzavřeném areálu Tatry, kam se normálně člověk nedostane, trasu dělá nesmírně atraktivní. Vyberte si závod a dorazte za námi, nikde nešlápnete vedle.

Kdo vymýšlí trasy, kde a kudy se poběží?
Trasy vymýšlíme společně v kruhu nejužšího týmu ČEZ RunTour, ale finální slovo má vždy technický ředitel závodu, a tím je Michal Štýs, který má technickou část organizace závodu pod palcem. Naše představy o ideální trase se ale vždy musí setkat s pochopením daného města, což mnohdy nebývá snadné sladit.

Jak dlouho trvá příprava jednoho závodu? Co vše obnáší, jak to probíhá?
Příprava závodu začíná vlastně hned poté, co předchozí sezóna skončí. Vše začíná výběrem vhodného termínu. To je často alchymie. Snažíte se vyhnout kolizi s ostatními seriály, je třeba respektovat další události, které se ve městech konají. Po schválení termínu přistupujeme k jednáním s městy o trase. Zda je vše v podobném režimu nebo budeme muset řešit nějaké změny. Paralelně s tím probíhá tvorba potřebných materiálů směrem k závodu. Intenzivní příprava potom začíná zhruba tři týdny před závodem, kdy již řešíme konkrétní organizační věci v rámci týmu. Závodní den je už potom taková třešnička na dortu.

Kolikačlenný tým za vším stojí?
Ten nejužší tým má čtyři členy. Závod samotný poté připravuje organizační tým o čtrnácti lidech, který doplňují ještě moderátoři, fotografové, kameramani a samozřejmě velký počet dobrovolníků bez  kterých by to rozhodně nešlo.

Máte nějaké partnery celého seriálu?
Generálním partnerem seriálu je Skupina ČEZ. Hlavními partnery jsou pak firmy Lidl a Puma. Bez těchto tří partnerů by seriál nemohl fungovat a za jejich podporu jsme opravdu vděční. Seriál má ale i další partnery, kteří zajišťují vysoký standard služeb, které se běžcům snažíme poskytnout. Taky moc děkujeme partnerům, kterými jsou Intersport, Zlatopramen, Alpa, Rajec, GS-Condro, Oborová zdravotní pojišťovna, O2, IontMax, Bombus, FyzioToncar & Formthotics, Rozběháme Česko. Z každého startovného běžci přispívají 50 korun na konto Nadace Leontinka. Děkujeme také mediálním partnerům: pořádající agentuře VML, Radio Kiss a mediální skupině A 11.

Spolupracujete i s jinými organizacemi?
Dlouhodobě spolupracujeme s Nadaci Leontinka, která podporuje nevidomé a zrakově postižené. Běžci  samotní právě dávají 50 korun ze startovného na pomoc nadaci. Zrakově postižení mají v našem seriálu startovné zdarma, a pokud by někdo z nich zatoužil vyzkoušet si i se zrakovým hendikepem závod odběhnout v nadaci mu pomohou s výběrem vhodného traséra, který mu pomůže tuto výzvu splnit.

Plánujete nějaké speciální výzvy nebo zpestření pro běžce?
V minulém roce jsme si to vyzkoušeli a v letošním v tom chceme pokračovat. Naše vodičská výzva, kdy si běžec zkusí roli vodiče a drží tempo ostatním běžcům, které motivuje k tomu, aby dosáhli svého vysněného času, sklidila úspěch, a tak v ní chceme i v letošním roce pokračovat.

Na jakou běžeckou skupinu cílíte?  
Naší hlavní běžeckou skupinou jsou začínající a hobby běžci, pro které běhání znamená hlavně radost. Účast na závodech je spojená s potkáváním se v rámci fajn běžecké komunity, kdy si společně užijí fajn den na běžeckém závodě s přátelskou atmosférou. Nesmíme zapomínat ani na rodiny s dětmi. Dopolední program je postavený přímo pro ně a náš hlavní partner Lidl se se svou obrovskou dětskou zónou stará o to, aby si děti čas strávený na závodě náležitě užily. 

Přihlašují se k vám i zahraniční běžci?
Minulý rok jsme měli na startu běžce z 29 zemí.

A co když někdo běží na osobák?
Od letošní sezóny budou všechny naše tratě na 5 a 10 kilometrů certifikovány ČAS. Toto nám pomáhá opět trochu zvýšit prestiž seriálu a pro výkonnostní běžce zaručit kvalitně zorganizovaný závod, jehož výsledek se zapíše do atletických tabulek.

Snažíte se přitáhnout k běhu i neběžce nebo úplné začátečníky? Jak?
Jistě, vždyť právě pro takové běžce je ČEZ RunTour tady. V první řadě nabízíme trasy, ze kterých si vybere každý. Na trase dlouhé 3 km se najdou všichni, kteří touží vyzkoušet běžecký závod bez toho, aby se museli strachovat, zda ho dokončí. Ke všem se snažíme mluvit přátelsky, aby účast na závodech nevyvolávala strach, ale naopak radost. A potom je to atmosféra na našich závodech obecně. Kdo si ČEZ RunTour jednou vyzkouší, kouká, kde se běží znovu. 🙂

A co mladá generace? Říká se, že mladí už moc nesportují.
Je to tak. I v našem běžeckém seriálu ,,bojujeme” s nižší počtem běžců mezi 15 a 25 lety. V letošním roce přicházíme s novinkou, která by měla za pomoci škol mladé k běhání motivovat. Projekt jsme nazvali ,,BĚŽ ZA ŠKOLU” a podpořil nás v něm hlavní partner seriálu Lidl. Jednotlivé střední školy se mezi sebou utkají na 10 km trati v závodě štafet na 4 x 2,5 km. Nejrychlejší škola vyhraje velice atraktivní sumu na nákup sportovního vybavení. Věříme tak, že mezi školami bude díky takové motivaci chuť se zapojit a středoškoláky rozběhat.

Jak si má začínající běžec nebo někdo, kdo se zatím žádného závodu nezúčastnil, na start svého prvního závodu připravit?
ČEZ RunTour zvládne každý, kdo má boty a chuť se rozběhnout. Na našich sociálních sítích se snažíme začínajícím běžcům předávat tipy, jak k běhu přistupovat, aby se z něj stala dlouhodobá vášeň a jedno z dalších témat bude právě ,,Můj první závod”. Na ČEZ RunTour funguje skvělá běžecká komunita, která pomůže rozpustit veškeré obavy a ráda poradí. 

Jak se na vaše závody přihlásit? Kolik stojí startovné?
Na závody ČEZ RunTour se běžci přihlašují na našich webových stránkách www.run-tour.cz. Startovné se pohybuje mezi 300 až 400,- Kč pro start v závodě RUN 3 KM a mezi 450 až 750,- Kč pro start v PUMA RUN 5 KM a ČEZ RUN 10 KM. Výše startovného se liší v závislosti na čase, kdy bylo startovné zakoupeno. Pro více informací koukněte na náš web https://www.run-tour.cz/cs/zakladni-info/startovne, kde se dozvíte vše potřebné.

Co čeká závodníky v cíli a zázemí startu?
Pro každého závodníka máme v cíli připravenou finisherskou medaili, která mu bude na závod krásnou vzpomínkou. I v letošním roce plánujeme běžcům poskytovat jejich osobní fotky ze závodu zdarma. Fotky najdou běžci ve svých RunTour účtech již večer po závodě. Zdarma si mohou běžci užít i masáž. V zázemí závodů ČEZ RunTour připravujeme společně s našimi partnery bohatý doprovodný program. Pro děti bude opět připravena rozsáhlá dětská zóna s aktivitami, které je jistě zabaví. Pro dospělé naši partneři připravují ve svých stáncích plno zajímavých aktivit a soutěží, kde mohou vyhrát opravdu hezké ceny.

Plánujete doprovodný program?
Generální partner ČEZ bude na vybraných závodech se svou ČEZ Energy zónou. Hlavní Partner Lidl se opět postará o parádní občerstvení a zabaví ty nejmenší běžce v dětské zóně. Pro rodiče, kteří mají děti starší než 3 roky, nabízíme možnost hlídání. Mohou tak děti nechat si hrát a sami se vrhnout za honbou za osobní rekordem. Puma bude i v letošním roce na závodech ČEZ RunTour s nabídkou testování běžeckých bot. Po závodě běžcům nabídneme sportovní masáž, která jim pomůže s ,,opravou” unaveného těla a ani další partneři rozhodně nezůstávají pozadu. Závodníci se u nás nudit nebudou.

A jak se stát Zlatým RunTour Masterem?
Aby se běžec stal Zlatým RunTour Masterem musí odběhnout všechny naše závody. Platí ale, že dva vybrané závody může odběhnout virtuálně. Odměnou mu bude naše památeční zlatá RunTour koule a účast na slavnostní vyhlášení RunTour Masters, které se bude konat 29. listopadu 2024 v sídle pořádající agentury VML, WPP Campusu v Praze.

Seznam závodů:

České Budějovice: 13. dubna
Kopřivnice: 27. dubna
Ústí nad Labem: 25. května
Plzeň: 22. června 
Olomouc: 20. července
Brno: 14. září 
Praha: 5. října
Pardubice: 19. října

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: