SALOMON PŘEDSTAVUJE INDEX.01 – PLNĚ RECYKLOVATELNOU VÝKONNOSTNÍ SILNIČNÍ BĚŽECKOU OBUV

SALOMON PŘEDSTAVUJE INDEX.01 – PLNĚ RECYKLOVATELNOU VÝKONNOSTNÍ SILNIČNÍ BĚŽECKOU OBUV

Index.01 je navržený k celkové recyklaci a splňuje nejpřísnější kritéria pro výkon, stejně jako hodnoty a závazky k eliminaci dopadu výroby na životní prostředí

Salomon – globální lídr v trailovém běhu a lyžování s hrdostí představuje Index.01, výkonnostní silniční běžeckou obuv vyrobenou kompletně z recyklovaných materiálů a určený k recyklaci. Je výsledkem tříletého výzkumu a vývoje v Salomon Annecy Design Center ve francouzských Alpách a byla vyrobena tak, aby snižovala plýtvání materiálem a cennými zdroji a zároveň tím snižovala negativní dopad na životní prostředí.

Cílem Salomon a jeho vývojového týmu bylo vytvořit všestrannou výkonnostní běžeckou obuv, která je vyrobena kompletně z recyklovaných materiálů a zároveň je sama plně recyklovatelná. A to bez jakýchkoliv kompromisů na její sportovní vlastnosti a výkon. Díky jedinečným materiálům a konstrukci modelu Index.01 se sen stal skutečností.

Použitím recyklovaného polyesteru pro svršek a termoplastického polyuretanu (TPU) pro mezipodešev a spodní část boty tým Salomon zajistil, že obě tyto části Index.01 budou plně recyklovatelné. Na konci životnosti boty je pouze odstraněna stélka (ta se recykluje separátně), aby bylo možné zahájit proces recyklace horní a spodní části boty. Po oddělení se spodní jednotka rozemele na malé pelety a poté se zkombinuje s čistým TPU a vše se použije pro výrobu skeletů lyžařských bot Salomon a dalších produktů. Polyesterový svršek lze také znovu použít při výrobě technické textilie.

Co stojí za skvělými běžeckými vlastnostmi modelu Index.01?  Především je to lehká pěna na bázi TPU, z níž je vyrobena mezipodešev a zcela specifická geometrie boty tzv. „rocker“, která pomáhá pohybu běžce vpřed díky rychlému přechodu z dopadu do odrazu, díky čemuž se minimalizuje doba kontaktu boty s povrchem. Kombinace výkonu, stylu a přidaných hodnot spolu s čistým, jednoduchým, ale inovativním vzhledem, to jsou benefity modelu Index.01. S hmotností pouhých 285 gramů je vhodný pro každodenní trénink.  Disponuje 9 mm dropem a tvarovatelnou stélkou z recyklované EVA pěny.

„Jedinečné odborné zkušenosti z vývoje a know-how společnosti Salomon napříč mnoha sporty, spojené s vášní pro zdravé životní prostředí vedly k vývoji tohoto skvělého nového modelu,“ říká prezident společnosti Salomon Michael White. „Když byl Index.01 představen interně v rámci naší společnosti, publikum propuklo v spontánní potlesk, tehdy se sen o vysoce výkonné běžecké obuvi Salomon, která je plně recyklovatelná, stal skutečností.“

„Nadšení našich kolegů pro Index.01 odráží to, co slyšíme také od našich spotřebitelů, od naší loajální komunity milovníků outdoorových aktivit – tedy to, že touží po značkách a hodnotách, které prezentuje právě Salomon a že chtějí najít udržitelnější způsoby vývoje spotřebitelských produktů,“ dodal White. „Návrh recyklovatelné běžecké boty, která zároveň splňuje vysoké nároky na výkon (který sportovci od Salomon očekávají) je něco, na co jsme velmi hrdí.“ Bude vzrušující sledovat, co se z tohoto procesu naučíme a jaký bude mít vliv na budoucí inovace našich produktů. “

JAK JE INDEX.01 VYRÁBĚN

Na konci roku 2019 představil Salomon koncept obuvi vyrobené kompletně z termoplastického polyuretanu (TPU). Předpokládalo se, že celá bota může být na konci své životnosti rozdrcena na malé kousky a poté použita při výrobě skeletů lyžařských bot Salomon. Tento koncept inspiroval nový Index.01.

Největší výzvou při vývoji Index.01 bylo najít vhodný materiál pro spodní jednotku – mezipodešev a podešev, který by byl kompletně recyklovatelný a dokázal zároveň poskytnout to správné množství tlumení spolu s energickým odrazem, vše tolik potřebné pro běh na tvrdém povrchu. Jako odpověď byla vyvinuta pěna s obsahující dusíku na bázi TPU s názvem INFINIRIDE, kterou lze rozdrtit na malé kousky a recyklovat, když bota dojde ke konci své životnosti. Pro funkční propojení spodní jednotky s horní (svrškem) se používá speciální lepidlo na bázi vody, aby se minimalizovala nežádoucí kontaminace recyklovatelného materiálu.

Bota je konstruována tak, aby ji bylo možné na konci životnosti snadno „rozebrat“. Po oddělení se materiály z horní a spodní jednotky recyklují samostatně. Nitě používané ke spojování horní a spodní jednotky jsou také vyrobeny z polyesteru, což umožňuje, aby byly recyklovány společně s ostatními materiály.

„Nejprve jsme museli zkonstruovat botu za využití pouze dvou druhů materiálu, které by bylo možné později separovat a recyklovat,“ říká Olivier Mouzin, manažer programu udržitelnosti Salomon (Salomon Footwear Sustainability Program). „Také jsme si museli být jisti, že tyto materiály nám umožní vytvořit botu, která splňuje naše nejvyšší standardy pro každodenní používání, pokud jde o komfort, výkon a životnost.“

RECYKLACE INDEXU.01

Chtějí-li se stát součástí procesu recyklace obuvi Salomon, mohou vlastníci modelu Index.01 jednoduše navštívit stránku Salomon.com a vytisknout si přepravní štítek, pomocí kterého mohou boty zdarma zaslat do nejbližšího sběrného střediska. Zde pak začne další životní fáze bot, jejich druhý život…

Kvůli minimalizaci dopadu na přepravu budou tyto navrácené boty soustředěny ve sběrných střediscích v každé z evropských, severoamerických a asijsko-pacifických oblastí. Tam bude produkt umyt a rozebrán, než bude separovaný materiál odeslán k recyklaci. Materiály spodní jednotky, které jsou recyklovány v Evropě, budou použity k vytvoření nových lyžařských bot Salomon počínaje zimní sezónou 2022. Polyesterový svršek bude také zpracován, poté přeměněn na přízi a použit k tkaní látky. V současné době se definují partneři pro program recyklace a konkrétní využití materiálů v dalším životě v každém regionu.

„Je důležité, abyste při snaze o využití použité obuvi pro recyklaci byli zodpovědní,“ říká Mouzin. „Nechceme pochopitelně, aby boty cestovali po celé planetě.“ Proto jsme jako první krok zřídili sběrná střediska v každém regionu. Zde jsme také museli najít recyklační partnery pro místní recyklaci použité obuvi. Salomon může recyklovat TPU v Evropě a ve spolupráci s našimi továrnami v Asii, ale museli jsme najít řešení rovněž pro polyester a pro TPU v Severní Americe. “

Kromě toho nebude uvnitř bot Index.01 použit žádný papír jako vycpávka a nebudou použity žádné další visačky a štítky, aby se snížil materiální odpad. Pro sezónu jaro 2021 bude veškerá obuv Salomon používat obaly certifikované FSC. Dopad výroby obuvi Salomon na životní prostředí se dramaticky snížil v roce 2017, kdy bylo výrazně sníženo množství lepenky a použitého lepidla a inkoustu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: