SKIALPOVÁ SEZÓNA 2023 ZAČÍNÁ. VÝBĚR SKIALPOVÝCH LYŽÍ.

SKIALPOVÁ SEZÓNA 2023 ZAČÍNÁ. VÝBĚR SKIALPOVÝCH LYŽÍ.

V posledních několika sezónách nastal obrovský boom lyží do volného terénu. Dnes snad neexistuje žádná klasická lyžařská firma, která by nenabízela lyže na různé skialpové aktivity a freeride. Jak se ovšem v tom velkém množství různých modelů lyží, jejich tvarů, délek, šířek pod vázáním, použitých materiálů atd. vyznat? Záleží na přístupu, může to být jednoduché nebo hodně složité.

CO NA TO INTERNET?

Pokud se v některé z internetových diskusí zeptáte typicky:

„Jaké lyže byste mi doporučili na skialp, mám 180 cm a jsem super lyžař na sjezdovce“,

sejde se spousta reakcí od rozumných:

„Jakému skialpu a v jakých horách se chcete věnovat?“,

„Jak lyžujete ve volném terénu?“

až po čistě subjektivní:

„Nejlepší jsou lyže XY, jezdím na nich už X let a nic lepšího není“.

ORIENTAČNÍ ROZDĚLENÍ LYŽÍ PODLE POUŽITÍ

První otázkou, kterou by si každý zájemce o některou z variant skialpu měl položit, je:

„Jak a kde se chci pohybovat na lyžích?“

Tady je důležité být k sobě upřímný, ale zároveň mít plán nebo vizi, kam chci směřovat. V případě, že nahlížím na skitouring jako na fitness aktivitu a budu chodit po sjezdovkách, budu vybírat podle hmotnosti, a tudíž i podle šířky pod patou. Po pohyb ve volném terénu jsou lepší lyže širší.

Dávno pryč je doba, kdy všechny lyže na skialp měly přibližně stejné parametry – relativně úzké s minimálním vykrojením a klasickou camber (prohnutí lyže vzhůru v jejím středu) konstrukcí. Dnes je k výběru nepřeberné množství různých konstrukcí lyže, jejich tvarů, tuhosti a hmotností.

Renomované značky nabízejí všechny typy lyží i v provedení „dámské“ nebo edice či varianty uzpůsobené pro ženy.

ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ

Závodní skialpinistické lyže

Jejich parametry (minimální délka, minimální šířka a hmotnost) jsou definovány ISMF (International Ski Mountaineering Federation). Určeno pro závodníky.

Fitness skialp a lyžařská turistika

Je ideálem pro lehké a užší lyže s camber konstrukcí v šířce okolo 80 mm a délce kratší, než je výška postavy. Většinou se jedná o výstup po sjezdovce, či známé skialpové trase či cestě. Návrat zpravidla opět po cestě nebo sjezdovce, případně sjezd v přehledném a jednoduchém terénu se stabilní sněhovou pokrývkou. Zpravidla se nejedná o náročný výstup s otočkami ve strmých svazích.

SCOTT SUPERGUIDE 88

Objevte skitouringové lyže SCOTT Superguide 88. Jsou optimálně lehké na stoupání a zcela spolehlivé na sjezd. Unikátní konstrukce kombinuje ultralehké jádro ze dřeva paulovnie s výztuhami z tvrdého buku. Lyže jsou stabilní, živé, rychlé a spolehlivé pro výstup i sjezd.

Délky: 162, 168, 173, 178, 184 cm

Hmotnost: 1 200, 1 270, 1 300, 1 340, 1 400 g

Krojení: 16, 17, 18, 18, 19 m

Dostupné i ve verzi pro holky SCOTT W’S SUPERGUIDE 88.

Tradiční skialp či skitouring

Ten v sobě zahrnuje různě náročné výstupy – na lyžích či stoupacích železech, s hůlkami nebo cepínem v ruce – a sjezdy, kde se mohou střídat různě ukloněné pasáže od sklonů přesahujících 45 stupňů až po pozvolné ledovcové pláně. Šířka a délka lyže by již měla korespondovat a odpovídat použití ve volném terénu. A to ve sjezdu, ale i výstupu. Délka zpravidla odpovídá výšce postavy. Určitě ne kratší. V případě delší lyže, než je výška postavy, je třeba zvládat perfektně otočky ve výstupu. Šířka bývá zpravidla minimálně 90 mm pod patou. Širší lyže je v terénu ovladatalnější a při šlapání nové stopy pohodlnější.

SCOTT PROGUIDE 89

Urazte v horách větší vzdálenosti rychleji než kdy dříve díky lyžím SCOTT Proguide 89. Nadchnou progresivní bočním krojením, karbonovými výztuhami a eliptickým dřevěným jádrem z paulovnie. Lyže jsou všestranné, výkonné stabilní a perfektně se ovládají.

Délky: 156, 163, 169, 176 cm

Hmotnost: 1 040, 1 100, 1 170, 1 270 g

Krojení: 16, 17, 18, 19 m

Freetour skialp

Ten bývá zpravidla zakončený co nejlepším sjezdem, který si chce každý maximálně užít. Do této kategorie patří převážně lyže se šířkou pod vázáním 100 mm a více. K tomu bývá standardem malý, nebo naopak výrazný rocker vepředu. U lyží s hlavním předpokládaným použitím v hlubokém sněhu a prašanu se často objevuje různě velký rocker i vzadu. Standardní lyže pro freetour skialp (ski mountaineering) se v závislosti na lyžařských schopnostech pohybují od kratších, než je tělesná výška až po přibližně o 10-15 cm delší, než je výška postavy.

SCOTT SUPERGUIDE FREETOUR

Lyže SCOTT Superguide Freetour – pro lyžaře hotový poklad do terénu. Lehké hbité lyže při stoupání, nekompromisní při sjíždění zasloužených lajn. Nové jádro z dřeva paulovnie a buku je lehké, ale stabilní. Přidáme-li na zvýšení tuhosti lyží vlákna karbonu a aramidu, aniž by došlo k navýšení jejich hmotnosti, získáme agresivní konstrukci s přesným 3D bočním touringovým krojením, která se rychlých strmých sjezdů nezalekne. 

Šířka: 104, 105 mm

Délky: 169, 178, 185 cm

Hmotnost: 1 500, 1 580, 1 610 g

Krojení: 22, 24 m

ÚZKÉ, ŠIRŠÍ, NEJŠIRŠÍ?

ÚZKÉ

Hlavní předností úzké a krátké lyže na závody či fitness skialp je její nízká hmotnost. Při výstupu ve vyšlapané stopě nebo po tvrdé sjezdovce na takové lyži můžete doslova „běžet“.

SCOTT SUPERGUIDE 88

Objevte dámské skitouringové lyže SCOTT Superguide 88. Jsou optimálně lehké na stoupání a zcela spolehlivé na sjezd. Unikátní konstrukce kombinuje ultralehké jádro ze dřeva paulovnie s výztuhami z tvrdého buku. Lyže jsou stabilní, živé, rychlé a spolehlivé. 

Šířka: 80, 82, 84, 86 mm

Délky: 144, 152, 160, 168 cm

Hmotnost: 1 100, 1 150, 1 200, 1 270 g

Krojení: 14, 15, 16, 17 m

ŠIRŠÍ

Širší (do cca 100 mm pod vázáním) lyže jsou určeny všem, kdo si chtějí maximálně užít sjezd za různorodých sněhových podmínek. Pokud zvolíte lyže s 90-100 mm pod vázáním, většinou si hravě poradíte jak s hlubokým prašanem, tak i s tvrdým podkladem nebo mokrým a těžkým sněhem. Oproti závodním lyžím je jejich nevýhodou vyšší hmotnost, takže při výstupu je k dosažení sedla či vrcholu potřeba výrazně více energie. Lyže s 90-100 mm pod vázáním jsou ideální pro každého, kdo si kromě výstupu chce také vychutnat plnohodnotný sjezd.

ŠIROKÉ

Lyže s šířkou pod vázáním nad cca 100 mm jsou primárně určeny na freetour skialp v hlubokém sněhu. Na těchto lyžích je výstup v porovnání se závodními samozřejmě náročnější, stejně tak může být někdy problematické traverzování na stoupacích pásech na tvrdém zmrzlém podkladu. Jakmile však prošlapáváte stopu v hlubokém sněhu, s širokými lyžemi to díky jejich ploše půjde snadno a s minimálním bořením, zatímco na úzkých lyžích se boříte po kolena i výše. Sjezd si užijete na jakémkoliv podkladu a v jakékoliv rychlosti. Tyto lyže jsou stabilní a dovolí vám to, na co byste u jiných lyží nemohli ani pomyslet.

VÁZÁNÍ

Nedílnou součástí skialpových lyží kromě pásů a holí je i vázání. Nejste-li závodník, určitě by mělo mít vázání brzdičky a možnost nastavení či úpravy délky tak, aby vyhovovalo více typům (velikostem) skialpových bot. Kromě toho renomované značky a výrobci uvádějí na trh systémy a vychytávky, které uživatelům usnadňují život. Jednou z nich je například značka ATK.

SKIALPOVÉ VÁZÁNÍ ATK FREERIDER 14 YELLOW

Díky možnosti nastavení DIN v rozmezí (8-14) je Freeraider 14 univerzálním výkonným vázáním. Freeride Spacer poskytuje obrovskou torzní tuhost a díky větší rozteči montážních děr napomůže lepšímu přenosu síly na lyži.

Obrovské know-how ATK umožnilo snížit hmotnost vázaní na pouhých 360 gramů, včetně lyžařské brzdy. Revoluční bezpružinová špička, Zaujme už při prvním nástupu do vázání. Revoluční systém EES (easy entry system) je to totiž velmi jednoduchý, přesný a spolehlivý, až to vypadá, jako by se špička nacvakla magneticky, doslova se do boty zakousne.

Nový SNOW PACK PROOF SYSTEM® – speciální konstrukce špičky, která eliminuje nabalování sněhu = žádné hroudy sněhu pod špičkou, a to i po několika výstupech a sjezdech.
U.H.V.® System (Up-hill Hardness Variator) – systém, který umožňuje nastavit tuhost páčky při zamykání vázání na cestu do kopce. Kompenzuje opotřebení inzertů na lyžácích v průběhu let, poskytuje správnou pevnost zamykání pro každého uživatele a snižuje tlak na zamykací mechanismus.

CAM RELEASE SYSTEM – tato technologie stabilizuje upínací hroty na patě a významně tak zvyšuje torzní tuhost vázání ATK.

MAGNETO HEEL FLAPS® patentovaný způsob umožňuje nastavení až pěti stoupacích módů (0+38+41+48+58 mm) při chůzi a vše jednoduše ovladatelné hůlkami. Tři základní polohy se nastaví při otočení paty + další dvě polohy bez nutnosti otáčení paty.

Brzda umístěná nově na patě vázání je neuvěřitelně lehká a snadno ovladatelná. Mezi pozicemi stoupání a sjezd (Uphill a Downhill) je možné přepínat pomocí tlačítka umístěného na patě vázaní.
Do vázání je možné vepnout stoupací mačky ATK.

Pata vázání je posuvná v celkovém rozsahu 25 mm. (+14/-11).

Dostupné velikosti (šířky): 97, 102, 108, 120 mm

SKIALPOVÉ VÁZÁNÍ ATK RAIDER 12 WHITE

Raider 12, stálice v kolekci ATK, přináší 4 nové výrobní technologie a 6 nových patentů jako je například Snow Pack Proof System®. A váží pouhých 330 g!

Dostupné velikosti (šířky): 90, 97 a 102 mm

KOMPLETNÍ NOVINKY SCOTT NA SEZÓNU 2022/2023

SCOTT

INOVACE, TECHNOLOGIE, DESIGN

Naše heslo „no shortcuts“ vyjadřuje podstatu značky Scott, se kterou věříme, že vše, co děláme, děláme správným způsobem a ze správných důvodů. Naplno. Ve stejném duchu navrhujeme produkty, které vystihují opravdovou krásu sportu – největší osobní úspěchy nejsou dosahovány náhodou, jsou těžce vydřené a zasloužené.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: