Střední vrstva – jsou mikiny při běhu vůbec potřeba?

Střední vrstva – jsou mikiny při běhu vůbec potřeba?

Pomalu se ochlazuje a dny, kdy stačily trenýrky a krátké tričko jsou definitivně za námi. Jak se ale oblékat během podzimu? Stačí když se budete držet základního principu 1-2-3. V tomto článku si podrobněji rozebereme 2 – tedy druhou vrstvu. A konkrétně ve spojení se švýcarskými top produkty COMPRESSPORT!

Princip 1-2-3- ve zkratce 

Cibulové oblékání je založeno na principu vrstvení. Je tedy vhodnější si na běh do chladného počasí obléci více tenčích vrstev než jednu hrubou. 

1-2-3 znamená:
1 – základní vrstva, která má za úkol odvádět pot od těla
2 – střední izolační vrstva – většinou mikina, která má za úkol držet organismus v teple (v případě kombinace vyšších teplot a deště můžeme druhu vrstvu vynechat) 
3 – vrchní nepromok/neprofuk vrstva, která chrání před deštěm nebo silným větrem. 

Často je třetí vrstva oblékána zbytečně. Ani sebeprodyšnější bunda nebude dýchat tak jako mikina a člověk se může nepříjemně zapařit. Proto je dobré s sebou bundu vzít jen v případech, že prší nebo silně fouká. Nebo jako záložní vrstvu.

Co by měla splňovat 2. vrstva?

Není mikina jako mikina. Obecně ale mají mikiny společné to, že musí organismus udržovat v teple. Při výběru mikiny tedy záleží na intenzitě aktivity a aktuálnímu počasí. Důležité je, aby mikina byla z funkčního materiálu – tedy aby odváděla pot z první vrstvy dále od těla. Často se můžeme setkat s merino vlnou. Nicméně merino nasává vlhkost o něco více než klasická syntetika. Je dobré, když je mikina lehce přilehlá na těle. Na jednu stranu nesmí být úplně obepnutá, protože se pod ní musí ještě vlézt spodní vrstva. Pokud ale bude mikina příliš volná, může vám táhnout na záda a pod bundou se může nepříjemně krčit.  

Mikina pro intenzivní tréninky – COMPRESSPORT UltraLight Racing Hoodie 

Při rychlém tréninku nebo závodě je alfa a omega vychytat vrstvení tak, aby jste se u běhu nepřehřívali a zároveň, aby vám nebyla zima. Organismus při přehřívání musí energii investovat do chlazení – pocení, a vy se tak rychleji dehydrujete. Při nedostatečné izolaci zase organismus energii věnuje zahřívání. V obou případech, kdy nejste správně navrstveni vás tak běh stojí více sil.
COMPRESSPORT UltraLight Racing Hoodie je vyrobena z tenčího materiálu, který ale mezi první a druhou vrstvou vytvoří mikroklima, a to napomáhá termoregulaci. Mikina je perfektně prodyšná s přidanými ventilačními otvory na nejexponovanějších místech, takže se vám opravdu nestane, že by vám v mikině bylo příliš horko. Propracovaná zádová část a užší střih se perfektně přizpůsobí vašemu tělu a mikina nikde nevlaje a zároveň neškrtí. Výbornou vychytávkou je do detailu vyladěná kapuce, kterou z části můžete převléci i přes obličej. Celá mikina je výborně sbalitelná s hmotností kolem 180 g. Pro fajnšmekry je v dostání i v limitované edici UTMB

COMPRESSPORT UltraLight Racing Hoodie 

Přírodní vlákno woodpulp – Compressport Seamless Hoodie 

Seamless Hoodie je mikina se zipem, která se hodí jak na sportovní aktivity tak i na běžné nošení. Přiléhavý střih, propracovaná kapuce a otvory na palce na konci rukávů dělají z tohoto kousku perfektní variantu pro chladná podzimní rána. Její největší devízou je přírodní vlákno woodpulp. Tento materiál je postaven na základu jemně rozdrceného dřeva, ze kterého se vyrábí vlákno s neuvěřitelnými vlastnostmi. Woodpulp vlákno je velmi měkké a jemné, je tedy příjemné na těle. Zároveň dobře udržuje teplo. Funkčně je srovnatelný se syntetickými materiály a výborně odvádí vlhkost od těla v případě i intenzivnějšího pocení. Woodpulp vlákno se taky vyznačuje velmi nízkou hmotností, takže mikinu snadno zabalíte a nezabere místo v běžecké vestě nebo batohu.

Compressport Seamless Hoodie 

COMPRESSPORT Seamless Zip Sweatshirt – mikina pro lehčí tréninky ale i běžné nošení

Seamless Zip Sweatshirt je velmi univerzální mikina, kterou využijete při velkém spektru aktivit. Střídmý design a šedá barva nebrání tomu, abyste si mikinu vzali k džínám do města. Případně ji zkompletovali s tepláky Seamless Pants. Tato mikina se vám díky své elastičnosti přizpůsobí, ať už jste hubený maratonec nebo ramenatý triatlet. Díky své bezešvé technologii a měkkým vláknům je velmi pohodlná na cestování, jako vrstva na rozcvičení před závodem nebo první kousek, který obléknete na spocené tělo po závodě. 

Teplákovka Seamless

Spodní vrstva s přední neprofuk membránou – COMPRESSPORT Hybrid Pullover  

Tento kousek se dá použít jako lehounká střední vrstva a navíc díky příjemnému materiálu i jako první vrstva přímo na tělo. Unikátní na ni je neprofuk membrána, která je po celé délce přední části trupu. Hybrid Pullover tak můžete použít na velice intenzivní aktivity při nepříznivém počasí. Je prodyšnější než bunda zároveň ale chrání trup před profouknutím a podchlazením. Případně můžete Hybrid Pullover použít jako extra vrstvu pod bundu při silném větru pro turistiku a ostatní méně intenzivnější aktivity.

COMPRESSPORT Hybrid Pullover

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: