STŘEŠNÍ STAN: NOVÝ ROZMĚR NOCOVÁNÍ V PŘÍRODĚ

STŘEŠNÍ STAN: NOVÝ ROZMĚR NOCOVÁNÍ V PŘÍRODĚ

Střešní stany jsou na českém trhu s kempingovým vybavením poměrně čerstvou novinkou. Vozit si s sebou stan na střeše auta má mnoho výhod, pojďme si ukázat jakých.

Ačkoli střešní stany nejsou v Česku zatím příliš rozšířené, pohodlím, rychlostí postavení a sbalení a kompaktností mohou směle konkurovat jak klasickým stanům, tak obytným přívěsům, karavanům a vestavbám v dodávkách. V jejich prospěch oproti obytným vozům a přívěsům mluví mimo jiné větší nenápadnost a přijatelnější cena. Dávno pryč jsou doby, kdy tato alternativa nocování v přírodě byla doménou pouze offroad cestovatelů. Střešní stan je v dnešní době možné převážet téměř na jakémkoli autě.

Co přesně je střešní stan?

Stejně jako hlemýžď má svou ulitu všude s sebou, můžete i vy vozit pojízdný domov na střeše svého auta. Střešní stany se upevňují na systém střešního nosiče vozu a umožňují přeměnit jakékoli vozidlo – osobní automobil, SUV, crossover, kombi, pickup, dodávku či přívěs – v mobilní základnu pro svá dobrodružství. Dle velikosti se ve střešním stanu vyspí až čtyři osoby.

Velkou výhodou střešních stanů je možnost dojet s nimi na odlehlá místa, kam se s běžným přívěsem nebo karavanem nedá dostat – např. různé vyhlídky, nezpevněné lesní cesty apod. Z vyvýšené postele bude ráno rozhled o to krásnější. Oproti běžnému stanu je postavení střešního stanu stejně rychlé nebo dokonce rychlejší, stejně tak jeho balení, při kterém nemusíte řešit ušpinění od země. Navíc není potřeba před postavením stanu ztrácet čas hledáním rovné plochy, odstraňování kamenů, šišek a větví apod. Komfort spaní je na vysoké úrovni jednak díky pohodlným matracím, ale také díky kvalitnímu odvětrání a minimalizaci srážení vlhkosti od země. Jednoznačným plusem je také připravenost k rychlému odjezdu na cesty, protože střešní stan je možné nechat na střeše auta zabalený v podstatě celou sezonu a sundat ho třeba až na zimu (i když to není nutné, spát v něm je možné i v zimě).

Na co si u střešních stanů je potřeba dát pozor je zvýšení výšky vozu. To s sebou nese změnu jízdních vlastností kvůli vyššímu těžišti, větší spotřebu paliva a ve městě je také třeba dbát na maximální výšku u podjezdů, podzemních garáží apod.