Superpotraviny jako dědictví starodávných civilizací pro vaše lepší běžecké výkony

Superpotraviny jako dědictví starodávných civilizací pro vaše lepší běžecké výkony

Superpotraviny často mají svůj původ v místech, kde sídlili starodávné civilizace (Jižní Amerika, Asie, Severní Afrika…). Drsné podmínky jako např. pouště, tropické pralesy nebo nadmořská výška donutily plodiny zadržovat v sobě co možná nejvíce živin, aby v takovém prostředí mohly vůbec přežít. Díky tomu můžeme v superpotravinách objevovat skutečně abnormální množství nutričních hodnot.

Chia, hydratace pro vytrvalce

Chia neboli šalvěj hispánská je rostlinou z čeledi hluchavkovitých, někdy se jí také říká poklad aztéckých běžců. Tato rostlina pochází z Mexika, kde jí před několika tisíci lety užívali již Aztékové. Chia obsahuje například vzácný B17 a esenciální tuky. Obsahuje asi 20% bílkovin a mnoho antioxidantů. Její konzumací tak snadno doplníte minerály ztracené pocením a při svalových kontrakcích. Chia semínka navíc zadržují vodu a to až 27x víc, než je jejich původní váha. Hodí se tak při vytrvalostních výkonech, kdy pomáhají udržovat stabilní hladinu hydratace.

Chia semínka můžete koupit v některých supermarketech nebo v obchodech se zdravou výživou. Cena je od 200Kč za 400 gramů.

Máte dotaz týkající se vašeho tréninku nebo výživy? Nebojte se nás zeptat! Váš dotaz zařaďte do příslušné rubriky v sekci“DISKUSE“ a my vám na něj odpovíme.

Quinoa, aztécká síla

Quinoa nebo také merlík čilský je rostlina podobná obilovině. Tato rostlina je tak bohatá na živiny, že Organizace pro výživu a zemědělství pod Organizací spojených národů vyhlásila rok 2013 jako Mezinárodní rok quinoy.  Quinoa je výborný zdroj železa a draslíku, obsahuje vysoké množství zdraví prospěšných tuků, omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, ty výrazně podporují růst svalů a odbourávání tuků. Quinoa působí protizánětlivě a to ve větší míře, než většina známých potravin, a pomáhá rychleji regenerovat. Sportovcům také pomáhá využít energii z tuků. Quinoa také obsahuje mnoho antioxidantů, je bohatá na vlákninu a bílkoviny.

Quinou koupíte v supermarketech nebo obchodech se zdravou výživou. Její cena se pohybuje kolem 100Kč za 250 gramů. Před přípravou by se měla nechat přes noc namočit.


Tradiční jihoamerická plodina s exotickým názvem může skvěle obohatit váš jídelníčekTradiční jihoamerická plodina s exotickým názvem může skvěle obohatit váš jídelníček

Maca peruánská – záchrana aneb když je toho moc

Maca je kořen peruánské rostliny, podobný naší řepě či tuřínu má své místo mezi superpotravinami právem. Malá bulva této rostliny, pěstovaná ve výškách kolem 4000 m.n.m v peruánských Andách. Maca obsahuje mnoho vitamínů a stopových prvků, pro sportovce jsou důležité například bílkoviny, vláknina a steroly. Steroly fungují podobně jako steroidy, zlepšují zejména růst svalové hmoty. Maca působí na regeneraci organismu, zvyšuje sílu a vytrvalost, zrychluje regeneraci svalů a podporuje růst svalové hmoty, působí proti duševní vyčerpanosti, stresu a úzkosti a podporuje spalování tuků. Zařazení macy do jídelníčku by tedy sportovci měli zvažovat zejména v časech vysoké fyzické i psychické zátěže, či stresu.

Macu nečastěji koupíte drcenou v prášku, doporučuje se konzumovat 2-6 čajových lžiček denně. Vedlejší účinky nejsou známy. Cena za 100g se pohybuje kolem 250 korun.

Goji, ochrání před chřipkou

Goji, neboli kustovnice čínská je již mnoho let velmi populárním, ne-li nezbytným doplňkem stravy v čínské medicíně a v Číně obecně. Kustovnice je trnitý keř, jehož plody jsou červené bobule připomínající šípek. Goji posiluje funkci imunitního systému. Čaj z ní nám pomůže hlavně v zimních měsících před obávanými virovými infekcemi a chřipkou, které dokáží vyřadit běžce z tréninku.

Goji lze zakoupit v supermarketech, obchodech se zdravou výživou či dalších specializovaných obchodech. Cena se pohybuje kolem 100Kč za 250 gramů. Nejčastěji se dají zakoupit sušené bobule, ze kterých se dělá odvar. Na přípravu odvaru se doporučuje 6-18 gramů sušených bobulí denně.

Oregano, vzpruha pro imunitu

Oregano je známé pro svoje účinky, které významně podporují zdraví už několik století. V poslední době jeho popularita opět stoupá, někteří dokonce tvrdí, že oregano může být účinnější než antibiotika. Tak či onak obsahuje velké množství Omega-3 nenasycených mastných kyselin, železa, hořčíku a antioxidantů. Ty jsou nezbytné nejenom pro zdraví, ale i pro rychlou regeneraci po sportu. V oreganu navíc najdeme mangan, který je důležitý pro zdraví kloubů, chrupavek a kostí.

Oregano si můžete pěstovat v podobě bylinky nebo koupit jako sušené koření. Nejefektivnější je ale panenský bio olej, který má zvlášť vysoké antibakteriální a antivirové účinky. Můžete ho pořídit ve specializovaných obchodech se zdravou výživou za cca 200-300Kč. Stačí i 3-10 kapek denně například rozpustit ve vodě a vypít.

Sušina z baobabu pro kosti a svaly

Sušina z baobabu se vyrábí sušením dužiny z plodu tohoto stromu, rostoucí v afrických savanách. Dužina obsahuje velké množství vitamínů, zejména vitamínu C a vlákniny. Má větší množství vápníku než mléko a další známé superpotraviny. Pomáhá na pevné kosti a správnou funkci svalů.

Sušina z baobabu se dá koupit ve specializovaných prodejnách, cena je kolem 250Kč za 150 gramů. Doporučená dávka je 1-3 lžičky denně.

Velký výčet superpotravin najdete zde.


Jitka Richterová

Jitka Richterová

Jitka sportuje a běhá vlastně od dětství, pravidelně asi od 12 let, kdy jí přišlo, že se psem je škoda po lesích jen chodit, když se dá běhat. Závodů zatím za sebou tolik nemá, letos se ale chystá na několik půlmaratonů, maratonů a možná i delších vzdáleností v České republice a ve Švýcarsku. Raději běhá pomaleji a delší tratě v přírodě, ideálně na horách a to při vegetariánské stravě. Jitka zatím běhala v Anglii, Itálii, Rakousku, Francii, Holandsku, Egyptě nebo v Nepálu.


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: