Testovali jsme novou trailovou kolekci bot od Decathlonu. Co si vzít na podzimní běhání do terénu?

Testovali jsme novou trailovou kolekci bot od Decathlonu. Co si vzít na podzimní běhání do terénu?

Mohou trailové boty od značky EVADICT patřící pod Decathlon konkurovat zavedeným značkám? To jsme zjišťovali v našem testu a zejména MT CUSHION TRAIL opravdu potěšil.

Doporučujeme: Přečtěte si také rozhovor s Filipem Cenefelsem, expertem Decathlonu na trail.

EVADICT MT CUSHION TRAIL – tank s překvapivým pohodlím uvnitř

 • Typ bot: Trailová bota do tvrdšího terénu, vhodná pro delší vzdálenosti
 • Cena: 2.299 Kč
 • Hmotnost: 316 g (velikost 45EU)
 • Drop: 4 mm
 • Dodává: Decathlon
 • Více info na: www.decathlon.cz

Příjemně pohodlná, na trailové zaměření poměrně lehká a uvnitř nadmíru pohodlná bota. Pro dlouhé, až velmi dlouhé tréninky nejen v horách je MT CUSHION dobrou volbou. Tím správným parťákem však může být díky skvělému poměru tlumení a hmotnosti i pro ultra závody. Výrazné širší gripy vykazují výborný záběr na většině povrchů, běžce podrží i v sebězích. Opravdu vysoce komfortní je díky výraznému polstrování svršek boty, včetně hutnějšího jazyka s chytrou kapsičkou na přesah šněrování.

EVADICT MT CUSHION - Všestranná, robustní a spolehlivá bota.
EVADICT MT CUSHION – Všestranná, robustní a spolehlivá bota.

Žádné zásadní nedostatky

Všestranná, robustní a spolehlivá bota. Na novém modelu pracovali v Decathlonu více než dva roky a na botě je to vidět. Žádné zásadní nedostatky nebo problematická místa neodhalily ani desítky kilometrů testování. Celkové zpracování boty snese opravdu přísnější měřítka a ve srovnání s top značkami nic zásadního neztrácí. Botu nezastaví ani náročnější a drsnější terén. Podrážka s výraznými gripy vykazovala v testu skvělý odraz na tvrdším i měkkém povrchu. O nějakém došlapu na ostřejší kámen nebo kořen díky pevné podrážce a třem centimetrům tlumící pěny ani nevíte. Použití v opravdu drsném prostředí napomáhá výrazný přesah ochrany špičky. Vzhledem k měkkému odpružení a celkovému pohodlí si bota říká o využití spíše na delší až velmi dlouhé běhy. Silnou stránkou je univerzálnost podrážky umožňující použití v jakémkoli terénu, s přehledem zvládne většinu povrchů, a to i za mokra.

Pohodlí a stabilita

Na trailovou botu je tlumení až nečekaně měkké a pohodlné. Došlap však zůstává stabilní a jistý. Stabilitu došlapu podporuje příjemný 4 mm sklon pata špička. To je optimální sklon právě na dlouhé vzdálenosti. Stále ještě podporuje odraz, zároveň navyšuje rovnováhu došlapu, který je jistý i díky široké podrážce (11 cm v prstové části, 8 cm pod patou). MT CUSHION nekladou přehnané nároky na techniku běhu, dobře se v nich bude cítit i mírně pokročilý běžec, klidně i při došlapu přes patu.
Výrazné gripy (výška 5 mm) podrážky výborně zabírají jak na tvrdém, tak i měkkém až lehce blátivém podkladu. Navíc dostatečné rozestupy mezi jednotlivými výstupky zajišťují dokonalé samočištění podrážky, k žádnému napěchování bláta, trávy nebo listí nedochází. Včetně gripů pod patou zamezujících podklouznutí v těch nejstrmějších sebězích. Širší tvar gripů je naproti tomu znát při občasných přebězích po silnici, kterým se u velmi dlouhých běhů vyhnete jen stěží. U MT CUSHION je kratší běh po asfaltu naprosto v pohodě, žádné klapání podrážky, ani pálení chodidel.

Tlumení MT CUSHION je až nečekaně měkké a pohodlné.

Odolnost a vysoký komfort

Vyzdvihnout musíme celkovou odolnost boty. Výrazná je ochrana špičky s přesahem přes palec boty (pokud právě v tomto místě boty pravidelně prodřete s tímto modelem to opravdu nehrozí). Zejména v kamenitém terénu ochrání palec před nakopnutím, zároveň skvěle odolává vlhkosti. Komfortní, příjemně hutnější je polstrování patní části, pěkně se natvaruje na achilovky. K nepříjemným oděrkům nedocházelo při testu ani při použití tenkých letních ponožek. Mohutný výrazně polstrovaný jazyk pak jen přispívá k celkovému vysokému komfortu boty, který podtrhují dobře zvolené tkaničky. Ty jsou tenké, ploché a jen mírně pružné. Posledních 25 cm ale plynule přechází do širší, výrazněji elastické tkaničky, která po dvojitém zavázání bezpečně drží i při velmi dlouhém běhu.

Povedené vychytávky

Zmíníme dvě. Kapsička pro přesah zavázaných tkaniček je k vidění u všech modelů do terénu z nabídky Decathlonu. Přesto ji vnímáme jako „chytrého“ pomocníka před nechtěným zachycením o kořen či větev. Na botě do terénu má zkrátka taková kapsička být. Druhá vychytávka je informační. Ať už vybíráte boty v obchodě nebo jich máte v běžeckém botníku vícero, vždy přijdou vhod přehledné a na první pohled jasné informace, v případě MT CUSHION o dropu a určení boty umístěné na patě. Takovou informaci je jinak často nutné dohledávat na webu, za nás velmi povedené!

Osobní zkušenost testera

„Hned při prvním proběhnutí mě zaujalo příjemné a pohodlné tlumení. U boty se zaměřením do terénu až překvapivě měkké. Došlap je přesto naprosto stabilní, bez nepříjemného „zaplavání“. Na trailovou botu slušnou hmotností přímo vybízí ke zrychlování tempa běhu, bavilo mě v nich různé střídání tempa třeba při fartleku. Do terénu mi vyhovují užší, těsnější boty, které navyšují pocit jistoty v technických úsecích. A přesně takové MT CUSHION jsou! Všestrannost podrážky jsem si ověřil na většině terénních povrchů, od písčitých cest v borovicových lesích až po kluzké horské stezky po dešti. Pochválit musím pohodlný svršek. Při potížích s achilovkami mám rád boty s výraznějším, mechovým polstrováním kolem paty, MT CUSHION to splňují bez výhrad. Také jazyk řadím k těm hutnějším, jaké jsou na běžeckých botách k vidění. Díky tomu můžu tkaničky pořádně utáhnout, a navíc zavázané pěkně schovat do kapsičky na konci jazyka. Při srpnovém testování bych uvítal trochu vyšší prodyšnost, je potřeba do těchto bot zvolit správné ponožky, díky pohodlnému polstrování však stačí opravdu jen tenké. Když vidím výšku podrážky a povedenou ochranu špičky předpokládám, že tento model při použití správné funkční ponožky bude vhodnou volbou i pro zimní tréninky.“

EVADICT XT8 – hravě zvládnou i hlubší bláto

 • Typ bot: Trailová bota do měkkého a blátivého terénu
 • Cena: 1.799 Kč
 • Hmotnost: 363 g (velikost EU 45)
 • Drop: 8 mm
 • Dodává: Decathlon
 • Více info na: www.decathlon.cz

K povedenému univerzálnímu modelu MT CUSHION nabízí DECATHLON dva další trailové modely s více specializovaným zaměřením. XT8 je určený pro delší běhy na měkkémblátivém podkladu. Podrážkou to bota splňuje na výbornou. Měkčí materiál kontaktní pryže se pěkně zakousne pomocí vyšších, povedeně nastavených (mírně šikmo proti směru pohybu) výstupků do bláta nebo podmáčené cesty. Gripy mají mírný přesah přes hranu podrážky a díky tomu pěkně zabírají v traverzu nebo vyloženě hrbolatém terénu. Na rovnějším podkladu pak příjemně navyšují stabilitu došlapu.
Co botě rozhodně nechybí je výrazné tlumení, na botu do měkkého terénu možná až nadbytečné. Zde by se dalo ušetřit něco z hmotnosti, která je na avizované závodní použití přeci jen poměrně vysoká. Také sklon pata špička (tzv. drop) s ohledem na požadovanou stabilitu v terénu řadíme s osmi milimetry v porovnání s dalšími značkami k těm vyšším. Zároveň ale příjemně podporuje odraz, který může být díky skvělé trakci opravdu razantní.
Svršek je pouze mírně polstrovaný, v blátivém a mokrém terénu tak nedochází ke zbytečnému nasáknutí a tím k navyšování hmotnosti boty. Pochválíme zdařilou konstrukci jazyka, polstrování tak akorát, nechybí kapsička pro uschování zavázaných tkaniček, ani všití do stran zamezující nechtěnému posunu v botě. Tkaničky jsou pevné, ploché, nemají tendenci se rozvazovat ani mokré.

EVADICT MT2 – po skalách s jistotou jako kamzík

 • Typ bot: Pohodlná trailová bota do kamenitého terénu
 • Cena: 1.799 Kč
 • Hmotnost: 346 g (velikost 45EU)
 • Drop: 8 mm
 • Dodává: Decathlon
 • Více info na: www.decathlon.cz

Přes zaměření na kamenité stezky vyniká model MT2 pohodlným svrškem a výrazným tlumením pod patou. Již první nazutí boty prozrazuje zřetelnou ochranu nohy, přesně jak to běh v kamenitém terénu vyžaduje. Bota je zároveň dostatečně flexibilní, občasné zrychlení nebo velmi technické úseky kdy je potřeba prohnutí podrážky probíháme v rámci testování s modelem MT2 s naprostým přehledem.
Širší podrážka navyšuje stabilitu došlapu, to se hodí nejen při velmi dlouhých bězích, pro které je bota určená, ale i při výraznější únavě, kdy dojde ke zhoršení techniky běhu. Pevné, jisté usazení nohy v botě si v testu pochvalujeme v sypkých kamenitých úsecích, nebo strmých sebězích. Nakopnutí palce není v při horském běhu ničím neobvyklým, v MT2 bude jistě méně bolestivé díky pevné, výrazné ochraně špičky boty. Navíc právě překrytí palce ocení všichni běžci, kteří právě tohle místo na botě prodřou nejrychleji. K dokonalosti je dotažené všití jazyka, povedeně zamezující zapadnutí drobných kamínků a nečistot dovnitř boty. Na rozdíl od MT CUSHION, kde je jazyk zcela volný a jen po stranách uchycenému jazyku u modelu XT8, je jazyk u MT2 všitý až do špičky boty. Tudy dovnitř nepronikne ani sebemenší drobnost. Dokonalé!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: