VÝRAZNÝ PROGRES trailových bot v DECATHLONU: co si vzít na podzimní běhání do terénu

VÝRAZNÝ PROGRES trailových bot v DECATHLONU: co si vzít na podzimní běhání do terénu

Značka Evadict, která patří pod sportovní řetězec Decathlon, se specializuje na trail running a pochopitelně nabízí širokou škálu bot. V současné době nalezneme v nabídce 7 modelů pánských a 6 modelů dámských, přičemž jejich užití se liší v závislosti na povrchu a vzdálenosti. O nejnovějších modelech jsme si povídali s Filipem Cenefelsem, expertem Decathlonu na trail.

Evadict letos představil model XT8, což je už čtvrtá inovace této boty. Jak se za ta léta vývoj v Decathlonu posunul?
V roce 2004 vznikla běžecká značka Kalenji a sám jsem zažil běžecké boty v začátcích. Pak vznikla značka Evadict, která už měla za úkol vyvíjet specializované vybavení jen na trail. Přelomový byl pro mě model XT4, který jsem začal kupovat a postupně jsem viděl progres u dalších modelů, které jsou dnes srovnatelné s konkurencí. XT8 je pátá generace boty a inovovala se hlavně podrážka – je širší a přilnavější.

Představil Evadict letos ještě jiné novinky?
Letos Evadict představil svoje první skládací hůlky, takzvané z-poles, které rychle složíte a rozložíte, zabírají málo místa a skoro nic neváží. Jsou v hliníkové i karbonové verzi. Nově jsou v naší nabídce trailové větrovky, které máme s pružnými zádami a tak jsou vhodné jak pod batoh, tak i přes batoh a běžec si tak nemusí vybírat již větší velikost, než je jeho vlastní. Dále změnou a inovací prošla řada trailových batohů, kde jsou nové materiály. Právě teď máme horkou novinku na podzim/zimu, a to čelovku Ontrail 250, která má vzadu na hlavě i červené světlo.

Chystají se na příští rok nějaké další inovace?
Na příští rok se bude pokračovat ve vylepšování trailových batohů a přibude i vesta čistě pro ženy, která bude co nejlépe uzpůsobena ženské morfologii těla. Dále se můžeme nejspíše v druhé půlce roku těšit na nové nepromokavé bundy a vylepšení modelu bot MT Cushion.

Jakým směrem se chce značka do budoucna profilovat?
Hlavním záměrem značky je nabídnou komplexní vybavení pro trailového běžce, tedy obuv, oblečení a další doplňky jako jsou batohy na náročné tratě různých vzdáleností.

Snaží se už Decathlon nabídnout zboží nejen začátečníkům a středně pokročilým, ale také těm, kteří mají běhání jako životní vášeň?
Nabídka je převážně přizpůsobena pro širokou veřejnost, začátečníky a středně pokročilí. Ale i ti nejlepší si zde vyberou. Důkazem je například ženský trailový tým Evadictu, z nějž mohu třeba jmenovat Blandine L’Hirondel, která před nedávnem vyhrála pod barvami Evadictu závod CCC na slavném UTMB ve Francii. Osobně jsem také velice vášnivým běžcem a snažím se naše produkty testovat v těch nejnáročnějších podmínkách co to jen jde.

Mění se podle tebe vnímání značky z obchodního řetězce jako je Decathlon? Nebo značce lidé v ČR stále ještě moc nevěří? Čím to je?
Za ta léta, co v Decathlonu působím, sám vidím progres, jak v modelech co nabízíme, tak i v důvěře našich zákazníků. Stále je tu ale značný odpor. Nejvíc vidím nedůvěru od magazínů, ostatních prodejců a našich českých profi běžců, kteří ty boty často ani nevyzkouší a hned by je kritizovali. Chápu, že je někdo pod kontraktem s tou, nebo onou značkou, ale sám mám v botníku jak značku Evadict, tak i třeba Salomon a každá má své plusy a mínusy. V dnešní době se tyto rozdíly velice změnily, neboť se obu vyrábí hned vedle sebe, v továrnách co spolu skoro sousedí. Česká veřejnost dá dost na vnější názor a ne na svůj pocit. Doporučuji si to sám vyzkoušet a pak dělat závěry nezaujatě. Bota se zaběhne až po takových 100 km a vysoká cena nezaručí vždy kvalitu.

EVADICT MT2 – Pohodlná trailová bota do kamenitého terénu, za kterou neutratíte ani 2000 Kč.

Kolekce modelů Evadict podle Filipa Cenefelse

  • Prvním a nejlevnějším by byl model TR, který se hned při svém uvedení na trh v prestižním časopise Trails umístil na prvním místě jako hybridní bota na přechod mezi silnicí a trailem, a to jak pro muže, tak pro ženy. Tato bota za pouhých 999,- je určena na zpevněné cesty, cestičky a vzdálenosti do 40 km na jeden zátah, tudíž plně dostačující většině českým běžcům. Osobně s ní mám příjemnou zkušenost jako botu na odpočinkové boty, ale i třeba obyčejné chození mimo město. 
  • Druhým modelem byly boty TR2, které se vyvinuly z předchozího modelu. Určení je stejné, ale bota nabídne navíc větší flexibilitu díky dělené podrážce a lépe je krytá achilovka. Díky zpevněné podrážce na patě, která je jako razítko, je ideálním parťákem třeba na Nordic Walking a umožní vám nejen běhat, ale i pohodlně chodit.
  • Třetí model je XT8, čtvrtá, nebo-li pátá generace boty do nerovného terénu. Tento model Vám nabídne zpevnění nártu díky obepnutí nohy a velice agresivní vzorek, který Vás nezradí na kluzkém a blátivém podkladu. Model XT nejčastěji potkáte u běžců na OCR tratích, překážkových typu Spartan, Gladiator, Predator Race. Doporučení je na distance do 80 km na jeden zátah.
  • MT2 je botou do velmi tvrdého terénu. Pokud vás čeká plno kamenů a chcete mít chráněnou vaši nohu, lepší ochranu na svršku u nás neseženete. Jedná se o botu na vzdálenosti až 170 km na jeden zátah a díky míře tlumení je vhodná i pro silovější běžce, kteří sebou nosí o nějaké to kilo navíc. 
  • MT Cushion je modelem, který si vezmete do více smíšeného terénu a chcete-li botu o něco měkčí. Oproti MT2, kterou si vezmete do toho “nejhoršího”, si tento model vezmete do terénu, kde spíše očekáváte tvrdé nárazy a chcete mít nohu maximálně v pohodlí.
EVADICT MT CUSHION – Všestranná, robustní a spolehlivá bota.

Tímto jsme vyčerpali naše objemové boty a následují závodní modely:

  • Race Light je celkem pořád čerstvou novinkou. Díky svršku z materiálu Matryx je bota velice odolná. Máte v ní velikou flexibilitu a dynamiku díky nízkému dropu (4 mm) a minimálnímu tlumení. Pokud se chystáte letět a ne běžet, tím myslím vyhrávat, tak Vás tento model nezklame. Vhodné na širokou škálu sportů jako je OCR, orienťák, trail nebo skyrunning.
  • Uzavíráme modelem Race Ultra, který máme bohužel jen v pánských velikostech, od vel. 40. Tento model je určen stejně jako předchozí na atakování předních příček závodů s rozdílem důrazu na delší distance. Proto jsou označovány jako ultra.

Více najdete v článku v tištěném Světa běhu 3/2022, který vychází již 22. září.

Zkušenosti čtenářů

Dan Legierski

Ahoj, zní to všechno dobře, popis produktů je dostatečný ALE…..při rozkliknutí velké většiny ( hlavně bot) nabízených produktů se jednoduše ukazuje „nejsou skladem“….co teda Decathlon prodává? Přeci, když něco prezentuji, tak bych to měl taky fyzicky mít..nebo se pletu?…Potom se diví, že se člověk dívá po zavedených značkách o kterých ví, že je skutečně koupí, i když si sportovec připlatí. Právě třeba za Salomon…jinak sportu zdar.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: