Inspirace od Patrika Roštíka: co běhá a v čem

Inspirace od Patrika Roštíka: co běhá a v čem

Patrik je nadšenec snad do všech horských aktivit, které mu poskytují pořádné výzvy. Specializuje se na horský běh a cyklistiku, nicméně nejdůležitější je pro něj obecně pohyb v přírodě. Rád jezdí na místa, která ještě nezná a poznává je skrze běhání, protože dle jeho slov „toho při běhu člověk vidí nejvíc“.

Společně se svým kamarádem obíhá na etapy hranice Česka a 5x zdolal výzvu PVLH24, tedy vyběhnout na 18 prominentních vrcholů Lužických hor za 24 hodin. Jeho zatím největším běžecký úspěchem je osmé místo na 105 km dlouhém Pitz Alpine Glacier Trailu. Ten se tradičně koná v náročném alpském terénu a je unikátní tím, že se běžci většinu času pohybují kolem 2500 m n. m., několikrát i přes 3000 m n. m. V jednom úseku vede závod dokonce i přes Pitztalský ledovec.

Mimo to Patrik se svými kamarády pořádá trailový závod Pyšelský Kopeček v krásné přírodě PP Velkopopovicko a Hornopožárský les. Závod nabízí rozmanitou škálu tras od 5 do 80 km a je vhodný pro všechny běžce, od těch rekreačních po zkušené ultramaratonce.
Do budoucna má v plánu dokončit přeběh severní i jižní větve Stezky Českem a tím zkompletovat svůj přeběh okolo hranic naší vlasti. V jeho letošním běžeckém kalendáři se nachází závody Lavaredo Ultra Trail v italských Dolomitech a rakouský Kat100. To jsou kroky k tomu, aby si příští rok splnil jeden ze svých snů a podíval se jako běžec na Ultra-Trail du Mont-Blanc.

STRAVA: Patrik Roštík
IG: @patrik.rostik

V ČEM BĚHÁM V HORÁCH
Podle podmínek vybírám z několika modelů bot značky Altra. Na dlouhé závody a výlety preferuji model Olympus jelikož je extrémně pohodlný. Široká špička, vysoká tlumící vrstva a prodyšný materiál svršku jsou vlastnosti, které vyhledávám u celodenních nebo vícedenních aktivit. Možnost připnout k botám návleky beru jako příjemný bonus do prašného nebo naopak třeba i velmi vlhkého prostředí.
Olympy jsou dost lehké na to, aby je člověk nazul a nevnímal po zbytek dne. Výborná je i podešev od Vibramu, která drží za všech podmínek. Vzorek je ovšem dost jemný na to, aby se v tomto modelu daly absolvovat i dlouhé přeběhy po zpevněném povrchu. Je to prostě univerzální bota, ve které můžete trávit pohodlně celý den, ale nebudete se v ní trápit ani při kratších výbězích.
Pokud se člověk o boty stará, nebude mít s životností Olympů problém. U prvního páru jsem to trochu podcenil a dostatečně je nečistil od bahna a v zimě je špatně sušil. Látka na svršku popraskala, ale i tak jsem s nimi odběhal poctivých 500 km. U druhého páru si na to dávám větší pozor a po 800 km je na svršku pár oděrků bez vlivu na funkci. Nejsem zrovna nejlehčí běžec a tlumící vrstva je také stále v dobré kondici.

Patrik Roštík
(Upřímné a autentické hodnocení. ALTRA Patrika finančně ani materiálně nesponzoruje.)

ALTRA OLYMPUS

Maximální komfort.
Pro dlouhé až velmi dlouhé vzdálenosti, ale i každodenní objemový trénink při zachování DNA značky Altra – široká špička ve tvaru lidské nohy a nulový drop. Maximální míra tlumení (33 mm) v kombinaci s dokonale přilnavou podešví VIBRAM® MegaGrip™ vám pomůže překonat jakýkoli terén.
Nejnovější pátá verze (Olympus 5) má kromě celkově nového vzhledu i odolnější, ale i prodyšnější svršek z materiálu Quick-Dry Air Mesh a pohodlněji tvarovaný jazyk. Mezipodešev InnerFlex™ vyniká svou pružností a snižuje rizika spojená s dlouhodobou zátěží jako jsou bolesti zad a kloubů. 

Drop: samozřejmě nula
Výška podešve: 33 mm
Hmotnost: 350 g

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: