Veřovický Lesoběh opět nabídl to nejlepší z Velkého Javorníku, nejdelší trasu ovládli Najvert a Pachtová!

V Beskydech je celoročně pořádáno mnoho běžeckých závodů. Atraktivní lokalita plná turistických tras svádí k tomu, aby každá menší vesnička pod kopci, měla svůj vlastní závod. Jedním z takových závodů je i Veřovický lesoběh, a tak se 24. června na startu sešlo přes 250 běžců ze širokého okolí.

Na výběr bylo ze tří tras, o převýšení nebyla nouze

Ačkoli vrchol Velkého Javorníku měří pouze 918 m.n.m., každoročně se na jeho svazích běhá řada závodů. Jedním z nich je také Veřovický lesoběh. Letošní již třetí ročník navázal na úspěšné předešlé ročníky a na fotbalovém hřišti pod Velkým Javorníkem přivítal přes 250 běžců všech věkových kategorií. Ti si mohli vybrat rovnou ze tří tras – 5 km10 km20 km – a ačkoli Velký Javorník není kdovíjak vysoký, o převýšení nebyla nouze. Na středně dlouhé trati závodníci nabrali přes 600 výškových metrů a na dvacetikilometrové trati dokonce přes 1000 m.

Podívejte se na další fotografie k článku…..

Atraktivní trasa a dobrá organizace závodu tak přilákala známé běžecké tváře

Na dvacetikilometrové trati se představil dvojnásobný vítěz B7, Stanislav Najvert, či mladý vytrvalec Tomáš Štverák. První zmiňovaný na nejdelší trati nenašel konkurenci a po předloňském druhém místu si letos jako jediný pod hodinu a padesát minut (konkrétně 1:49:57) doběhl pro vítězství. Druhým mužem v cíli, pouze pár sekund po Najvertovi, se objevil Karel Axmann (ten má osobní rekord na ½ maraton 1:16). Na třetím místě v mužích doběhl Lubomír Židlík.

Jedná se o trailový závod, který se koná v okolí Veřovic a Velkého Javorníku v Beskydech. Více informací o Veřovickém lesoběhu najdete v termínovce.

V ženách si pro jednoznačné vítězství s náskokem více než pět minut doběhla Iva Pachtová (2:16:19) před Kateřinou Hollou LinderovouIvetou Kaločovou.

Desetikilometrová trať se stala kořistí pro Smetanu a Fryzovou

Na desetikilometrové trase – reálně trasa měřila 11,5 km – ukázal dobrou formu mladý Jonáš Smetana, který si s náskokem téměř 2 minut v čase 54:55 doběhl pro jasné vítězství. Druhým běžcem v cíli byl Tomáš Skokan a třetím, těsně pod hodinu, Matěj Brož. Mezi ženami si pro vítězství doběhla Kristina Fryzová (1:10:43), ta s náskokem rovné půlminuty porazila druhou Terezu Obornou a třetí Janu Dedecius Martochovou.

Na krátké trase nejrychleji Fojtík a Veselková

Na nejkratší trati si pro suverénní vítězství doběhl Václav Fojtík, když 6,5 kilometrovou trasu, prolítl za 33 minut rovných. Druhým v cíli s mankem pět minut doběhl Marian Pitel. Třetím mužem na nejkratší trati byl Zdeněk Indrák. V ženském nejkratším závodě skvěle zaběhla Tereza Veselková, když finišovala na celkovém třetím místě (39:24) a ženský závod jednoznačně vyhrála. Na stupni vítězů ji doplnila Barbora PetřekováVladimíra Dorňáková.

Úvodní foto: Dominik Bartoň