Vrchol roku 2023? Orienťácký světový pohár

Vrchol roku 2023? Orienťácký světový pohár

Po pěti letech se opět kolotoč Světového poháru v orientačním běhu vrací do Česka. V České Lípě a okolí se v termínu 2.—6. srpna střetnou nejlepší světoví závodníci a budou bojovat o vítězství ve čtyřech závodech. Jaké české svěťáky budou a co na to reprezentanti?

Elita, hobíci i veřejnost na jednom místě, na jedné akci, taková je vize Světového poháru v Česku, to je motto All together. Nejlepší světoví závodníci se mohou těšit na nejlepší české terény a skvělé tratě, fanoušci se mohou zúčastnit doprovodných závodů Czech O-Tour, kde si zazávodí ve stejných terénech jako eliťáci, a diváci si užijí všechny benefity přímo v aréně závodů — televizní přenos na velkoplošné obrazovce, doběh závodníků, výborné občerstvení nebo třeba orienťácké bludiště, které ukáže orientační běh i začátečníkům.

Důraz na udržitelnost a moderní trendy

Udržitelný koncept pro organizaci celé akce: online jednání organizátorů, využití stávajících materiálů z Mistrovství světa 2021 v Česku nejen v arénách závodů. „Lesní tělocvična světového poháru“ bude orienťákům sloužit i nadále — pro další závody, klubová soustředění nebo akce pro veřejnost. Velký důraz bude kladen na správné třídění odpadu nebo minimalizaci tištěných materiálů. Pro diváky i závodníky bude připravena mobilní aplikace, v aréně závodů bude možné platit kartou. V rámci televizních přenosů jsou připravovány profesionální videoanimace, které nastavují nové orienťácké trendy, a připravuje se mnoho dalšího.

Český tým v plné sestavě

České kolo Světového poháru začne ve středu 2. srpna v centru České Lípy v Libereckém kraji, kde se poběží individuální sprint. Hned další den je na programu závod sprintových štafet, před kterým se poběží také sprint doprovodných závodů Czech O-Tour. Po dni volna se závody přesunou ke Ždírci na Kokořínsku, kde se v pískovcových skalách poběží sobotní krátká trať a nedělní klasika. Český tým se samozřejmě představí v nejsilnější sestavě — na startu by se mělo objevit 8 žen a 8 mužů. Přímou nominaci získají účastníci Mistrovství světa ve Švýcarsku, naši nejlepší sprinteři a závodníci na klasice, zbytek týmu doplní mimo jiné čeští junioři, pro které to může být skvělý odrazový můstek do jejich kariéry.

Sezóna 2022 byla skvělým představením českých reprezentantů — dvě medaile ze Světových her zásluhou Terezy Janošíkové a Tomáše Křivdy doplnila stříbrem česká štafeta žen na Mistrovství Evropy. Tahounem českého týmu by měl být také Miloš Nykodým: „Závodit před českými diváky je vždy čest. Určitě se těším a snad si po MS ve Švýcarsku udržím i formu. Nejvíc se těším do lesa. Pískovce jsou mému srdci hodně blízko a po roční odmlce už se do nich zase těším.“ Také Denisa Kosová se na domácí závody těší a chce se připravit hlavně po fyzické stránce, protože technicky má terény zvládnuté dobře. „Věřím, že své zkušenosti nejlépe zúročím na mém oblíbeném middlu,“ dodává. 

Svěťáky na domácí půdě naši umí!

Poslední české závody SP v orienťáku se konaly před 5 lety v Praze, Mladé Boleslavi a Českém ráji. Program byl tehdy velmi podobný, pouze s tím rozdílem, že místo nynější klasiky se běžel knock-out sprint, který měl tehdy v rámci vrcholných mezinárodních akcí premiéru. A Češi mohli právě v roce 2018 na domácí půdě slavit skvělé úspěchy — Vojtěch Král novou disciplínu knock-out sprint ovládl, zvítězil také Miloš Nykodým na krátké trati v pískovcových skalách v okolí hradu Valdštejn a na pražském Petříně česká sprintová štafeta brala bronz. Podaří se na tehdejší úspěchy navázat? To se necháme překvapit 😊! 

  • Miloš Nykodým: Celkově na rok 2018 vzpomínám hodně rád. Určitě to byl můj nejlepší rok. Formu jsem měl po celou sezónu. Jen na MS jsem to nezvládl prodat. Všechny závody, které jsem na SP v Praze a okolí běžel, byly skvěle uspořádané a něčím výjimečné. Na skvělé výkony bych navázal sice rád, ale po MS 2021 to vidím jako nemožné.  Na klasice ale cítím větší šanci, ale tím nechci říct, že na výhru.

Foto: Petr Kadeřávek, Tomáš Bubela.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: