Výchova lyžařských talentů aneb kdo bude následovat Ledeckou…

Výchova lyžařských talentů aneb kdo bude následovat Ledeckou…

České lyžování zažívá v posledních letech hluché období, snad s výjimkou úspěšné Ester Ledecké. Blýská se s příchodem nové generace talentů na lepší časy?

Úspěšná historie lyžování u nás

Česká republika dosáhla za svou třicetiletou existenci v oblasti klasického lyžování, sjezdového lyžování či dalších speciálních lyžařských disciplín velkých úspěchů. Netřeba připomínat olympijskou zlatou medaili Kateřiny Neumannové, nebo suverénní vítězství Lukáše Bauera v prestižní Tour De Ski.

Další roky patřily Šárce Strachové, která se dokázala pravidelně umisťovat v první trojce světových slalomářek. Společně s Evou Adamczykovou a fenomenální Ester Ledeckou tvořily nejnovější část historie českého lyžování.

Kdo ale přijde teď?

Výchova lyžařských talentů v Česku je obtížná. Na důvody byste jistě přišli i sami. Vlivem nedostatku financí a stále více teplých dnů a měsíců se z tréninku stává velmi těžký úkol. Samozřejmě existují způsoby, jak trénovat. Pokud máte peníze a čas, za hranicemi si tréninkové místo najdete. To je však pro běžného závodníka, který nedosáhne na velké prize money, utopie.

Ve velkém tak záleží právě na individuální přípravě daného sportovce, která pak stojí za jeho úspěchy. Ta je zhruba od patnácti let obecně žádoucí a pomáhá posunout sportovce na vyšší úroveň.

Zázraky se dějí

V současnosti tak spoléháme, že se někomu spíš povede jeden závod, než že by lyžař dosahoval skvělých výsledků po celou sezónu.

Avšak jak dobře víme i z příkladu Ester Ledecké, zázraky se dějí. Ta dokázala z pozice tehdy lehce nadprůměrné sjezdařky vyhrát olympijské hry a kompletně “pobláznit” celý národ.

Tento skvělý počin české reprezentantky jste si mohli vychutnat také se vsazeným tiketem u sázkové kanceláře https://mostbet-online.cz/, která kromě lyžování poskytuje výběr z dalších několika desítek sportů. Díky skvělým bonusům a přehlednému designu si ji můžete užít nejen jako zkušení sázkaři, ale také jako začátečníci.

Největší talenti současnosti

V Česku rozhodně máme naděje, které by se mohly prosadit. Jde například o čtrnáctiletou Natali Annu Machytkovou. Je to talent, který v našem prostředí již delší dobu nebyl. 

S přehledem si podmanila sjezdové lyžování na Olympiádě dětí a mládeže minulý rok, která se uskutečnila v Krkonoších. Úspěchy zaznamenala i na mezinárodní scéně, když brala první a druhé místo na prestižních závodech v italském Abetone.

Mezi dalšími talenty lze zmínit také Lukáše Doležala, Jana Janatu či Nikolu Plecháčovou.

Zapamatujme si tato jména, protože se nám určitě nepochybně brzy ukážou a připomenou i ve světových pohárech a na vrcholných akcích.

Možnosti tréninku v Česku

Je nezpochybnitelné, že naši jižní sousedi v Rakousku to mají mnohonásobně jednodušší. Ale i u nás se najdou střediska, kde podmínky dosahují dostatečné úrovně, aby z dětí mohly vyrůst lyžařské hvězdy.

Už několikrát zmiňovaná Ester Ledecká měla obrovskou výhodu v tom, že vyrůstala na chalupě ve Špindlerově Mlýně, a na sjezdovce tak mohla být denodenně. Ale i přesto sama říká, že v Česku netrénuje. Hlavně kvůli lepším podmínkám za hranicemi.

Mužská část reprezentace taktéž trénuje mimo Česko. To, kam zrovna jede, vždy záleží na podmínkách v dané lokalitě. Minulý rok ladila formu na první závody světového poháru na ledovci Pitztal, odkud se přesunula do italského Schnalstalu.

Trénink v Itálii

V Itálii jsou skvělé podmínky na trénink především obřího slalomu. Mají dokonce speciální sjezdovku pro ty nejlepší reprezentace, která, na poměry lyžařského světa, patří mezi ty nejdražší. Cena pronájmu tréninkové linie na takovéto sjezdovce činí přibližně 400 euro denně za jeden tým.

Trénink na Novém Zélandu

Člověku, který se neorientuje ve světě lyžování, se to může jevit jako nezvyklá varianta. Ovšem opak je pravdou. Nový Zéland disponuje jedním z největších snowparků a pro každého lyžaře je možnost připravovat se na jižní polokouli, zatímco u náš panuje léto, skvělou příležitostí, jak se přiblížit ke světové špičce.

Shrnutí

Pro českého lyžaře je nesmírně obtížné prosadit se v nabité konkurenci světových hvězd ze Skandinávie a alpských zemí. I tak se ale najdou talenti, kteří jednou za čas výsledkově vyletí a dokáží měřit své síly s těmi nejlepšími. Doufejme, že tomu tak bude i nadále, a brzo nás svou výkonností překvapí nejedno z výše uvedených jmen.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: