Vyzkoušeli jsme: běžecké barefoot boty Chitra Run od Ahinsa shoes

Vyzkoušeli jsme: běžecké barefoot boty Chitra Run od Ahinsa shoes

Chcete vyzkoušet na běh nebo volný čas barefootové boty? Nemáte tolik zkušeností s obdobným typem bot? Rádi byste nechali nohy správně „dýchat“? Pak jsme za vás vyzkoušeli boty Chitra Run od Ahinsa shoes. Jaké jsou?

Proč barefoot bežecké boty?

Výrobci bot se v dnešní době doslova předhání v odpružení boty. Studie podle Ahinsa shoes ukazují, že čím víc odpružení, tím více zranění. Při běhání na boso nebo právě v barefoot botách máš mnohem lepší kontakt s terénem. Můžeš vnímat všechny nárazy a na ně přirozeně reagovat. I proto si můžeš všimnout, že bosí běžci jsou méně zranění než ti obutí.

Proč ještě běhat naboso?

  • Využiješ sílu prstů k odrazu. V široké špičce se hýbají přirozeně.
  • Zmírníš dopady na patu. Přirozeně.
  • Stimuluješ mozková centra. Přijímají informace z plosky nohy.
  • Zlepšíš svou rovnováhu. Díky tomu, že noha „vidí“ zemi pod sebou.
  • Tvé nohy se proberou k životu a přirozeně zesílí.

Na první pohled

Minimalistické boty, minimalistický design. I tak by se dalo charakterizovat první setkání s barefootovými boty Chitra Run od Ahinsa shoes, které dle výrobce mají pouze 184 gramů, což je z říše velmi ultralehkých bot (standardně se pohybuje hmotnost běžeckých bot kolem 250 g). Velmi mi připomínaly cvičky, včetně toho, jak se daly velmi jednoduše ohýbat. Jednoduchý černý design celého svršku i podrážky na mě na jednu stranu působily nenápadně, na druhé straně je vždy oceníš, když se vrátíš z deště nebo bláta – barvu téměř nezmění.

Změna techniky běhu

Jak již bylo v úvodu nastíněno, do tlumení, které se Ti dostává v klasických běžeckých botách, se v barefootech musí zapojit tvé tělo. Tento nový pohyb přináší několik změn ve správné technice. Určitě se vyhněte dopadu na paty a dělejte kratší kroky. Myslete na to, když běžíte z kopce i po rovině. Odborníci tvrdí, že ideální kadence by měla být zhruba 180 kroků za minutu. Když běžíš, měj zvednutou hlavu a zhluboka dýchej. Trup by měl být lehce nakloněn vpřed. Nesprávná technika běhu Ti může natropit řadu nepříjemností a bolestí svalů. A proto: s barefootovými botami začni velmi pomalu, opatrně a postupně navyšuj zátěž. Ale neboj se. V modelu Chitra Run každý krok tlumí speciální pěnová vložka. Pod patou je ve větší vrstvě, naopak pod prsty slabší.

Veganská kůže i odolná síťovina

Svršek, vyrobený čistě z veganské kůže, je vcelku odolný. Určitě bych ocenil výraznou ochranu prstů či boční pásky navazující na šněrování. Odolná síťovina Tebox je umístěná v prstové části a mezi bočními fixačními páskami. Vnitřní část svršku je navíc vyplněna podšívkou CoolMax zajišťující odvod potu. Na druhé straně musím konstatovat, že v průběhu testování bota nevynikala výraznou prodyšností a po několika tréninkách jsem měl v botě „docela zapařeno“.

Spíše na silnici než do terénu

Boty Chitra Run mají podrážku Hexa 4 Grip. Její zásadní předností je to, že přesně kopíruje pohyb chodidla. Dle výrobce se používá dokonce jako bezpečnostní podrážka na mokré a mastné povrchy a také odolává opotřebení. Podrážka chrání chodidlo proti poranění, ale neomezuje v žádném pohybu. Testování převážně probíhalo na silnici, protože podrážka je téměř bez vzorku a v terénu dostala „pořádně zabrat“. Pokud chceš mít podobný pocit jako při běhu v klasických botách, pak určitě vol homogenní povrch – silnice, tráva, pěšinka. Pro terén s kořeny, kameny nebo jinou náročnou podložkou je na místě výběr jiného modelu. Nutno také pro začátečníky dodat, že každý kamínek nebo drobná nerovnost na asfaltu, poznáte okamžitě.

Pozor na číslování

Až si budeš chtít vybrat svůj pár bot Ahinsa shoes, pozor na číslování. Od běžných tenisek se může barefoot velikost lišit, zpravidla budete mít o půl nebo celé číslo navíc. Při měření chodidla totiž ženy přidávají 6-10 mm nadměrek, muži pak 8-16 mm. Výrobce udává tento doplněk z toho důvodu, aby ses bezpečně vešel do vnitřní délky bot a nemusel jakkoliv dřít o hrany boty. Z toho důvodu jsem při výběru velikosti mezi 45,5-46 zvolil vyšší a udělal jsem jen dobře.

Závěrečné hodnocení

Ač barefoot boty Chitra Run nikdy nevyhrajou soutěž krásy, zařadí se do poctivé české ševcoviny, unikátním přístupem a také možnosti víceroúrovňové tlumení dle zkušeností běžce. Kromě běhání doporučuji Chitra Run použít mezi závody nebo tréninky na regeneraci či do auta, na nákup či jiné aktivity, kde je nutné zapojit některá svalstva. Je spíše pro barefoot začátečníky, kteří nikdy v podobné obuvi neběhali.

O Ahinsa shoes

Fyzioterapeut Lukáš Klimpera dlouho hledal etické boty, ve kterých by lidé chodili stejně zdravě jako bosky. Nenašel, a tak se rozhodl je vyrobit sám. Objevoval kvalitní evropské materiály, testoval je a zkoumal. Tak vznikl první pár Ahinsa shoes. Zdravé sandály pro Lukášova tehdy 3letého syna. Dnes Ahinsa shoes vyrábí boty pro celý svět a tisíce lidí díky značce chodí zdravě. Každý pár se šije ručně, a to v Česku a Chorvatsku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: