Zaběhněte si nejkrásnější závody ve Švýcarsku!

Zaběhněte si nejkrásnější závody ve Švýcarsku!

Švýcarské Alpy jsou už po dlouhé roky cílem nejen milovníků zimních sportů. Stále více jezdí za krásnou přírodou i turisté. A s rostoucí popularitou pohybu v horách nalehko, ať už speedhikingu nebo čistokrevného trailrunningu, se i ve Švýcarsku pořádá stále více horských běžeckých závodů. Přinášíme vám tipy na ty nejzajímavější z nich, které stojí za to.

Engadin Ultraks

Svatý Mořic patří k jedněm z nejslavnějších turistických center na světě a nabízí ideální kombinaci přírody, kultury a sportovního vyžití . Engadin Ultraks je nádherný trailový závod, který vede horskou švýcarskou oblastí Engandin a Berniny. Závod se koná na začátku července a na programu jsou tratě 16,3 km s převýšením 880 m+, 30,1 km s převýšením 1700 m+, 42,2 km s převýšením 2600 m+ a běh do vrchu na 6,2 km s převýšením 1400 m+. Všechny trasy startují v Pontresině a vedou rovnou do úchvatných hor. Díky perfektnímu značení se neztratí ani běžec, který je v oblasti Engandin poprvé.

Oficiální stránky závodu

Zermatt Marathon

Start celého závodu je v údolí St. Niklaus ve výšce 1116 m n. m. Odtud běžci a běžkyně postupně vystoupají do výšky 1616 m n. m. do Zermattu, po kterém je celý závod pojmenován.  Právě z uvedeného místa je úchvatný výhled na vrchol Matterhornu. Po přeběhu tohoto krásného místa závodníci pokračují k vysněnému cíli, jenž na ně čeká v nadmořské výšce 2582 m n. m. – Riffelberg, legendární vlakovou stanicí. Celkově běžci zdolají pozitivní převýšení téměř 2000 metrů. Jako odměna za neskutečnou dřinu se jim v cíli dostává úchvatný pohled na krásnou krajinu Švýcarských Alp.

Oficiální stránky závodu

Tomáš Buryška na Matterhorn Ultraks

Aletsch Halbmarathon

Jak už název napovídá, jde o půlmaratonskou, 21,1 km dlouhou, vzdálenost. Od roku 2001 je velký ledovec Aletsch a jeho okolní oblasti pod přísnou ochranou. Nádherné přírodní krásy oblasti kolem Jungfrau, Bietschhornu a Aletschého ledovce, jsou na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Závod ale charakterizuje jiná věc, a to je jeho obrovská náročnost. Nejde jen o zdolání velkého převýšení, ale zároveň o podání maximálního výkonu ve vysoké nadmořské výšce, přesahující 2500 m n. m. To vyžaduje mnohem více energie než při běhu na úrovni moře. Aletschský půlmaraton je proto velkou výzvou v krásném prostředí Švýcarských Alp.

Oficiální stránky závodu

Swiss Alpine Marathon

Nádherný švýcarský závod nabízející spoustu tras od těch nejkratších pro rychlíky nebo začátečníky, až po hlavní, 67 km dlouhou, ultramaratonskou trať. Hlavní závod  je dlouhý 67,6 km s převýšením 2606 m+, dále má pak běžec možnost si vybrat mezi 42,7 km s převýšením 1424 m+ ,24 km/634 m+, 19,9 km/1037 m+, 9,3 km/163 m+. Všechny tratě vedou Švýcarskými Alpami se startem v Davosu a Klostersu. Jedná se o technicky náročnější závody a to i díky nadmořské výšce – nejvyšší bod přesahuje hodnotu 2500 m n. m. Závod je perfektně zajištěn i co se týče občerstvovacích stanic a značení tratě.

Oficiální stránky

alphafoto.com/Swissalpine

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: