Začínáme běhat. Z gauče na start!

Začínáme běhat. Z gauče na start!

Pokud jste se probudili na sedačce a při osvobozování ovladače zpod křesla jste se zadýchali, tak vás možná napadlo, že je čas na změnu životního stylu. No a nejjednodušší ze všeho je přece začít běhat. Krom toho, že je to levné (údajně), tak se může běhat téměř kdekoliv a Máňa ze sousedního bloku u toho vypadá fakt dobře.

Jestli je to opravdu dobrý nápad, vám nejlépe ukáže čas a ani na běžeckém webu na to nenajdete přesnou odpověď. Můžete zde dostat jen řadu doporučení. Pokud se jimi budete řídit, měli byste cítit pouze příjemnou bolest z potréninkové únavy a nikoliv tu z třeba utržené achillovky.
První rada zní: začít se dá v každém věku, ale zpočátku opravdu langsáááám, tedy pomalu! Argument, že jste hráli v mládí fotbal za rezervu Horní Dolní, a tak můžete z fleku vyrazit hned na závod, opravdu neobstojí. Musíte si uvědomit neúprosnou skutečnost – bylo to před cca 20 lety a to tělo opravdu ví. Druhou věcí, co si tělo opravdu dobře pamatuje, je, že to bylo také před 30 kily.
Tedy: na Nový rok bych doporučil v první řadě změnu pitného režimu – nahradit víceprocentní nápoje méně procentními a v ideálním případě bezprocentními, tedy nealkoholickými. K počáteční změně stravy zatím postačí upřednostnit konzumaci novoroční čočky před ovarem. Krom vlákniny, vitamínů a různých dalších “zdravostí” přináší zařazení novoroční čočky do jídelníčku prý i finanční prospěch. A pokud u sportu zústanete, bude se vám to sakra hodit.
Určitě bych se na vašem místě také vykašlal na hledání tréninkových plánů, zvláště těch, u kterých je napsáno ”vytvořeno s přihlédnutím ku potřebám keňských vytrvalců”. A v první fázi úplně vynechte ty placené. Stejně tak zatím neplňte košíky na sportovních e-shopech. Jak jsem naznačil výše, jakýkoliv sport vám příležitostí k vyhlášení insolvence nabídne víc než dost, pokud u něj zůstanete., Tak s utrácením nezačínejte zbytečně brzo.
Prvním krokem a testem fyzické kondice může být zapůjčení sousedovic psa a pokus s ním obejít park. Jestli vás sousedovic čivava během tohoto testu protáhne veškerým blátem a křovinami v parku, aniž byste byli schopni tomu zabránit, zůstal bych chvíli u toho venčení. Když budete pánem situace vy a pomocí vodítka a vlastních svalů jste schopni směr procházky alespoň částečně korigovat, je možné přikročit k dalším krokům.
Krokům myslím doslova. V této fázi opravdu postačí rychlá chůze. A to třeba jen pár minut.(Ten pár není nutno brát doslova, ale tak do půl hodiny.) Pokud by se vám podařilo udělat cestou pár kliků, dřepů, popřípadě setrvat několik okamžiků v pozici prkna, je to značka ideál. Pamatujte však, známkou poctivě odmakaného tréninku není v žádném případě, že si vás manželka posléze vyzvedává na oddělení intenzivní péče! Samozřejmě je možné, jakmile je vám to opravdu málo, přidávat pomalý běh. Pomalý myslím tak, že jste schopni u něj mluvit. Nemusí to být přímo recitace Máchova Máje. Stačí běžná byť přerývaná konverzace o počasí.
A cviky se vám zdají zbytečné, když běháte přece nohama? Pánové a dámy, tělo je jenom jedno a musí tvořit funkční celek. Krom toho, pokud naberete nějakou svalovou hmotu, pomůže vám to pálit tuk. Svalová vlákna mají totiž větší spotřebu než tukové faldy. A dámy se opravdu nemusí bát, že jim po udělání několika kliků narostou ramena. Určitě ne. A i kdyby se to náhodou stalo, tak jedenáct z desíti výživových poradců tvrdí, že je zdravější chodit bokem do dveří kvůli širokým ramenům, než kvůli širokému pozadí.
A co se týče výživy. Posun ke zdravým potravinám je určitě nutný, ale zase pomalu. “Velké změny se dělají malými krůčky,” praví klasik. Začněte se vyhýbat jednoduchým cukrům, hlavně bílému pečivu, sladkostem, atd. Špatná zpráva je, že alkohol je také sladkost a to i v případě hořkého fernetu. Dobré je se vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám, uzeninám, atd. Jeden trenér, jehož jméno si, bohužel, nepamatuji, to vyjádřil geniálně lapidárně: “nikdy nežer nic, co si můžeš koupit o půlnoci na pumpě.”
Jestli se vám toto po malých dávkách podaří implantovat do života, máte velkou šanci na životní změnu. Nejen tělesné, ale i duševní změny na sebe nenechají dlouho čekat. Pak nastane čas prodlužovat běžecké fáze. Budete překvapeni a potěšeni, co s vaším sebevědomím udělá, až hrdě profičíte místem, kde jste se nedávno jenom šourali s tepovkou přesahující všechny doporučené hodnoty a s myšlenkami na smrt.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: