Zažij Grossglockner Ultra Trail, nejnáročnější závod východních Alp!

Zažij Grossglockner Ultra Trail, nejnáročnější závod východních Alp!

Výhledy a kochačky, náročné technické úseky, rychlé seběhy, skvělá atmosféra, precizní organizace a trasy pro začínající trailrunnery i ostřílené ultra běžce, to je Grossglockner Ultra Trail! Jeden z největších trialových závodů v Rakousku s dlouhou tradicí se letos koná 26. ‑ 28. července se startem v Kaprunu.

Dobrodružství s výhledem na Grossglockner!

Tři sta vrcholů nad 3 000 metrů, čtrnáct ledovců, sedm údolí, šest měst, pět tras, tři provincie a jedna nejvyšší hora Rakouska, to je GGUT v číslech!

GGUT není na trailové a ultra scéně ani zdaleka žádný nováček. V termínovce mnohých má už svoje zasloužené místo a každoročně právem svými krásami a atmosférou láká elitu i početný zástup hobíků, mezi nimi i mnoho českých běžců. Závod s pověstí jednoho z nejnáročnějších trailových závodů Rakouska vám zaručí nejen parádní závodní zážitek, ale navíc i nezapomenutelné dobrodružství.

Grossglockner, okolo kterého se trasa obtáčí, je nejvyšším vrcholem rakouských Alp, je vysoký 3 798 metrů a zaujme vás svým typickým pyramidovým tvarem. Na jeho východní straně se rozkládá neméně impozantní 8,4 km dlouhý ledovec Pasterze, který je zároveň nejrozlehlejším ledovcem Rakouska. Dvě provincie, na jejichž hranici Grossglockner leží, jsou Východní Tyrolsko a Korutany. Závod vás pak zavede ještě do třetí provincie, Salcburska.

Luxusní trasy s výhledem na ledovec i jezera

Pět různých tras od 30 do 110 km vám nabídnou neokoukatelné výhledy na nejvyšší horu Rakouska, ledovce, jezera a mnoho špičatých vrcholů tyčících se v oblacích.

Královská trasa na 110 kilometrů je pořádná nálož i pro ostřílené ultra běžce, nastoupáte na ní výživných 6 500 metrů a nasbíráte 5 kvalifikačních bodů na UTMB. Trasa závodu povětšinou kopíruje takzvanou Glocknerrunde, téměř 100 km dlouhou značenou trekovou trasu kolem Grossglockneru, která vede Národním parkem Vysoké Taury (Hohe Tauern). Běžným turistům většinou zabere 7 dní, závodníci na ní stráví jen den a kousek. Trasa je povětšinou hodně technická, pokud se rozhodnete zúčastnit, měli byste mít za sebou dostatečný trénink a zkušenost s podobným terénem a ultra. Nejtechničtější pasáže čekají závodníky v Untere Pfadlscharte (2 663 m), Pfortscharte (2 828 m), Kalser Tauern (2 518) a v Kaprüner Törl (2 639 metrů). Náročné seběhy jsou přichystané v úsecích z Rudolfshütte a částečně z Kapruner Hochgebirgsstauseen.

Ostatní trasy na 75, 50 a 30 km jsou vždy úsekem hlavní trasy, případně můžete běžet hlavní trasu také ve štafetě.

Přijměte výzvu, otestujte svůj limit, anebo si jen udělejte pohodový kochací výlet!

Chcete si protržení cílové pásky skutečně zasloužit? Máte rádi vysoké cíle nebo byste se rádi otestovali? Chcete změnu nebo něco nového? Vyzvěte hory! Ať už míříte do elitní desítky, nebo byste závod hlavně rádi dokončili v limitu, na GGUT si každý najde právě to, co hledá. Až poběžíte exponovanou alpskou přírodou a budete naplno vnímat svoje tělo a krásu kolem vás, snadno zapomenete na vše ostatní.

Pokud vás nebaví běhat o samotě, můžete například využít štafetového závodu,kde dvojice překonává nejdelší trasu 110 km společně. Zatímco prvního běžce čeká 62 kilometrů, druhý to má lehčí a čelí 48 kilometrům.

A co po závodě? Krom doprovodného programu a vyhlášení vítězů můžete využít i slevové poukázky na wellness, které obdržíte ke startovnému. Určitě také nevynechejte regenerační koupačku v místním nádherném jezeře Zell am See.

Nepodceňte přípravu a aklimatizaci!

Kdo už si podobný závod vyzkoušel, ví, že běhat ve vysoké nadmořské výšce není vůbec žádná sranda. A zatímco běh do kopce se dá natrénovat i v ČR, nadmořská výška se ošidit nedá. Většinu závodu poběžíte nad 2 000 m.n.m., nejvýš se pak dostanete do 2 800 metrů, rozhodně proto aklimatizaci nepodceňte! Přijeďte na místo raději dřív nebo si dva tři týdny před závodem udělejte aklimatizační trénink, vyhnete se tak nepříjemnostem v podobě motání hlavy, závratí, obtížnějšího dýchání, nedostatku síly ve svalech a křečí. Nezapomeňte také přibalit vše ze seznamu povinné výbavy!

A motivace na závěr? Loňský rekord na nejdelší 110 km dlouhé trase drží v ženách rakouská běžkyně švédského původu Kristin Berglund s časem 17 hodin a 3 minuty a v mužích taktéž z Rakouska Thomas Farbmacher, který závod doběhl za 14 hodin a 25 minut. Češi se ale rozhodně nenechávají zahanbit. V dřívějších ročnících jsme na podiu viděli i Honzu Mrázka (GGUT 50km) nebo Anku Strakovou. Tak kdo si troufá?

Speciální kolekce běžeckého vybavení určená přímo na tento závod.

Celosvětově známá značka a výrobce outdoorového i běžeckého vybavení Dynafit k příležitosti 5. ročníku závodu připravil speciální kolekci. Jako hlavní sponzor chtěl tomuto závodu dát speciální dárek. Rozhodnutí bylo jasné – vyrobit kolekci splňující všechny požadavky, které běžec na dlouhých horských tratích může mít. A to s ohledem jak na nadmořskou výšku, tak na stále se měnící a nepředvídatelné horské počasí. Kolekce je perfektně navržená včetně všech funkčních a chytrých doplňků s maximálním ohledem na váhu – jedná se tedy o velice lehké materiály, které současně perfektně plní svou funkčnost. Výrobce myslel i na vzhled. Sportovní design s ne příliš výraznými černošedými vzory, které perfektně zapadnou do horské krajiny a nebudou ji nijak narušovat. Pro muže s decentní oranžovou a pro ženy růžovou.

To nejlepší z kolekce Grossglockner Ultra Trail:

Dynafit Glockner Ultra 2v1 šortky a sukně

Sukně nebo šortky vyvinuté tak, aby nedocházelo k oděru v oblasti třísel. Sukně je vysoce prodyšná a rychleschnoucí, široký lem u nohaviček navíc zabrání nepříjemnému vyhrnování. Sukně perfektně podpoří ženský vzhled. Pro pány je k dispozici verze šortek.

DYNAFIT Ultra Pro 15 Backpack

Na dlouhé ultra běhy rozhodně nemůže chybět batoh. V tomto případě 15litrový s mnoha malými kapsičkami, které jsou nezbytné na ultra běhy.

Dynafit Ultra Gore-tex® ShakeDry™ Jacket

Prodyšná, ale voděodolná bunda, kterou usušíte tak, že s ní jednoduše zaklepete a voda je pryč. Vodní sloupec 28 000 mm a váha pouze 150 gramů, to je doopravdy ultralehká bunda.

DYNAFIT Feline Up Pro

Pouze 230 gramů vážící bota vhodná do technického terénu, s dropem 4 mm pro náročné běžce, kteří potřebují oporu a dostatečný kontakt s podkladem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: