Běhání s kočárem: Na co si dát pozor?

Běhání s kočárem: Na co si dát pozor?

Při běhu s kočárkem spalujete kalorie, dostáváte se zpátky do formy a zároveň je dítě venku. Zdá se, že to má jen samá pozitiva, ale tak to úplně není. Jaké věci byste si měli pohlídat, abyste neublížili sobě a hlavně dítěti?

Kupte speciální kočárek určený pro běh

Kočárky speciálně uzpůsobené na běh mají certifikaci a vyrábějí se jako tříkolky. V přední části je buď volné, nebo pevné přední kolečko, také mají nižší váhu do 10 kg a jejich konstrukce je širší. Kočárky s pevným předním kolem jsou vhodné pro běh na rovném čistém povrchu a můžete s nimi běžet poměrně vysokou rychlostí. Pokud vybíháte jen občas, pak můžete vyzkoušet kočárek s volným předním kolem (je cenově dostupnější), ten se dá pak použít i na běh do trochu náročnějšího terénu. Vždy ale volte co nejjednodušší terén, kvůli pohodlí a bezpečnosti dítěte, které je vždy prioritou.

Na co si dát pozor při nákupu bazarového běžeckého kočárku

Budete-li kupovat kočárek z bazaru, dejte si pozor právě na přední kolečko. To je totiž nejvíce namáhaná součástka. Lepší než nákup naslepo z internetu a placení z běžného účtu je osobní předávka, abyste si mohli kočárek vyzkoušet a zkontrolovat jeho stav, především pak zmiňované přední kolečko, které dostává nejvíc zabrat.

Jaká jsou rizika pro dítě a kdy ho můžete do kočárku dát?

Je třeba si uvědomit, že dítě má velmi křehkou hlavičku. Pediatři doporučují miminku hlavičku podpírat do 3 měsíců, fyzioterapeuti dokonce do 6 měsíců. Fontanela, tedy měkká prohlubeň na temeni hlavičky, zarůstá v pevnou kost dokonce až ve 2 letech. Při běhu je tedy nutné myslet na to, že dítě je opravdu zranitelné a velké otřesy by mu mohly ublížit. V ideálním případě byste měli běhat až s potomkem, který zvládne bez opory sedět, což je kolem 10. měsíce věku. Existují i vložky do kočárků pro miminka, běhejte ale pomalu a po opravdu dobrém, čistém povrchu, který příliš nedrncá. Při nájezdu na kořeny v náročném terénu hrozí dítěti otřes a překlopení kočáru. Z toho důvodu vždy potomka poutejte.

S kočárem bude váš běžecký postoj jiný než obvykle

Jelikož poběžíte s kočárem, váš postoj bude jiný, než jste zvyklí. Je dobré proto občas vyběhnout i bez kočáru. Přestože jsou lehké, pořád před sebou nějakou zátěž tlačíte a běh bude namáhavější. Snažte se pohlídat si přímý postoj, abyste při běhu zapojili správně svaly hlubokého stabilizačního systému a netahali jste všechno převážně zádovými svaly.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: