Bezlepkové obiloviny jako kvalitní zdroj energie

Bezlepkové obiloviny jako kvalitní zdroj energie

Znáte všechny bezlepkové obiloviny? Pojďte se podívat, jak é existují a jaké jsou dobré pro vás jako sportovce.

Jak dochází k trávení?

Obiloviny jsou základem naší stravy a jejich nejdůležitější a základní složkou obilovin jsou složité cukry. Ty začíná zpracovávat naše trávicí soustava již v ústech. Naše sliny obsahují enzymy, které začínají složité cukry štěpit. Po natrávení amylázami ze slin pokračuje strava do žaludku, kde se štěpí bílkoviny. Polysacharidy se připravují na působení amyláz ze slinivky břišní. Postupně toto trávení pokračuje v celém tenkém střevě. Složité cukry se rozštěpí na jednoduché. Ty jsou pak základní výživou pro tkáně. Ale zpět k obilovinám. Celozrnné obiloviny obsahují množství minerálů a vitamínů, polysacharidů, vlákniny… Mnohé obsahují lepek, ten je vlastně obilná bílkovina. V současné době se o lepku velmi intenzivně diskutuje v souvislosti s možností vyvolávání celiakie u dětí i dospělých. Ne všechny obiloviny obsahují lepek, je možné konzumovat obiloviny bezlepkové:

Přečtěte si více o receptech z bezlepkových obilovin. Jezte zdravěji!

Rýže

Rýže je velmi dobře stravitelná, bezlepková obilovina, rostoucí ve vodě a dozrávající na souši. K dostání je v současné době i rýže horská, tj. suchá pěstovaná bez zavlažování polí. Rýže je velmi výživná. Obsahuje menší množství bílkovin a  tuků, sacharidy, minerály, vlákninu, vitamíny B1, B2, B3, E, škrob, nerozpustnou vlákninu. V jídelníčku by v žádném případě neměla chybět.

Jáhly

Jáhly jsou loupané proso. Dříve byly běžnou součástí jídelníčků. Jsou známy již z doby kamenné. V Egyptě a ve starém Římě připravovali z jáhel chleba a vařili pivo. Jsou bezlepkové. Patří mezi nejméně kyselinotvorné obiloviny. Obsahují mnoho minerálních látek a stopových prvků, např. hořčík, draslík, železo, zinek, fosfor, křemík, měď, z vitamínů hlavně B1 a B2, tuky, sacharidy, bílkoviny, vlákninu. Jsou bezlepkové, harmonizují činnost žaludku a slinivky břišní a sleziny.

Pohanka

Je velmi významnou bezlepkovou obilovinou. Obsahuje 18 aminokyselin, vč. kyseliny linoleneové a linolové, snižující hladinu cholesterolu, vícenenasycené mastné kyseliny, stopové prvky, vysoký obsah vlákniny, minerály jako měď, zinek, selen, mangan, železo, draslík, fosfor, vitamíny B1, B2, B3, C, E, flavonoid rutin (vitamín P), který zlepšuje pružnost krevních kapilár a brání vzniku krevních sraženin, hemeroidů, křečových žil.  Nejvíce rutinu obsahuje zelená část, nať, hodně rutinu obsahuje i nať sušená, ze které se připravuje velmi zdravý čaj. Kromě rutinu je velmi důležitý obsah cholinu, který regeneruje jaterní buňky po poškození nemocí i alkoholem.

Kukuřice

Rovněž bezlepková obilovina, je zdrojem vysoce kvalitních složitých cukrů. Po pšenici a rýži je nejpěstovanější obilninou na světě. Je bohatá na mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny, bílkoviny, obsahuje vysoké procento glukozy, minerály draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek, mangan, selen, stopově vápník, větší množství vitamínů B.

Pomáhá snižovat cholesterol a díky obsahu a složení minerálních látek se podílí na správné krvetvorbě a okysličování buněk, chrání správnou hladinu hormonů, plodnost, potenci, ovlivňuje kvalitu vlasů, nehtů, kůže, vazivových tkání a svalové hmoty.

Quinoa, neboli merlík čilský

Méně známá bezlepková obilovina oblíbená mezi Indiány. Pochází z hornatých oblastí Inků. Jedná se o vysoce výživnou bílkovinnou potravinu. Je lehce stravitelná. Obsahuje vysoký podíl hořčíku a vitaminu B2, dále vitamín E, C, škrob, tuky, sacharidy, stopové prvky a minerály fosfor, draslík, zinek, mangan, měď, z rostlinných potravin obsahuje největší procento železa, má vysoký obsah vlákniny. Její  konzumace zvyšuje biologickou hodnotu stravy, pomáhá při snižování krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocněních, potížích s tlustým střevem, velmi prospěšná je pro diabetiky.

Udělejte si výborný salát z quinoy. Nebo si přečtěte více o quinoe.

Amarant

Mnoho z nás jej zná spíše jako okrasnou bylinu pod názvem laskavec. Obsahuje všechny aminokyseliny a živiny potřebné pro život člověka. Pochází ze Střední Ameriky, kde jej Indiáni nazvali Amarant, to znamená nesmrtelný. Stejně jako předešlé obiloviny neobsahuje lepek. Obsahuje nejvíce minerálů, zvláště železa, nejvíce vitamínů, zvláště skupiny B, nejvíce bílkovin, zvláště lysinu, spoustu vlákniny. Amarant hraje důležitou roli v prevenci rakoviny, rakoviny prsu, napomáhá při prevenci hyperglykemie, pomáhají odbourávat cholesterol, snižují riziko onemocnění srdce, krevního oběhu, podporuje tvorbu a regeneraci mozkových buněk.

Tef

Je nejmenší obilovinou na světě, známá je jako Milička habešská. Jako předešlé obiloviny ani Tef neobsahuje lepek. Je bohatý na bílkoviny a minerální látky vápník a železo, které umí tělo velmi dobře zužitkovat. Uvažuje se o něm jako o stravě pro sportovce, 20 dkg tefu denně dodá tělu dostatek železa pro špičkové sportovní výkony. Obsahuje aminokyseliny valin, leucin, izoleucin, lysin, methionin, cystein, tryptofan, tyrosin, threonin, fenylalanin a to ve sto procentech a více doporučené denní dávky. Dále zinek, fosfor, draslík, hořčík, měď, thiamin, lysin, vlákninu.

Hato mugi

Slzovka obecná nebo perličkový ječmen patří ve skutečnosti mezi trávy a je rovněž bezlepková. Patří mezi  nejstarší obiloviny naší planety. Patří mezi velmi významné léčivé potraviny. Pročišťuje organismus, posiluje ho, změkčuje a odstraňuje usazeniny, odbourává zbytky živočišných potravin, tuků. Zlepšuje činnost zažívacího systému, posiluje játra, příznivě působí na žaludek, snižuje cholesterol, používá se při léčbě bradavic, znamének, bolestivých kloubů, zlepšuje pružnost kůže, čistí a zlepšuje pleť, detoxikuje,… Obsahuje 18 z 20 aminokyselin, bílkoviny, tuky, škroby, minerály a stopové prvky, železo, draslík, měď, mangan, fosfor, zinek ve skvěle vstřebatelné podobě, B, betakaroten, C.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: