Comrades Marathon je nejstarším ultramaratonem světa. Dan Orálek si ho letos zkusí

Comrades Marathon je nejstarším ultramaratonem světa. Dan Orálek si ho letos zkusí

Dan Orálek má letos další velký projekt. Comrades Marathon. Z názvu to sice moc nevyplývá, ale jedná se o ultramaraton. 92. ročník tohoto nejstaršího ultramaratonu světa odstartuje už 29. května a my prostřednictvím našeho redaktora budeme u toho!

Mezi ultramaratony je počtem startujících běžců s převahou největším závodem. Také je zřejmě vůbec nejstarším dosud existujícím ultramaratonem. A říká se, že i nejslavnějším. Bezpochyby na jihu Afriky, kde je považován za největší běžecký svátek s tisíci běžců a desetitisíci fanoušků podél celé trati. „Kdo neběžel Comrades, není běžec,“ shodující se v JAR snad všichni.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Lidé kolem trati braailují a podporují běžce

Comrades Marathon je nejbližší velkou výzvou pro Daniela Orálka i skupinu dalších českých běžců. Běží se na trati o délce zhruba 90 kilometrů mezi Pietermaritzburgem, hlavním městem provincie KwaZulu-Natal, a pobřežním městem Durban. Závod se každým rokem střídá ve verzi „up“ vzhůru od pobřeží a „down“ při seběhu z hor. Tradiční zakokrhání kohouta v neděli 29. května, při jeho „down“ podobě, odstartuje jeho již  92. ročník.

Čtěte také: Ultramaraton je specifický nejen svou délkou, ale především také potřebou výživy v závodě. Jak je výživa pro ultramaratonce důležitá?

Češka Jana Trojanová žije v JAR už 12 roků. Comrades Ultramarathon běžela dvakrát a přirovnává ho k jedinečné velké párty: „V ten den se všechno zastaví a ti, co bydli mezi Durbanem a Pietermaritzburgem, fandí podél trati. Stráví tam celý den. Grilují, tady se grilování říká braai, a mají připravené občerstveni pro kohokoliv.“

Zbytek národa údajně sleduje celý den dění v přímém přenosu v televizi. „Limit ke zdolání tratě je 12 hodin, takže opravdu celý den. Braaiuje se a sleduje se Comrades v televizi i na počítači, kde se dozvíte, jak se vašim kamarádům na trati daří. No a pak se o ještě několik měsíců závod rozebírá ze všech stran,“ usmívá se Jana.

Běžela poprvé v roce 2013 a stejnou trasu si zopakovala vloni. Pokaždé v čase kolem osm a půl hodiny. Dlouhý běh si oblíbila, říká: „Krátké tratě nemám ráda, u toho se člověk strašně nadře!“Letos nepoběží, dává přednost jiným závodům. „Poběží ale můj manžel. Holt nemůžu stihnout všechno. Tady v Jihoafrické republice jsou populární dlouhé traily. Příroda a hory jsou zde nádherné,“ vysvětluje jakoby na omluvu a start na Comrades vřele doporučuje: „ Atmosféra na startu a vlastně během celého závodu je jedinečná. A když přiběhnete do cíle, tak nejenže jste vítěz, ale připadáte si přinejmenším jako olympijský vítěz. Však uvidíte!“

Z historie závodu – živý památník pro válečné veterány

Comrades Marathon se běžel poprvé v roce 1921. Závod tehdy vymyslel a zorganizoval válečný veterán Vic Clapham. Chtěl takto vybudovat živý památník jihoafrickým vojákům zabitým během první světové války. On sám přežil 2700 kilometrů dlouhý pochod horkou Německou východní Afrikou a přál si, aby se závod stal jedinečným testem odolnosti. Duch závodu ztělesňuje hodnoty kamarádství, obětavosti, vytrvalosti a lidství, je psáno v pravidlech dnes již legendární akce, která se koná, s výjimkou válečných let 1941-45, každým rokem.

Závod se běží na silnici, ale profil tratě s převýšením kolem 800 m jasně ukazuje, že nepůjde o snadnou záležitost. O bezpečí a podporu závodníků je však každoročně postaráno. Podél trati je připraveno celkem 46 občerstvovacích stanic podél, které nabídnou více než 30 tisíc litrů koka-koly, 9 tun banánů, 1,7 milionů sáčků vody a 21 tisíc energetických tyčinek.

Zlatá medaile je opravdu zlatá!

Při oslavách 85.ročníku byl v roce 2010 navýšen maximální počet závodníků na 23 000 běžců. V tomto roce dosáhla vynikajícího úspěchu i naše Anna Pichrtová Straková, která doběhla jako desátá z žen za 6:51:34. To jí, při startu na svém vůbec prvním ultramaratonu, přineslo zlatou medaili. Medaile patří k dalším unikátům tohoto závodu. Když se řekne zlatá, znamená to, že je opravdu vyrobena celá ze zlata. Kdo doběhne do cíle v limitu 12 hodin nějakou z medailí získá. Zlatou dostane deset nejrychlejších mužů i žen. Závodníci s časem pod 6 hodin pak vyhrávají medaili stříbrno-zlatou pojmenovanou Wally Hayward. Ta nese název po pětinásobném vítězi, který jako první pokořil hranici 6 hodin a naposledy doběhl v limitu ještě krátce před svými 81. narozeninami. Do času 7:30 se uděluje stříbrná medaile, do 9:00 stříbrno-bronzová nazvaná po prvním vítězi. Bill Rowans tehdy vyhrál časem těsně pod devět hodin. Následuje bronzová do 11:00 a škálu medailí uzavírá tzv. Vic Clapham, pojmenovaná po zakladateli závodu.

„Strakovi ve mě vzbudili zájem o tento běžecký svátek“ tvrdí Dan Orálek

Medailí z letošního Comrades Marathonu plánuje obohatit svou sbírku také Daniel Orálek: „O účasti v tomto závodě přemýšlím od roku 2010, kdy ho běželi Anka a Sam Strakovi. Tehdy se mě  ptali na informace obecně ohledně ultramaratonů. Nemohl jsem jim poradit něco zásadního, ale vzbudili ve mně zájem o tento jedinečný zážitek. Jako ultraběžec prostě chci vidět největší světový svátek ultraběhu.“

V jeho přípravě na tento závod se neobjevily žádné výrazné změny či novinky: „Comrades zhruba odpovídá závodu na 100 km a stovka je pro mě hlavní disciplína. Do Afriky však pojedu poprvé. Po závodě si uděláme výlet do hor a na malé safari, což pro mě znamená jakousi investici do přípravy na toto dobrodružství.“

Nedílnou součástí Comrades Marathonu je charita. Systém podpory je také provázán na soutěž elitních týmů. Dan Orálek byl na základě své výkonnosti zařazen do sponzorovaného týmu Nedbank a bude startovat z první vlny. Alena Žákovská, další z party našich nominovaných běžců, splnila limit do startovního sektoru D a Milan Daněk (také autor tohoto článu, pozn. redakce) vyběhne ze samého konce dvacetitisícového startovního pole v sektoru H.

Milan Daněk

Milan Daněk

Ultramaratonec a běžecký nadšenec, který vycestoval závodit s Tarahumary do Mexika, účastník a spolupořadatel mnoha českých ultramaratonů, autor knihy „Ti, kteří běhají pěšky“

Foto: archiv Dana Orálka a Jany Trojanové

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: