Mistrovství ČR ve SkyMarathonu: Kopce, bahno, mlha – vítězi Perun SkyMaratonu jsou Jiří Čípa a Michaela Mertová + FOTKY ÚČASTNÍKŮ KE STAŽENÍ

Mistrovství ČR ve SkyMarathonu: Kopce, bahno, mlha – vítězi Perun SkyMaratonu jsou Jiří Čípa a Michaela Mertová + FOTKY ÚČASTNÍKŮ KE STAŽENÍ

Již počtvrté se 6. května pod Javorovým u Třince sešla česká horská běžecká špička, aby si to rozdala o titul Mistra a Mistryně ČR ve SkyMaratonu.

Slogan závodu „Life is vertical“ je o Perun SkyMaratonu vše vypovídající. Celkově 41 kilometrů dlouhá trať se šesti stoupáními, při niž závodníci překonají přes 3000 výškových metrů, řadí tento SkyMaraton k nejtěžším horským výzvám v této distanci v Evropě. Navíc po loňském slunečném počasí se tentokrát Perun opět běžel na blátě a v mlze. Ideál pro pravý skyrunning.

Podívejte se na další fotografie k článku….

Čtvrtý ročník byl přesto v něčem jedinečný

Na startu totiž chyběli, krom Míši Mertové, všichni historičtí vítězové (Jan Zemaník, Tomáš Lichý, Anna Straková) a tak se, zvláště v mužském závodě, spekulovalo o vyrovnaném souboji hned mezi několika adepty na vítězství. Po dvou letech se na start Peruna opět postavil Tomáš Maceček, třetí muž z roku 2015, Tomáš Buryška, Jiří ČípaMarek Causidis, či trojnásobný vicemistr v této distanci, Pavel Brýdl, který tak měl při absenci Zemaníka s Lichým jedinečnou možnost konečně napočtvrté vyhrát MČR…

Jedná se o Mistrovství ČR ve Skymaratonu, které se koná v nádherném prostředí Moravskoslezských Beskyd. Více informací o Perun SkymMaratonu najdete v termínovce. Také si můžete přečíst reportáž z loňského ročníku.

V ženském závodě byla za favoritku považována Michaela Mertová, historicky první vítězka Peruna, která dlouhodobě s Ankou Strakovou patří ke stálicím českého skyrunningu doma i za hranicemi. Nechyběla ale ani loni druhá Kateřina Matrasová, Denisa Krejčiříková, či Kristýna Chmelková

Minulé ročníky byly od prvních metrů „one man show“, tentokrát to však bylo opačně

Vedoucí skupina totiž již v prvním seběhu špatně odbočila, a nabrala tak manko. Při výběhu na vrchol Velkého Javorového na čele byl v překvapení Libor Trtek, Tomáš Buryška a Tomáš Maceček. Již s citelnou ztrátou na ně byli běžci, kteří zabloudili – Pavel Brýdl, Jiří Čípa a další.

V ženském závodě roli favoritky na sebe brala od prvních kilometrů Míša Mertová, která již při tomto stoupání měla náskok několika minut na pronásledovatelky – druhou Kateřinu Matrasovou a třetí Denisu Krejčiříkovou. Kristýna Chmelková bohužel v prvních kilometrech musela ze závodu odstoupit z důvodu zranění.

Pořadí se v mužském závodě stále měnilo

Závodníci, kteří v úvodní části trati zabloudili, rychle ztrátu na čelo smazali a až do Ostrého se první pětka stále měnila. Definitivní rozhodnutí o pořadí padlo při seběhu z Ostrého a následném poslední výběhu k chatě na Javorový přes „Grande finále“ – černou sjezdovku. I po počáteční zabloudění, Jiří Čípa potvrdil svou psychickou i fyzickou odolnost a zvítězil v čase 4 hodiny a 10 minut. Zaněkolik minut následoval trojnásobný vicemistr na této trati, Pavel Brýdl, který i napočtvrté skončil druhý. Třetím mužem v cíli byl Tomáš Maceček, který při doběhu hýřil radostí, protože obhájil své předloňské třetí místo.

„Chtěl jsem být v TOP 5. Že to bude na bednu, jsem tajně začal doufat, když jsem předbíhal, jako předloni, Libora Trtka u Ostrého. Bylo mi ho až líto. Běžel skvěle a já ho zase skoro ve finále předběhl. Závod to ale jinak byl skvělý,pořadí se pořád měnilo a až do Ostrého neměl nikdo nic jisté. Štěstí jsem měl taky v tom, že jsem prakticky celou trasu běžel z hlavy, takže jsem nikde nebloudil jako Jirka nebo Pavel.“, řekl v cíli šťastný Tomáš Maceček.

Michaela Mertová potvrdila svou dominanci na těchto tratích

Ženské pořadí, které bylo na vrcholu Velkého Javorového, se na rozdíl od toho mužského nijak nezměnilo. Michaela Mertová potvrdila svou dominanci na těchto tratích a navázala tak na své vítězství z prvního ročníku Perun SkyMaratonu. Její finální čas byl 4:52. „Naštěstí jsem dnes nemusela nikde bloudit, ale ve viditelnost pár metrů se nedivím těm, kteří s tím měli problém. Šla jsem do tohoto závodu z přípravy především na silniční maraton. Zima byla taková, jaká byla a v horách jsem toho moc nenaběhala. Jsem ráda, že to vyšlo.“, konstatovala v cíli Míša Mertová. O pár minut později následovala, loni taktéž druhá, Kateřina Matrasová, a třetí místo již s větší ztrátou vybojovala Denisa Krejčiříková.

Trilogii skyrunningových Mistroství České republiky bude uzavírat Nezmar UltraSkyMaraton. Ten se poběží na konci května nedaleko Třince, na trati s parametry 89 km / 5200 m+, tudíž komu byl Ještěd SkyRace či Perun SkyMaraton krátký, má stále možnost zúčastnit se Nezmara.

FOTKY ZÁVODNÍKŮ ZDARMA KE STAŽENÍ

Zde najdete fotogalerie s fotkami závodníků od Vojty Gawlase

1. Fotogalerie – první sjezdovka

2. Fotogalerie – první sjezdovka + stoupání na Velký Javorový

3. Fotogalerie – stoupání ve Velký Javorový + seběh do Řeky

4. Fotogalerie – seběh do Řeky

5. Fotogalerie – seběh do Řeky + výběh na Šindelnou + Grande Finále

6. Fotogalerie – Grande finále

7. Fotogalerie – Grande finále

Výsledky

Muži

1. Jiří Čípa  04:10:38.84

2. Pavel Brýdl  04:13:03.42

3. Tomáš Maceček  04:14:52.09

Ženy

1. Michaela Mertová  04:52:31.49

2. Kateřina Matrasová  04:59:44.71

3. Denisa Krejčiříková  05:23:46.99

Celkové výsledky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: