Na běžeckém výletě v Paříži aneb jak jsme testovali Kiprun KS 900 s mistrem Evropy

Na běžeckém výletě v Paříži aneb jak jsme testovali Kiprun KS 900 s mistrem Evropy

Nepoštěstí se to každý den. Běhat okolo Eiffelovky mezi davy turistů, promluvit s experty na novou kolekci bot Kiprun ze stáje řetězce Decathlon nebo zatrénovat si s Yoannem Kowalem, mistrem Evropy na 3 000 m překážek.

Je pátek ráno a já vyrážím vstříc pražskému letišti Václava Havla. Jsem trochu nervózní, abych vše stíhal, a mé obavy jsou naplněny. Hned první autobus má velké zpoždění, nestíhám navazující spoj a začínám se strachovat, abych letadlo, které má odletět v 11:45 z Ruzyně, vůbec stihl. Celá ranní epizoda končí tak, že musím jet z domova až na letiště autem, což je jediná možnost, jak stihnout sraz bez zpoždění. Setkávám se zde s mými průvodci z českého Decathlonu a začínám se těšit, co vše v následujících hodinách zažiju.

Cíl: olympiáda v Paříži

Na pařížském Expu je představovačka nové běžecké kolekce Kiprun. Není to náhoda, že právě tady se setkávají desítky novinářů z celého světa. Paříž je dějištěm příští letní olympiády. Už o prázdninách 2024 se tu budou prohánět nejlepší sportovci světa, včetně atletů a maratonců. Kiprun, pro kterou je Francie domovem, si nedává malé cíle – chce být mezi 5 TOP běžeckými značkami na světě. „Chceme toho dosáhnout v roce 2025,“ upřesňuje mi Anthony Dulieu, brand leader Kiprunu, a doplňuje: „Pochopitelně musíme jít krok po kroku. A jedním z důležitých milníků je maraton v rámci LOH 2024. Je to ohromně důležitá akce, kde bychom chtěli našimi modely zaujmout.“ Z toho důvodu se Kiprun zaměřuje na produkty vhodné pro maraton, protože sebemenší problém s vybavením by mohl způsobit zranění nebo zmařit dlouhé měsíce příprav. Všechny produkty jsou tudíž vyvíjené a testované zejména pro tuto distanci, ale hodí se pochopitelně i na kratší vzdálenosti.

Prezentace nové kolekce Kiprun
Prezentace nové kolekce Kiprun

KS 900 – skvělé tlumení a pohodlí

Největší důraz Decathlonu při prezentaci i neformálních rozhovorech byl na botu KIPRUN KS 900, která na český trh vstoupila letos v podzimních měsících. Načasování je dokonalé z důvodu teplejšího svršku pro podzim a zimu. KS 900 splňuje potřeby všech běžců: bezkonkurenční odpružení, optimální pohodlí a stabilitu i při dlouhých vzdálenostech. Nová pěna MFOAM je velmi měkká a citlivá. Poskytuje skutečné pohodlí bez ohledu na to, jak daleko běžíte. Nepotřebujete se tedy rozhodovat mezi výkonem a komfortem. Tlumení je navíc podle Decathlonu garantováno až na 1 000 km, což je už pořádná porce kilometrů. „Boty KS 900 jsou vhodné takřka pro každého a mají široké možnosti využití. Díky vysoké míře pohodlí a skvělému tlumení se dají využít na dlouhé běhy i jogging, použitá pěna ale skvěle vrací energii, takže se v botách dají odběhat i rychlé tréninky a popřípadě závody,“ hodnotí mistr Evropy Yoann Kowal. Zaujala mě také velmi nízká hmotnost, i když na první pohled na to boty vůbec nevypadají: pouhých 256 gramů představuje další benefit KS 900. Široká podrážka možná nebude vyhovovat lehčím běžcům, ale to se mě úplně netýká.

Kiprun KS 900

  • Typ bot: silniční bota na krátké i dlouhé vzdálenosti
  • Klíčové vlastnosti: tlumení, stabilita a pohodlí    
  • Hmotnost: 256 g
  • Sklon pata – špička (drop): 8 mm
  • Tlumení: měkké tlumení vydrží 1 000 km díky nové pěně MFOAM
  • Provedení: dámské i pánské v 5 odlišných barevných kombinacích
  • Cena: 2 899 Kč
  • Dodává: Decathlon

Výběh s hvězdou

Po prezentaci, rozhovorech a diskusích jsme se přesunuli na ubytování. Rozhodně nás nečekal odpočinek, za necelou půlhodinu už nás vchodu vítal Yoann Kowal. Tvář značky, ale hlavně mistr Evropy na 3 000 m překážek z roku 2014, na dalších dvou ME vybojoval dva bronzy. Na olympijských hrách v Brazílii doběhl jako pátý. Proč o tom píšu? Pro nadcházející olympiádu do Paříže má zcela jiný cíl: připravit se na maratonskou distanci. „Účast na domácí olympiádě by byl splněný sen, hlavním cílem je čas pod 2:10,“ říká francouzský závodník. V konečném důsledku se mu i při zaběhnutí této mety nemusí podařit naplnit jeho sen. „Francie bude mít na maraton jen tři místa a konkurence je obrovská, takže se klidně může stát, že sice zaběhnu pod 2:10, ale do nominace se nevejdu,“ připouští tvář Decathlonu, která má při přípravě možnost otestovat jako jeden z prvních i nové boty s karbonovým plátem KD 900X. Zajímá mě, jak je možné se přeorientovat v krátké době na zcela jinou disciplínu. „Rozdíl zase není tak velký. Největší odlišnost je určitě v počtu tréninkových kilometrů ve speciálním tempu. Zároveň také pracujeme na trochu odlišné technice,“ odpovídá mi Yoann, když se s ním snažím chvíli držet krok. Bohužel nás zastihl i krátký déšť, a tak jsem ocenil, že testované KS 900, které měli k dispozici všichni účastníci výběhu, mají velmi vhodně rozmístěný vzorek pro přilnavost i na mokrém povrchu. Dobíháme až k Eiffelově věži, kde se společně vyfotografujeme, krátce zhodnotíme a vracíme se zpět do hotelu. Sporttester GPS 500 (který jsem měl možnost testovat) ukazuje vzdálenost přes 9 km. Společná večeře je bonbonek celého výletu.

Účastníci běžeckého výletu u slavné Eiffelovky.

Nedůvěra? Zbytečná obava

Řada běžců má určitou nedůvěru si kupovat boty v Decathlonu. A proto i mě zajímalo, co na to Yoann, když vyhlásil boj o místo na olympiádu v botách této značky. Je to jen marketingový trik, nebo je vážně spokojen? „Samozřejmě bych do spolupráce nešel, kdybych nebyl přesvědčen o kvalitě produktů z Decathlonu. Všichni totiž víme, jak velkou roli hrají v dnešním běžeckém světě technologie bot. Před podpisem smlouvy jsem proto pečlivě testoval jejich běžecké boty i další výrobky a zjistil jsem, že jsou opravdu kvalitní,“ uzavírá povídání Kowal, kterému přeju hodně štěstí při přípravě na LOH 2024.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: