Načasování jídla je v tréninku důležité

Načasování jídla je v tréninku důležité

Správná strava hraje v životě běžce důležitou roli. Profesionální běžci často mívají své výživové poradce a na stravování kladou velký důraz, avšak vliv stravy na kvalitu tréninků a na výkonnost by neměli podceňovat ani rekreační běžci. Důležité je jak složení stravy, tak i správné načasování.

Složení stravy

Nejdůležitější je, aby strava byla pestrá, vyvážená a obsahovala ve správném poměru všechny makroživiny (sacharidy, lipidy, proteiny) a mikroživiny (vitamíny, minerály, stopové prvky). Při rekreačním běhání není nutně zapotřebí přijímat speciální doplňky stravy. Častým problémem, který běžce obtěžuje jsou křeče. Při běhání dochází k vylučování potu, který obsahuje sodík. Ten však v naší stravě bývá zastoupen spíše nadbytečně. Významnější roli zde hraje hořčík, jehož příjrm je často i ve stravě nesportovce podprůměrný. Hořčík obsahují například ořechy, ovesné vločky, celozrnné výrobky nebo čočka. Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim! Pokud vaše tréninky nepřesahují délku 60 minut, postačí vám obyčejná voda.

Načasování

Stravování během dne přizpůsobte době, ve které plánujete trénink. Do tréninku byste optimálně měli nastupovat spíše s mírným pocitem hladu než s plným žaludkem. Před během se vyhněte těžce stravitelným jídlům – jídlům s velkým obsahem tuku, ale také vlákniny. Snídaně by měla být komplexním jídlem, měla by obsahovat jak sacharidy (nejlépe komplexní), tak bílkoviny a tuky. Zda preferujete sladkou či slanou verzi snídaně záleží na každém zvlášť, důležité je zastoupení živin. Pokud hned po snídani neplánujete vyběhnout, přidejte si větší množství zeleniny nebo ovocce. Na svačinu se výborně hodí ovoce. Oběd by měl být opět komplexní. Na odpolední svačinu si můžete dopřát ovoce, doplněné o nějaký mléčný výrobek. Po odpolední svačině většina lidí nastupuje do tréninku. Večeři po tréninku přizpůsobte intenzitě a délce tréninku. Čím delší trénink, tím více zařaďte sacharidů, zařaďte také bílkoviny a zeleninu. Pokud běháte ráno před snídaní a váš běh trvá déle než 30-45 minut, snězte před během aspoň kousek ovoce.

Běžecké cíle

Nezapomínejte také, že jídelníček závisí na tom, jakých cílů chceme běháním dosáhnout – redukce váhy či zvýšení kondice. Při redukci hmotnosti je dobré lehce snížit příjem sacharidů na úkor zvýšenému příjmu proteinů. Pokud nám primárně záleží na zvyšování kondice, je dobré po tréninku zařadit jídlo bohaté na sacharidy, které se ukládají po fyzické aktivitě do vyčerpaných glykogenových zásob. Nejintenzivněji se ukládají přibližně do 2 hodin po ukončení fyzické aktivity, mluvíme o tzv. „glykogenovém okénku“.

Každý člověk je jiný a má jiné potřeby a nejlépe je pozorně naslouchat vlastnímu tělu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: