Radka Ouhrabková o extrémním závodě Čertovská výzva 666 km: Ultratrail pro zkušené běžce, kteří hledají novou výzvu

Radka Ouhrabková o extrémním závodě Čertovská výzva 666 km: Ultratrail pro zkušené běžce, kteří hledají novou výzvu

Radka Ouhrabková je ředitelkou závodu Čertovská výzva – Devil’s Challenge – 666 km, který se bude konat od 1. do 8. června 2024. Závod patří k nejdelším trailovým etapovým závodům na světě a jeho trasa povede po zajímavých místech na severu Čech.

Radko, mezi běžci jsou již dobře známé čertovské závody Čertovskej ultratrail na 66,6 km a podzimní verze Čertovskej wintertrail na 33,3 km. Co tě přivedlo na myšlenku čertovských závodů?

S nápadem přišel před lety můj tchán Karel, který má k dálkovému běhání velmi blízko. Již ve svých 17ti letech dokonce vyhrál závod na 100 km. Karel mě s rodinou vzal na hrad Houska, takzvanou bránu do Pekel, a sdělil nám svojí myšlenku uspořádat závod na 66,6 km přes 6 vrcholů právě z Housky na Hamr na Jezeře. V okolí je spousta míst, která jsou spojena s pověstmi o čertech, číslo 666 je ďábelským číslem a proto se vše točí kolem šestek a čertů.

Po úspěšném prvním ročníku Čertovského ultratrailu v roce 2017 můj manžel Kuba navrhl uspořádat i zimní verzi a tak na Hamru na Jezeře na konci listopadu pořádáme takzvaného zimního půlčerta Čertovskej wintertrail na 33,3 km. Velmi rychle jsem zjistila, že pořádat běžecké závody neznamená jen rozvěsit fáborky, a díky dvěma závodům v roce je stále co připravovat. 

Oba tyto závody jsou již pravidelně vyprodány.

Ano, závodníci nás již znají a často se rádi vracejí. Závody získaly různé přívlastky, například “gastrotrail”. Naší prioritou je uspořádat kvalitní sportovní akci s pěknou a zajímavou tratí a zároveň závodníkům připravit stoprocentní servis. V létě vypravujeme 4 autobusy z cíle na start závodu, trasy jsou důkladně značené, občerstvovačky nabídnou dostatek proviantu i poslednímu závodníkovi a v cíli je opět o závodníky důkladně postaráno. Závody pořádám s rodinou, kamarády, přáteli a našimi dětmi, děláme to rádi a s nadšením a věřím, že i to je na atmosféře závodů znát.

Čertovská výzva 666 km je nový závod, který se bude konat poprvé v roce 2024. Co vás inspirovalo k jeho uspořádání?

V průběhu 7 let, co pořádáme čertovské závody, jsme získali mnoho zkušeností a rozhodli jsme se je využít k uspořádání závodu, který by měl skutečně ďábelskou vzdálenost 666 km. Uvědomuji si, že pro smrtelníka uběhnout 666 kilometrů není jednoduchá výzva. Hledali jsme tedy správný formát závodu. Nakonec jsme se rozhodli pro 8 denní etapový závod. 

Kudy povedou jednotlivé etapy a jak budou dlouhé?

Závod bude mít 8 etap, které účastníky zavedou na zajímavá místa na severu Čech. Start první etapy bude v Mělníku a zavede běžce do CHKO Kokořínsko a Máchova kraje. V dalších etapách se podívají například do Českého ráje, Lužických hor, nebo na Ještědský hřeben. Trasy zavedou běžce na různé přírodní či kulturní památky. Terén bude smíšený a závodníci se rozhodně nebudou nudit. Závěrečná etapa bude shodná s tradiční trasou Čertovského ultratrailu.

Délka jednotlivých etap je mezi 66 a 107 km. Důležitým parametrem je i převýšení, to u jednotlivých etap bude 1000 až 2000 metrů. Čím delší etapa, tím menší převýšení. Celkově na 666 kilometrech závodníci nastoupají jen něco přes 12 tisíc metrů. 

Kde bude start a cíl jednotlivých etap? Jak složité budou případné přesuny?

Start první etapy bude v Mělníku a cíl na Hamru na Jezeře. Tam bude zázemí závodu a další etapy zde budou mít svůj start i cíl. Výjimkou bude poslední etapa, která startuje na hradě Houska a závodníky tam převezeme ráno autobusem. 

Závodníci tedy nebudou muset řešit žádné přesuny v průběhu týdne. Hamr na Jezeře má přezdívku „Riviéra severu“. Účastníci a jejich rodiny či jiné doprovody budou mít možnost užít si krásného okolí. V centru závodu je možnost ubytování v chatkách či apartmánech, což zajistí pohodlí pro všechny závodníky. V případě zájmu je možné též využít pro stravování restauraci, která je přímo v kempu.

Ráda bych, aby kromě samotného závodu šlo i o příjemné setkání vytrvalostních běžců. Tomu pomůže i centrum závodu na jednom místě, kde se budou po celý týden potkávat nejen závodníci navzájem, ale i jejich doprovody.

Čertovské závody jsou známé dokonalým značením trasy. Jak plánujete vyznačit trasu dlouhou 666 km?

Pro jednotlivé etapy Čertovské výzvy budou připraveny trasy v GPX formátu a mapky. Většina tras je vedená po turistických značkách, takže navigace v terénu by neměla být složitá. Při 8. závěrečné etapě si budou moci účastníci užít plně značenou trasu Čertovského ultratrailu.

Bude možné nějak závodníky sledovat v průběhu jednotlivých etap?

Ano, každý závodník bude mít zapůjčený GPS tracker a bude možné sledování závodníků na mapě. Také bude možné sledovat mezičasy průběhu a průběžné pořadí na kontrolních bodech na trase.

Registrace na Čertovskou výzvu byly již spuštěny. V jakých kategoriích je možné se na závod přihlásit?

Je možné se zaregistrovat na trasu 666 km a to jako jednotlivec nebo 2 či 3členná štafeta. Pokud je pro někoho 666 km příliš velké sousto, může se zaregistrovat jen na poslední 4 etapy a to sám nebo ve dvojici. Dvojice či tříčlenné štafety se budou střídat vždy po etapě. 

Vícečlenné štafety nebo střídání v průběhu etapy neplánujeme. Závody připravujeme zejména pro komunitu ultra běžců. 

Závod se bude konat v červnu 2024. Co bys vzkázala běžcům, kteří o závodu uvažují?

Čertovská výzva na 666 km bude extrémně náročný závod, ale zároveň i 8 dní plných nových zkušeností a prožitků. Závodníci budou probíhat nádhernou přírodou severu Čech a překonávat zejména sami sebe. Pro ty, kteří se rozhodnou, že se postaví této výzvě, to bude jistě nezapomenutelný zážitek, který navždy změní jejich pohled na vlastní schopnosti a hranice.

Takže, jestli máte odvahu a touhu překonat vlastní limity, přihlašte se na Čertovskou výzvu!

Více informací o závodě na certovskej-ultratrail.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: