Recenze: Salomon Sense Pro – univerzální bota na (city)traily i do města

Recenze: Salomon Sense Pro – univerzální bota na (city)traily i do města

Salomon Sense Pro je lehká trailová bota, která vychází ze závodního konceptu Salomon Sense. Zároveň ale poskytuje více podpory při dopadu a celkově působí mírně robustnějším dojmem než čistě závodní Sense. Salomon botu řadí do kategorie takzvaného citytrailu, což znamená, že by měla zvládat jak hladký povrch, tak traily a členitý nezpevněný terén.

Koncept Sense vychází z požadavků těch nejlepších trailových běžců

Je to již tři roky, kdy Salomon přišel na trh s převratným závodním modelem Sense, na jehož vývoji se podílel Kilian Jornet. Od té doby řada Sense doznala několika dalších vylepšení a na trhu je nyní již čtvrtá generace této populární závodky. Kromě vývoje dalších generací závodních Sense byla tato řada rozšířena o tréninkově laděné modely Sense Pro, Sense Mantra a Sense Link. A právě na první jmenovaný model jsme se zaměřili tentokrát.

Citytrail aneb z domu až na trail a zase zpět

Pokud patříte mezi běžce preferující trailové běhání, kteří se ale v tréninku nevyhnou asfaltu, určitě hledáte tu správnou obuv, která by zvládla právě asfalt i terénní povrch. Samotný požadavek na takto rozdílné terény je těžko splnitelný, silnice a technicky náročný terén jsou povrchy vyžadující velmi odlišnou konstrukci jak svršku boty, tak především podrážky.

Salomon se tento problém snaží vyřešit uvedením tzv. Citytrail kolekce, do které spadají právě i recenzované Sense Pro. Celá filosofie „citytrailu“ je o páru obuvi, ve kterém si můžete dovolit vyběhnout z městského bytu až do přírody bez myšlenek na to, že ničíte silničky nebo naopak terénní krosovky.

Komfortu není co vytknout – díky konstrukci i patentovanému Quicklace šnerování

Co mi na Sense Pro učarovalo hned v prvním okamžiku, byl neuvěřitelný komfort a pohodlí hned po prvním nazutí boty. Bota opravdu „padne“ skvěle, zvláště běžci s užším chodidlem si budou konstrukci boty pochvalovat. K tomu bezesporu přispívá i unikátní salomoňácký systém šněrování – tzv. Quicklace, tedy stažení šnůrkou, kterou následně zastrčíte do kapsy na jazyku boty. Komfort „Pročkám“ dodává také speciální technologie Endofit, která má za účel právě spolehlivé upevnění boty kolem celého chodidla.

Cit pro povrch a dostatečná ochrana chodidla, to vše při zachování nízké váhy

Z pohledu srovnání konstrukce boty všech modelů Sense mi přijde, že Sense Pro jsou kombinací závodních Sense Ultra s tréninkovými a konstrukčne robustnějšími Sense Mantra. Z Manter si Sense Pro vzaly pohodlí a dostatečnou podporu chodidlům, ze závodních Sense Ultra zase úzký profil a lehkou váhu, v tomto případě 250 gramů.

Drop boty (rozdíl mezi patou a špičkou) činí rozumných 6 mm oproti 4 milimetrům u Sense Ultra. Výška v patě je 16 mm, zatímco ve špičce dosahuje 10 milimetrů. Celá konstrukce boty je absolutně beze švů, což přispívá v praxi jednak ke skvělé prodyšnosti, tak to dodává botě také rychleschnoucí vlastnosti.

Silnice i traily bez problemů, v horském terénu ale podrážka nestačí

V botách jsem za pár měsíců naběhal kolem 900 kilometrů, tudíž jsem je provětral skutečně poctivě. Část kilometrů jsem v nich absolvoval v horských terénech v Kanadě, zbylé kilometry na zpevněných cestách na Vysočině. A přesně tam se boty osvědčily nejlépe!

Sense Pro najdou nejlepší využití právě na lesních trailech či polních cestách nedaleko města, kterých je u nás v českých podmínkách skutečně hodně. Pro tyto účely jsem zatím upřímně nenarazil na botu, která by mi vyhovovala více. V kombinaci s poměrně dobrým chováním i na tvrdém asfaltovém povrchu je to pro mne jasná volba pro výběhy z města do přírody a zase zpět, zcela v duchu citytrailu.

Rozhodně se ale nedá říct, že Sense Pro zvládnou kombinaci jakýchkoliv povrchů. Především na kluzkém a měkkém povrchu či v horách je cítit jemný povrch podrážky, a ne příliš výrazný grip, což je ale logickým důsledkem snahy o kombinaci s tvrdým a hladkým silničním povrchem. Zároveň Sense Pro nebude volba pro ty, kteří hledají botu s opravdu dlouhou životností. Po 900 kilometrech cítím, že se již blíží čas, kdy se s nimi budu muset rozloučit. Na životnosti se ale rozhodně podepsaly kilometry v kanadských horách, které „Pročka“ otestovaly skutečně pořádně.

I přes drobné výhrady ale Sense Pro patří mezi těch několik modelů bot, které bych si pořídil znovu. Do českých podmínek je to pro mne jedna z nejlepších bot. Obzvlášť těm, kteří vybíhají opravdu z města a v tréninku se obvykle nepohybují vyloženě v technicky náročném terénu, mohu tyto boty doporučit. Zpevněné lesní či polní cesty s doběhem po asfaltu, to je prostředí, ve kterém se Sense Pro cítí jako ryba ve vodě!

Zhodnocení

+

  • Skvěle padnoucí konstrukce a neuvěřitelný komfort při zachování nízké váhy
  • univerzální použití z hlediska různých povrchů i distancí (od krátkých klusů až po delší horské závody)
  • kontakt s povrchem, vyniká především na hladkých lesních cestách
  • technologie
  • prodyšnost a rychleschnoucí materiál díky bezešvé konstrukci

  • příliš jemný vzorek podrážky pro technicky náročný terén či na mokré kořeny a kameny
  • za lehčí konstrukci běžci zaplatí nižší výdrží materiálu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: