RECENZE: Běžecké šortky Salomon SENSE PRO SHORT M

RECENZE: Běžecké šortky Salomon SENSE PRO SHORT M

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon SENSE PRO SHORT M - běžecké shortky
Typ sportu běh
Typ oblečení kraťasy
Pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí podzimní
Hmotnost 87 g
Barevné varianty černá, červená
Dostupné velikosti XS, S, M, L, XL
Údaje výrobce 1 37.5™ Technology
Údaje výrobce 2 AdvancedSkin - ActiveDry
Údaje výrobce 3 Sun Protection - UPF 30
Výbava 1 reflexní prvky
Výbava 2 přední a zadní kapsa
Výbava 3 2 boční kapsy
Výbava 4 vnitřní slipy
Infocena 2190 Kč Kč
Dodává AMER SPORTS CZECH REPUBLIC
Více info na www.salomon.cz

Zaujalo mě

  • nízká hmotnost
  • rychlesnoucí schopnost
  • čtyř směrý strečový materiál - Aerotech
  • sun protection - UPF 30
  • 37.5™ Technology

Shrnutí recenze

Značka Salomon opět potvrdila svoji nadvládu v oblasti technologického vývoje a dokonalého spojení potřeby běžce, funkčnosti a propracovanosti všech komponent. Příkladem jsou testované minimalistické běžecké šortky, které jsou vyvinuté pro špičkové sportovce do nejnáročnějších podmínek.

Hlavní část recenze

Inovativní a zajímavé prvky

Hmotnost

Hmotnost je jednoznačně jedním z nejvíce sledovaných ukazatelů. U běžeckých věcí to platí dvojnásob. Vždy je požadována co nejnižší hmotnost, ale ne vždy je v rovnováze s funkčností a praktickým propojením. Běžecké šortky SENSE PRO se mohou prezentovat velmi nízkou hmotností a to pouze 87 gramů a navíc je zde stoprocentně splněna podmínka dokonalé praktičnosti a technologické a funkční propracovanosti. Za lehkostí především hledejme použitou tkaninu a materiál a celkově lehkou konstrukci.

Jako každý běžec mám doma několik běžeckých šortek a elasťáků. Po oblečení testovaného produktu jsem byl překvapen jejich velmi nízkou hmotností. Téměř jsem je na sobě necítil. Byl to krásný vzdušný pocit lehkosti, který jsem při běhu už dlouho nepocítil. Po procitnutí jsem začal vnímat naprostý komfort a funkčnost všech jednotlivých dílu. Šortky představují dokonalou rovnováhu mezi lehkostí, komfortem a funkčností. Konstrukce šortek zajišťuje, že se při běhu budete cítit velmi lehce a svaly budou přirozeně uvolněné.


Pohled ze zaduPohled ze zadu

Zadní reflexní prvkyZadní reflexní prvky

Pohled z bokuPohled z boku

 

Prohlédněte si i další fotografie k článku…


4-Way Strech Aerotech

Salomon vsází a zároveň svůj úspěch těží na základě velmi kvalitního a spolehlivého materiálu. Koncepce SENSE PRO SHORT stojí na propracované tkanině tzv. 4-Way Strech Aerotech, což je speciálně vyvinutý všemi směry strečový materiál, který díky elastanu vytváří pružnou strukturu. V detailu je struktura skutečně čtvercového charakteru s miniaturními otvory, které se podílejí na schopnosti pružení a odvodu přebytečné vlhkosti a tepla. Funkce tkaniny je tedy pružit a maximálně ventilovat.

37.5™ Technology

Tato technologie dokáže udržet ideální teplotu jádra 37,5°C a také ideální relativní vlhkost mikroklimatu 37,5 % a tím umožňuje podávat kvalitnější výkon, respektive běžet rychleji či déle. Tkanina je vyrobena z přírodních materiálů, nedochází tak k podráždění pokožky, a je vysoce technologicky propracovaná pro podání nejvyššího možné výkonu. Aktivní částice jsou trvale zapuštěny do příze, tudíž se nikdy nevymyjí ani nedojde k jejich poklesu. Další z obrovských výhod 37,5 je rychlost schnutí. Oproti jiným materiálům je schopnost schnutí až pětkrát vyšší, což řadí tento materiál jako jeden z nejrychleji schnoucích na trhu.

Kombinací výše zmíněné technologie Aerotech společně s technologií 37,5 vytváří z obyčejných šortek jedny z nejpropracovanějších. Mohu potvrdit, že tkanina je velmi příjemná, prodyšná a rychleschnoucí. Hlavně rychleschnoucí funkce je v některých momentech klíčovou záležitostí. Tkanina rychle odvede vlhkost pryč od těla a nezůstává tak mokrá jako u jiných konkurenčních značek. Samozřejmě to není jen o nízké hmotnosti a seznamu nadčasových použitých technologii, ale především jde o citlivé a harmonické vyladění všeho podstatného, co běžec v danou chvíli vyžaduje a potřebuje pro podání maximálního výkonu.

Praktické kapsy

Kapsy. Velmi žhavé téma. Někdo vyžaduje velké a prostorné, někdo žádné, jiný na zip, další vzadu atd. Těžká situace, ale firma Salomon se s tímto naprosto perfektně popasovala. Závodní šortky SENSE PRO mají dohromady čtyři praktické kapsy. Málo nebo moc? Podle mě akorát. Jsou zde použity 2 druhy kapes.

Přední a zadní kapsa

První druh je celkem velká prostorná kapsa, která je umístěna jednak v přední části při horním okraji lemu a zcela totožně je kapsa umístěná v zadní části šortek. Horní okraj kapsy je výrazně barevně odlišný od ostatních částí, jako kdyby výrobce chtěl na tyto kapsy záměrně upozornit. Navíc červený proužek oživuje konzervativně černou barvu celých šortek. Lem a celý vnitřní prostor kapsy je výrazně pružný, tudíž se do těchto kapes vejde spoustu energetických gelů, tyčinek, ampulí a dokonce objem kapsy umožní vložit lehkou a dobře sbalitelnou běžeckou bundu například: Salomon Agile Jacket nebo Fast Wing Hybrid. Detaily vytvářejí z obyčejných věcí věci jedinečné. Opět i zde se objevuje velmi malý, nepatrný inovativní prvek ale zato velmi praktický. Je to malé pružné poutko, které je umístěno při horním okraji kapsy a složí k otevření, respektive k dobré manipulaci s pružnou kapsou.

Poutko je velmi praktické, ihned lze nahmatat a v zápětí už můžete vyprazdňovat obsah kapsy či naopak. Bez tohoto poutka by bylo obtížnější kapsu otevřít ba dokonce ji jen nahmatat. Za mě je poutko velký pomocník. Co jsem moc nepochopil je spodní část kapsy. Kapsa není sešitá po celé své spodní délce, ale jen na pravidelně určených místech. Výsledkem je že spodní prostor kapsy nemá plné dno, ale jsou zde otvory o velikosti palce. Pravděpodobně se jedná o systém odvětrávání. Nevýhodou ale je, že v těmito prostory mohou propadnou drobnější předměty. Sešití je v těchto místech velice tenké a při testování došlo k přetržení jednoho švu a tím pádem se otvor dvojnásobně zvětšil. Kdyby toto praskání švů i nadále pokračovalo hrozila by ztráta obsahu kapsy a s tím spojené starosti například při delších trailových závodech, kde je sportovec odkázán na vlastní energetické zásoby.

Boční kapsy

Druhý typ kapsy je situován na boční část šortek, na levou i pravou část. Kapsa je výrazně menší a je opět opatřena červeným pružným lemem v horní části. Má obdélníkový rozměr cca 6×7 cm s pružností ve všech směrech a uzavřeným dnem, kde nic nepropadne. Je tedy určena na menší předměty, ale při správném napolohovaní (na výšku) lze do kapsy dostat i dva energetické gely, klíče či drobné předměty. Co se týče moderního telefonu, tak ten se do této malé kapsy nevejde a v té přední, respektive zadní kapse reálně hrozí vypadnutí, jelikož kapsa nemá zapínací horní lem. Všechny kapsy u šortek SENSE PRO SHORT M nemají standardní zipové zapínaní, vše je pouze postavené na pružnosti a pevnosti horního lemu, který by měl obsah kapsy udržet na svém místě. Velké plus je ale počet kapes, respektive celkový prostor pro uložený materiál či výživu. Do kapes se toho vejde skutečné hodně například: lehká bunda, několik gelů, tyček, klíče, peníze, doklady, sodíkové tablety apod. I v maximálním naplnění je komfort při běhu dostačující.

pohled zepředupohled zepředu

Technologie a funkce

AdvancedSkin – ActiveDry

Patentovaná technologie je navržená tak, aby zajišťovala tělesný komfort a pohodlí v okamžiku největší potřeby, kterou vyvoláme pohybovou aktivitou a následně vyžadujeme fungování technologických prvků a inovací, které výrobce šortek garantuje. Vše je zaměřeno na celkové pohodlí a komfort při běhu na všech výkonnostních úrovních. Cílem je především vytvořit pro běžce pohodlí i za ztížených a nepříznivých klimatických podmínek.

Běžecké šortky SENSE PRO jsou vyrobeny ze speciálních odlehčených a technologicky prodyšných a rychleschnoucích materiálů, zajištující maximální odvod přebytečné vlhkosti a tepla. Hlavní devíza je tkanina Aerotech a technologie 37,5™, která je detailně popsaná výše.

Šortky mají dvě specifické technologické fukce, které jsou součástí AdvancedSkin –ActiveDry. Celý systém technologických prvků je postaven na použitých materiálech. Kvalita je pro Salomon typická, stále si drží velmi vysokou úroveň a neustále je krok před konkurencí. Funkce Cooling se stará především o chlazení a celkovou ventilaci. Funkce Quick Dry zajišťuje rychleschnoucí schopnost, která je zde pětkrát vyšší než u jiných tkanin.

Sun Protection – UPF 30

Šortky jsou vyrobeny pro podání maximálního výkonu. I když jsme na závod či trénink 100% připraveni, tak klimatické podmínky mohou naše úsilí zhatit. Výrobce již myslí i na ochranu proti slunečnímu záření a tkanina šortek SENSE PRO je opatřena faktorem ochrany před slunečními ultrafialovými paprsky. Co to znamená UPF? Ultraviolet Protection Faktor. Znamená UV ochranný faktor, který je měřítkem množství UV záření, které proniká do tkaniny. UPF 30 tedy povolí průchod pouze jedné ze třiceti jednotek ze slunečního UV záření, což je hodnoceno jako velmi dobrá ochrana.

 


Přední kapsa-pohled ze shoraPřední kapsa-pohled ze shora

Detail boční kapsyDetail boční kapsy

Detail vnitřku přední kapsyDetail vnitřku přední kapsy

Prohlédněte si i další fotografie k článku…


 

Motion fit – Active fit

Představuje velikost šortek, které jsou blízko u těla sportovce. Nejsou ani příliš volné ani netvoří tzv. druhou kůži, tedy nejsou úplně na tělo. Nachází se mezi těmito dvěma variantami střihů. Je tedy volnějšího charakteru. Komplexně je Active fit součástí nadřazeného Motion fit, který se vyznačuje střihem stvořený pro sport, tedy pro aktivní pohyb bez omezení pohyblivostí jednotlivých částí těla.

Většinu sportovního oblečení mám velikosti S, na testování jsem měl šortky o jedno číslo větší, ale perfektně mi seděly. Je potřeba zvolit správnou velikost, jelikož šortky nemají žádnou tkaničku na stažení v pase. Jsou příjemně volné, nikde netlačí a hlavně nedochází k jejich posouvání směrem nahoru, což u některých jiný značek bývá problém. Celkový střih je jednoduchý ale naprosto funkční. Nejsou zde žádné zbytečnosti. Celkový dojem vzdušnosti ještě umocňuje rozparek na vnějších stranách nohavic. Šortky jsou vyrobeny z 73% nylonu a 27% elastanu, vnitřní slipy z 92% polyesteru a 8% elastanu, kapsy z 80% nylonu a 20% elastanu a část lemující pas z 59% nylonu a 41% elastanu.

Vnitřní slipy

Nedílnou součástí šortek jsou všité vnitřní slipy, které nejsou vyrobeny z jednoho kusu, ale z kusů dvou. Jsou spojeny plochými švy, které zajišťují minimální riziko oděrek a odřenin. Konstrukčně jsou vnitřní slipy vyrobeny pro nošení bez spodního prádla. Musím potvrdit, že vše je velice pohodlné a příjemné. Spodní prádlo lze ale použít. Záměrně bych volil opět funkční slipy, které by měli zapadat do celého systému ventilace. Ploché švy šortky SENSE PRO svým kvalitním provedením a způsobem sešití, respektive lepení zajišťují komfort, který oceníte nejenom při trénincích ale hlavně na závodech, kde při podávání maximálního výkonu požadujete po šortkách naprostou bezchybnost ve všech směrech. Jednotlivé části jsou k sobě sešity pomocí plochých švů, zajišťujících minimální riziko oděrek či odřenin. V místech kritického kontaktu šortek s kůží jsou švy zcela zakázány, jsou lepeny. Hlavně v oblasti nohaviček, kde je při každém běžeckém kroku výrazný kontakt mezi kůží a tkaninou. V tomto směru jsem nezaznamenal žádné odřeniny způsobené nekvalitním sešitím jednotlivých dílu.

TIP: Přečtěte si také recenzi běžeckého trička Salomon Fast Wing.

Reflexní bezpečnostní prvky

Běžecké šortky jsou opatřeny celkem dvěma reflexními prvky, jak už bývá typické pro značku Salomon. Opět je zde garance viditelnosti z každého směru na základě technologie 360° reflektive. Menší reflexní prvek je umístěn vpředu na pravé nohavici. Má podobu loga Salomon. Druhý reflexní prvek se pak nachází vzadu na levé straně, tedy na levé nohavici při dolním okraji. Je tvořen pěti horizontálními čárami v délce cca 15 centimetrů a mezerou mezi sebou jeden centimetr. Mám dojem, že tyto reflexní prvky celkem obstojně zajišťují bezpečnost při běhání ve tmě či za šera a doplňují tak černou barvu šortek, která je v noci téměř neviditelná.

Celkové hodnocení

Běžecké šortky SENSE PRO SHORT M jsou v prvé řadě velmi technologicky povedené s citem pro praktičnost a funkčnost jednotlivých prvků. Vše je zde vyrobeno pro maximální komfort při podávání běžeckých výkonů. Hlavním znakem je především nízká hmotnost, kvalitní materiál ověnčen řadou technologických inovací a systém kapes, který pojme velké množství energetických zásob. Šortky jsou cíleně určené pro závodní běhání, ale nevidím důvod je použít na trénink či jinou sportovní aktivitu. Další funkce jako Cooling, Quick Dry, 37.5™ Technology či Sun Protection v kombibaci s tkaninou Aerotech vytvářejí z šortek jedny z nejkvalitnějších na trhu. Jedinou výhradu bych měl k přední, respektive k zadní kapse, kde spodní prostor kapsy nemá plné dno, ale jsou zde otvory, kterými propadnou drobné předměty. Při testování bohužel došlo k prasknutí švu a zvětšení otvoru. Celkově tyto šortky hodnotím nadprůměrně. Jsou především vhodné pro běhání v jarních, letních či podzimních měsících.

Další informace

DWR-vodoodpudivost

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: