Recenze: COMPRESSPORT Full Socks – RUN aneb výkon a pohodlí v jednom

Recenze: COMPRESSPORT Full Socks – RUN aneb výkon a pohodlí v jednom

Parametry

Značka Compressport
Celé jméno recenzovaného výrobku COMPRESSPORT Full Socks - RUN
Typ sportu běh
Typ oblečení ponožky
Pohlaví unisex
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 87% polyamid
Materiál 2 13% elastan
Hmotnost 57 g
Údaje výrobce 1 Ultra prodyšný materiál
Údaje výrobce 2 Bezešvá technologie
Údaje výrobce 3 Dokonalé pohodlí
Výbava 1 Technologie 3D Dots
Výbava 2 Ergonomický tvar
Výbava 3 Podpora příčné a podélné klenby
Infocena 1 050 Kč
Dodává TEMPOSPORT
Více info na www.temposport.cz/

Zaujalo mě

  • Atraktivní design
  • Absolutní komfort a nulové podráždění
  • Anatomické padnutí
  • Propracovanost všech detailů
  • Cílené kompresní a ventilační zóny

Shrnutí recenze

Tyto vyšperkované kompresní podkolenky jsou vyvinuty zejména do závodního běžeckého prostředí. Vznikly z předchozího modelu RACE & RECOVERY. Tento model RUN je čistokrevná závodní běžecká podkolenka s dokonalou kompresní technologií, vysokou úrovní svalové podpory v oblasti lýtkových svalů a absolutním komfortem. Vše je konstruováno pro oddálení únavy a zlepšení tím běžeckého výkonu. Pro nespočet inovativních prvků bych zdůraznil nekompromisní funkčnost, propracovanost všech detailů a atraktivní design, který řadí společnost COMPRESSPORT mezi absolutní celosvětovou špičku. Pojďme se podívat jak podkolenky dopadly v našem testu.

Hlavní část recenze

100% Race

Tento závodní model vychází z předchozí kolekce RACE & RECOVERY. Kompresní podkolenky jsou tedy okleštěné o komponentu recovery, neznamená to ale snížení regeneračních vlastností, ba naopak. Více stupňovaná kompresní technologie zajišťuje cílenou kompresi, zejména pro lýtkové svaly, kde dochází k eliminaci křečí a zlepšení tak aktuálního výkonu. Pomocí specifických technologií je podkolenka primárně určena k posílení výkonnostní složky. Zajišťuje tak optimální energetickou a ekonomickou úroveň běhu. Podkolenka je cíleně vyvinuta pro závodní běh v jakékoli podobě. Využití hledejme především na silnici, dráze, trailech, ale i v širších oblastech sportovních multifunkčních činností a aktivit.

Specifikace a klíčové znaky

Ochrana svalů

Hlavní gró těchto kompresních podkolenek je zlepšení běžeckého výkonu. Jak jsem již zmínil výše, jsou modifikované zejména pro závodní účely. Posílením právě RACE komponenty dochází k vyšponování běžeckého výkonu na maximální úroveň. Díky svojí konstrukci a propracované kompresní technologii poskytuje optimální svalovou ochranu a podporu. Cíleným zpevněním lýtkového svalu a plnohodnotné žilní návratnosti dojde k eliminaci křečím a tím celkově k ulehčení běhu.

Únava na později

Odloženou únavu nám zabezpečuje odstupňovaná kompresní technologie, nebo-li cíleně zónově uložené kompresní díly na nejvíce namáhaných místech. Tyto kompresní díly jsou uloženy zejména v oblasti lýtkových svalů a Achillovi šlachy. Na přední straně lýtka (holeň) je pak při běhu nejvíce namáhaný musculus tibialis anterior (přední sval holenní), který je touto kompresí ošetřený a nedochází k jeho přetěžování. Obecně je kompresní technologie na nejvyšší úrovni, která vychází primárně z lékařské komprese. Zlepšuje cirkulaci krve a odvod odpadních metabolitů směrem vzhůru. Zvýšená komprese urychluje žilní návratnost a tudíž dochází k optimálnímu okysličení svalů, respektive ke snížení únavy či urychlení celkové regenerace. To vše vede k využití maximálního potenciálu a podání v danou chvíli toho nejlepšího výkonu.

struktury tkanin

Absolutní pohodlí bez podráždění

Jedna z klíčových vlastností, kterou výrobce prezentuje, a dle mého názoru je naprosto zásadní, je komfort. Nejen pro mě, ale i pro většinu běžců je pohodlí nejdůležitější vlastnost. Zejména při dlouhých bězích, kde jsou části podkolenky extrémně namáhány, je vyžadován velmi kvalitní materiál. Na tomto firma COMPRESSPORT rozhodně nešetří. Troufnu si říci, že na trhu lepší matriál a zejména jeho zpracování nenajdete. Výrobky COMPRESSPORT testuji už několik let a snad nikdy jsem nenarazil na nekvalitní materiál či nepohodlný kus.

Tyto podkolenky jsou tedy velice komfortní, ultra odolné, ale zároveň se celkem snadno a pohodlně oblékají. Dále musím zdůraznit, že nevznikaly žádné puchýře, odřeniny nebo otlaky a tvarová a materiální odolnost je na velmi vysoké úrovni. Pohodlné nošení je také zabezpečeno díky použitým měkkým ultra lehkým vláknům masážního charakteru. Díky perfektnímu střihu, tedy ergonomickému tvaru zejména v oblasti špičky prstů, dochází k eliminaci otlaků na těchto namáhaných místech a zároveň je ponechána prstům naprostá volnost s přirozeným rozprostřením prstů. Dále bych vyzdvihl akupresurní efekt, který je vytvořen pomocí vícestupňového masírování a jeho cílem je podpořit celkovou cirkulaci krve.

Technologie Barefoot Performance, čili konstrukce založená na principu bosého provedení, podporuje přirozenou anatomickou stavbu nohy. V kombinaci s bezešvou technologii zabezpečuje komfortní nošení bez náznaků poškození měkkých tkání. Pro podání dobrého výkonu je důležitý komfort, zejména komfort a ochrana v oblasti prstů a Achillovi šlachy. Puchýře, sedření či otlaky mohou opravdu znepříjemnit běh či dokonce zapříčinit odstoupení ze závodu. Při nošení těchto podkolenek nic takového nehrozí.

Další klíčové technologie

Grip 3D. Dots

Uživatelům běžeckého vybavení od COMPRESSPORT je tento technologický prvek velmi známý, dalo by se říci, že se jedná o klíčový technologický prvek u všech podkolenek a ponožek. U jiné podobně smýšlející firmy žádnou takovou podobnou strukturu nenajdete. Tento propracovaný systém 3D bodů je zcela unikátní. Trojrozměrné body jsou cíleně umístěny v kriticky namáhaných místech či v místech s vyšší potivosti nebo v částech chodidla, kde je kladen důraz na ochrannou, masážní či regenerační funkci. 3D body přispívají k absolutnímu pohodlí, stimulačnímu pocitu a odstranění únavy z výrazně přetížených a namáhaných částí chodidla. Velikost a zónová lokace těchto bodů je podmíněna anatomickou strukturou nohy s cílem oddálit únavu a maximálně zlepšit celkový výkon. 3D dots jsou navrženy tak, aby aktivovaly krevní oběh pomocí vícestupňového masírování a vytvořily akupresurní efekt.

Ochranné funkce

Kompaktnost celého systému svalové opory zajišťují i mimo jiné ochranné prvky, které jsou postaveny na základě technologických a inovativních prvků. Pro běžce, čili pro pohyb obecně je nejdůležitější Achillova šlacha, bez které by nebyl pohyb. Tato šlacha je podkolenkou výrazně chráněná. Díky 3D bodům, které mají tlumící účinek, dochází k ochraně šlachy zejména před zvýšeným třením či výraznému namáhání. 3D body, které chrání šlachu jsou výrazně barevně odděleny (červeně). Což má designový a těž  informativní charakter o správném anatomickém umístění podkolenky na noze.

Další citlivé místo, kterému je potřeba věnovat pozornost je kotník a jeho měkké části. I zde má hlavní roli 3D Dots systém, který dokáže absorbovat otřesy. Kotník tak není vystaven přímými nárazy, ale pouze zbytkovými, který trojrozměrný systém nedokáže zachytit. Dochází, tak k ochraně vnitřního i vnějšího kotníku.

Podpora klenby

Unavené svaly (propadlá klenba) v oblasti chodidla jsou častou příčinou dlouhého běhu či závodu. Většina výrobců to ví a tudíž do konstrukce podkolenek vkládá cílenou podporu příčné či podélné klenby. U podkolenek RUN je podpora řešena pomocí širokého, silného, barevně odlišeného elastického pruhu, který je veden přes klenbu a celý nárt. Navíc jsou zde vloženy tři úzké ventilační proužky, které tuto část odvětrávají. Celkově je chodidlo lépe stabilizované a vytváří svalům v oblasti klenby pevnou oporu.

Stabilizace klenby

Materiál

Kompresní podkolenky FULL SOCKS RUN jsou vyrobeny z ultra prodyšného a odlehčeného materiálu. Celková hmotnost je pouze 57 gramů (velikost 2M). Použitá tkanina nepohlcuje pot, jak to bývá běžné u méně kvalitních podkolenek, ale díky kvalitnímu materiálu dojde k odvodu potu a přebytečné vlhkosti. Díky tomu bude noha suchá za téměř každých podmínek. Materiál tedy hraje důležitou roli, ale i díky systému ventilace na principu pruhového odvětrávání vznikla extra lehká a výborně odvětrávaná kompresní podkolenka.

Podkolenky jsou vyrobeny z velmi odolné a kvalitní tkaniny. Mimo jiné byly testovány na jednom z nejtěžších ultra trailových závodech – UTMB. Na výrobu bylo použito 87% polyamidu a 13% elastanu. Jsou vyrobeny z velmi jemných a měkkých vláken pomocí bezešvé technologie, která zajišťuje naprostý komfort a maximálně pohodlí. Funkce water extraction se díky zadržování malé vlhkosti (déšť, pocení) pomocí 3D bodu podílí na celkovém odvětrávání a udržení relativně suché pokožky. Síla komprese není tak silná, jak jsem očekával u striktně závodních kompresek, ale je příjemná na těle. Osobně bych snesl i silnější kompresi, ale je to úzce individuální názor. Horní okraj podkolenky je velmi úzký, ale výborně elastický. Skvěle drží, nestlačuje nohu a uvolňuje tlak v této oblasti.

Design

Kompresní podkolenky RUN RACE opět nezklamaly, vypadají skvěle. Designově se mi moc líbí! Tedy spíš černá varianta, růžová mému oku moc nelahodí. Atraktivní a zároveň jednoduchý design je typický pro výrobky této Švýcarské firmy. Nejvíce mě oslovila lýtková část, kde je povedeně zkombinovaná černá, červená a bílá barva s atraktivním nápisem COMPRESSPORT přes celý obvod lýtka. Chodidlová část je taktéž barevně zkombinovaná a vytváří celkově hezký dojem. Funkčnost a estetika zde jde v ruku v ruce. Vyrábí se ve dvou barevných variantách – černé a růžové, vždy v kombinaci s červenou a bílou barvou, zvýrazňující zajímavé technologické prvky podkolenky. Klasický, čitelný ale nikdy neokoukaný design.

Srovnání podkolenek RUN RACE a RACE & RECOVERY

Porovnáme-li tyto dva modely, objevíme zde celkem dost výrazných rozdílů. První viditelný je zcela jistě design. Nový model 2020 RUN je hezčí, více barevně odlišený s velkým nápisem COMPRESSPORT přes celý obvod lýtka. Barevné odlišení je na celé podkolence, lýtkové i chodidlové části. U staršího modelu je barevnost skrovnější. Další výrazný rozdíl je ve velikosti stabilizačního pruhu pro podporu klenby. U RUN modelu je mnohem širší a výrazně silnější s propracovanější částí na chodidle, kde jsou umístěny větrací kanálky pro odvod vlhkosti a výrazné zesílení tkaniny. Lépe tak drží stabilitu příčné i podélné klenby. Kvalita a tvrdost 3D bodů je také lepší u modelu RUN, body jsou pevnější zejména v chodidlové části. U modelu RACE & RECOVERY jsou 3D body umístěny po celém obvodu spodní lýtkové části a Achillovy šlachy, u modelu RUN je přední část lýtka (holenní část) opatřena kompresní technologií, bez těchto trojrozměrných bodů. Rozdíl najdeme i v odvětrávání. RACE & RECOVERY má výraznější systém pruhového odvětrávání než závodní model, který je v této části více kompresní s trochu jiným strukturováním tkaniny. Přední část chodidla (špička) je opět více propracovaná u RUN modelu, je zde kvalitnější materiál a více prostoru pro prsty. Používám oba modely a každý má něco do sebe. Při regeneraci, dlouhé jízdě autem či na krátký závod, respektive trénink sahám po RACE & RECOVERY. Jedu-li na běžecké závody, makám na plné obrátky či chci podat maximální výkon vždy nosím jedině FULL SOCKS RUN. S klidným svědomím mohu doporučit oba modely.

Porovnání dvou modelů

Závěr

Podkolenky FULL SOCKS RUN v našem testu dopadly velmi dobře, spíše nadprůměrně. Troufnu si říci, že to jsou zatím nejlepší kompresní podkolenky co jsem nosil. Ohromuje mě naprostá funkčnost všech technologických prvků, zejména pak kompresní technologie a systém trojrozměrných 3D bodů. Dále bych zdůraznil velmi kvalitní a široký elastický pruh, který drží klenbu i když jsou svaly chodidla extrémně unavené. Oceňuji též inovativně propracovaný systém odvětrávání, který udržuje nohu suchou i ve velmi teplých dnech. Noha krásně dýchá a nezapařuje se. K tomu povedený design. Sečteno podtrženo, velmi kvalitní závodní podkolenka s nadprůměrně vysokým hodnocením. Doporučuji všem, kteří hledají kvalitu a bezkonkurenční pohodlí.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: