Rozhovor s Honzou Dušánkem, pořadatelem Compressport Ještěd Skyrace: Letos bude na programu kromě tratí SkyRace® a TRAIL i Vertikál

Rozhovor s Honzou Dušánkem, pořadatelem Compressport Ještěd Skyrace: Letos bude na programu kromě tratí SkyRace® a TRAIL i Vertikál

Už se nemůžete dočkat na „otvírák“ skyrunningové sezony v ČR? Připravy na Compressport Ještěd Skyrace (13. – 14.4.) jsou již v plném proudu, na programu je i pár novinek. Více vám prozradí výborný pořadatel tohoto závodu Honza Dušánek v následujícím rozhovoru.

Ahoj Honzo, závod je naplánován na půlku dubna, jak probíhají přípravy, jde všechno hladce?

Přípravy jdou podle představ a už to začíná být klasický předzávodní kvapík.:) Je toho potřeba připravit opravdu hodně, takže se rozhodně nenudím.

Podívejte se na další fotografie k článku…

Letos se účastníci nově budou moci zúčastnit „rozvičky“ před hlavními závody – na programu je Ještěd Vertikál

Letos je nově na programu Compressport Ještěd Vertikál, můžeš nám o tom prozradit něco více?

Nechal jsem se inspirovat závody v zahraničí, které mají jako “rozcvičku” den před hlavními závody VERTICAL KILOMETER. Jelikož tento typ závodů není možné (malé převýšení) v ČR zorganizovat, tak jsme vymysleli alternativu, kterou jsme nazvali JEŠTĚD VERTIKÁL. V podstatě jde o výběh Slalomáku – černé sjezdovky vedle skokanských můstku u nás na Ještědu. Trasa měří 390 metrů s 170 metry převýšením, což nevypadá extra těžce, ale věřte mi, jednoduché to určitě nebude!

Jedná se o skyrunningový závod, který zahrnuje to nejlepší z ještědského hřebenu. Více informací o Compressport Ještěd SkyRace najdete v termínovce.

Závodníci půjdou z několika rozběhů, muži i ženy zvlášť. Nejrychlejší následně postoupí do semifinále a finále. Ale i ti pomalejší poběží minimálně ještě jednou, protože je bude čekat běh o celkové umístění. Navíc máme připravenou speciální cenu KRÁL A KRÁLOVNA JEŠTĚDU. Závodníkům, kteří poběží jak sobotní VERTIKÁL, tak i nedělní SkyRace® se budou započítávat speciální body z obou dní, ze kterých vzejde opravdový král a královna Ještědu.

Letos jsme trasu SkyRace® ještě trochu vylepšili

Na jakou trasu se můžou těšit účastníci Compressport Ještěd SkyRace® a Trail, jsou v plánu nějaké změny?

Poběží se opět na dvou tratích. SkyRace® s parametry 25km/1700m+ a TRAIL s parametry 11,5km/900m+. Trasy už máme celkem vyladěny za ty roky, ale přeci jenom jsme speciálně SkyRace® ještě trochu vylepšili a udělali zajímavější!

Aby to byl opravdový SkyRace® (alespoň co je možné v našich podmínkách), tak jsme “našli” další krásnou technickou pasáž pod prvním stoupáním na Ještěd. Závodníci se mají opravdu na co těšit, protože jestli jste si mysleli, že byl doposud první výstup na Ještěd náročný, tak teď se teprve ukáže, kdo je jak v horách šikovný. A druhá změna se týká vlastně až závěru závodu, kde jsme po druhém výstupu na Ještěd odstranili úplně asfalt a závodníci budou sbíhat po pěkném trailu mimo dosah turistů.

Pro ty, kteří si třeba ještě na celý SkyRace® netroufnou je tu trasa TRAIL, kde závodníci na 11,5 km proběhnou zajímavým trailem, 2x vystoupají na Ještěd, užijí si i seběhy, takže si finisherskou čelenku taky jistě zaslouží! Canicross závody se budou konat na obou těchto distancích, tzn 25 km a 11,5km. Pejskové budou mít samozřejmě separátní start.

Letos se na start COMPRESSPORT JEŠTĚD SkyRace® postaví zdaleka největší konkurence v historii ještědských závodů!

Jak velkou očekáváš účast a kdo z hlavních favoritů se ukáže na startu?

Bude to opět otvírák skyrunningové sezóny a MČR ve SkyRace®, takže očekáváme opět mezi 500-700 běžci na startu všech tratí. Jelikož jsme letos opravdu zamakali na pozvánkách i pro zahraniční elitu, na startu COMPRESSPORT JEŠTĚD SkyRace® se postaví zdaleka největší konkurence v historii ještědských závodů! Své elitní běžce k nám vyslala Itálie, Polsko a Slovensko, takže se na startu objeví 12 elitních běžců a běžkyň z těchto národních týmu a myslím, že pořádně zamíchají kartami v TOP10.

Krom nich samozřejmě přijede skoro komplet česká špička: MUŽI: Ondřej Fejfar, Jiří Čípa, Jan Zemaník, Marek Causidis, Tomáš Buryška, Tomáš Maceček, Olda Kokošek, Tomáš Křivohlávek, Tomáš Fárník, David Novák, Jakub Řídel, Jaroslav Štěpán a další ŽENY: Pavla Schorná, Kateřina Matrasová, Lucie Maršánová, Petra Ševčíková, Marcela Rambová, Kamila Gregorová, Tereza Kalousová a další. Na potvrzení dalších jmen ještě čekáme.

Tvé závody jsou známé skvělou atmosférou i doprovodným programem. Jak to vtomto ohledu bude vypadat letos?

Jelikož se lidem loni závod a vše okolo líbilo, tak zachováme to vše dobré, co se povedlo a zbytek bychom chtěli doladit k ještě větší spokojenosti závodníků i doprovodu. Možná drobnou změnou bude dřívější vyhlášení výsledků, jelikož bychom rádi, aby to v areálu pořád žilo a zmenšily se prodlevy v programu, tak aby si to všichni užili.

Jen zopakuji, že se všichni budou moct těšit na velkokapacitní stan s posezením, kvalitním jídlem nejen pro masožrouty, DJ’s, dětské závody a aktivity v areálu, řadu partnerských stánků se sportovním i nesportovním vybavením, interaktivní aktivity pro celou rodinu a další drobnosti, tak aby se u nás pobavila celá rodina! Bude to prostě kompletní sportovně/kulturní den u nás pod Ještědem! Takže neváhejte dorazit a pořádně si zasportovat nebo zafandit!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: