ROZHOVOR: Zdeněk Kříž bude běhat v jednom týmu s Antonem Krupičkou a Núriou Picas

ROZHOVOR: Zdeněk Kříž bude běhat v jednom týmu s Antonem Krupičkou a Núriou Picas

Nejlepší český horský ultraběžec, Zdeněk Kříž, je známý svou sportovní univerzálností. Dřív se věnoval horskému kolu i dalším sportům, ale loni už naplno ukázal, že běhání po horách má v jeho životě momentálně prioritní postavení.

Na mistrovství světa ve skyrunningu (konaném v rámci závodu Buff Epic Trail, pozn. redakce) doběhl na trati ultra, tedy té nejdelší a nejnáročnější, ve skutečně světové konkurenci na krásném 5. místě. Následně mu přišla nabídka snů v podobě zařazení do týmu Buff PRO. V tomto týmu budeme jiného Čecha hledat marně, ale světovými top běžci se to v něm jen hemží. To jen svědčí o tom, že Zdenda je momentálně na světové špičce.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Zdendo, loni na podzim se projevilo zranění (nalomení čéšky, pozn. redakce), které tě na delší dobu odstavilo z tréninku. Podstoupil jsi náročnou operaci a teď se vracíš zpátky do plného tréninku. Jak se momentálně cítíš?

Cítím se jako někdo, kdo se učí znovu běhat… Poznávám, co je možné a co ne, testuju limity. Zatím jsem toho moc nenaběhal, ale v tréninku se úplně neflákám. Používám všechno možné, jen neběhám, protože chci koleno pokud možno co nejdéle šetřit. Jde to, ale například střídání pravé a levé na schodech pořád nedám.

Čtěte také: Rozhovor se Zdeňkem Křížem o jeho loňském 5. místě na MS ve skyrunningu nebo se podívejte na jeho profil.

Jaká je skladba tvého tréninku v čistě zimních a horských podmínkách, kde se denně pohybuješ (Zdeněk žije s rodinou na hřebeni Krkonoš v chatě Spindler, pozn. redakce)? Co u tebe v zimě vítězí?

Jednoznačně jsou pro mě a můj trénink záchranou skialpy, na kterých mě koleno vůbec nelimituje, teda do kopce, a trávím na nich spoustu hodin. Potom jsem si samozřejmě jako bývalý biker vzpomněl na dril na cyklotrenažéru a hodiny na něm strávené taky můžu počítat na desítky. No a to doplňuju posilováním na Compexu, core posilováním v posilce, balančním cvičením, kompenzačním cvičením, protahováním, pivem…

Loňský vstup do Buff PRO týmu, ke kterému za celu redakci moc gratuluju, byl doprovázen velkou radostí nejen tvou, ale i celého tvého okolí. Což jistě bude dáno i tím, že jsi jediný v ČR, komu se taková věc naskytla. Co to pro tebe přesně znamená, kromě toho, že se ti otevřely úplně nové možnosti?

Beru to jako odměnu za celoživotní dřinu a to, co jsem sportu dával. Opravdu si to chci užít a pokud budu zdravý a přijdou i nějaké hezké výsledky, tak to bude jenom bonus. Máme to takhle s BUFF SK/CZ, kteří se o mě starají, nastavené a já jsem moc rád, že jsou tam lidi, se kterými máme stejné názory na spoustu věcí, včetně sportu. Nejsem tak vůbec v žádném tlaku a věřím, že i díky tomu ty výsledky přijdou.

Chcete se Zdeňka na cokoliv zeptat ohledně tréninku, závodění apod.? Máte jedinečnou možnost v naší běžecké poradně Zdeňka Kříže. Poradna trvá do 19. dubna.

Díky takové nabídce letos procestuješ celý svět a budeš závodit se světovou špičkou – jaké to v tobě vzbuzuje pocity?

Samozřejmě pocit velké odpovědnosti ke všem, kteří mi věří a kteří dělají maximum pro to, abychom se pokusili vrátit výkonnostně tam, kde jsem byl před zraněním. Ale taky jsem si vědom toho, že světová špička je úplně jinde, než jsem já. To ale samozřejmě neznamená, že to na nějakém závodě zase nemůže vyjít. Těším se na každý. Ten pocit a mrazení, které zažívám, když stojím mezi hvězdami v první lajně na startu, je k nezaplacení. Přál bych ho všem.

Koukala jsem na tvůj předběžný kalendář závodů pro rok 2017. Je to čistě shoda náhod, že ty 100% závody jsou všechny ve Španělsku, nebo tě španělská kultura kolem závodů nebo ta země obecně nějak přitahuje? Nebo to je přímo požadavek společnosti Buff, která je ve Španělsku doma?

Jak jsem říkal, požadavky Buff PRO týmu jsou minimální. Jenom moje účast na Buff Epic Trail je povinná a zbytek kalendáře jsem měl možnost sestavit podle svého uvážení. Potom proběhly jenom nějaké konzultace ohledně toho, aby nás na některém závodě nebylo z týmu moc a na jiném nikdo. Naštěstí já jsem nemusel ve svém kalendáři nic měnit. No a to, že hlavní závody mám ve Španělsku, náhoda není, prostě jsem si Pyreneje zamiloval.

Buff

Buff® Epic Trail

Závod pořádaný každoročně v nádherném prostředí španělských Pyrenejí ve vesničce Barruera. Běží se tratě o délkách 105 km, 42 km, 21 km a vertikální kilometr (závod do 5 km s převýšením více než 1000 výškových metrů, pozn. redakce).

Značka Buff® je hlavním organizátorem i partnerem závodu. Sídlí ve ve španělské Barceloně a specializuje na výrobu a prodej multifunkčních šátků.

Už jsi v kontaktu s ostatními členy Buff PRO týmu? Je možné využít společných tréninků nebo know-how? Jak to vlastně v Buff PRO týmu funguje?

Zatím nijak moc, protože během zimní sezony mám poměrně hodně práce a kromě ní, rodiny a tréninku nic moc nestíhám. Takže o cestách na společné srazy a soustředění ani nepřemýšlím, ale určitě se to s nadcházející sezonou zlepší. Kontakt s týmem se zatím odehrává prostřednictvím e-mailu.

Máš v plánu i jiné tuzemské závody kromě MČR v Ultra Sky v květnu, kde porovnáš síly s českou špičkou?

Jojo, teď už vím, že se určitě ukážu na Slezském maratonu, kam mě pozval Honza Weber s Honzou Zemaníkem, protože se přesunul závod SWS v Číně, a mně se tak udělal prostor pro návštěvu Beskyd. A musím říct, že jsem moc rád. Ale jistě se najde i jiný závod, ať malý či větší, který se mi bude hodit do plánu a aktuálně ho tam ze dne na den zařadím. Taky se ukážu na jarním otvíráku u Honzy Dušánka na Ještědu. Jen ještě nevím, jestli poběžím, nebo budu fotograf, fanda, čumil, kouč anebo něco jiného.

Zdendo, díky moc za rozhovor a budeme se těšit na tvé letošní výkony!

Taky moc děkuju a přeju všem hodně síly a štěstí do běžecké sezony 2017.

Zdeněk KřížZdeněk Kříž

Zdeněk Kříž žije a pracuje na chatě Spindler v Krkonoších, kde se také připravuje a trénuje. Do hor má tedy velmi blízko a není divu, že jeho velkou vášní je poslední dva roky skyrunning, čili běhání v horách, a to na tratích nejdelších, tedy ultra. Loni doběhl na krásném 5. místě na mistrovství světa a letos bude první sezonu závodit v týmu Buff PRO.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: