Skokanský můstek zdola nahoru? Tvrdá běžecká dřina Red Bull 400 se vrací do Liberce

Skokanský můstek zdola nahoru? Tvrdá běžecká dřina Red Bull 400 se vrací do Liberce

Krev bušící ve spáncích, tepová frekvence na maximu a běh, který se po pár desítkách metrů změní ve šplh. Šestý ročník dnes již legendárního závodu Red Bull 400 se uskuteční 18. září na skokanském můstku K120 v severočeském Liberci. Zdolat nejnáročnějších čtyři sta metrů přijedou amatéři, profesionální závodníci i sportovní hvězdy z jiných odvětví.

Když před pětapadesáti lety stavaři budovali na Ještědu můstek pro skokany na lyžích, asi netušili, že se po jejich práci budou jednou směrem vzhůru prohánět běžci. A přece liberecký areál bude už podruhé ve své historii hostit jednu z největších sportovních výzev, kterou jde v České republice absolvovat. A to si na svou šanci musel rok počkat.

Když se v minulosti na dojezdovou část můstku, odkud se statuje, postavili profesionální sportovci Eva Samková, Markéta Davidová nebo Martin Fuksa, nebáli se používat slova jako masakr nebo šílenství. A podobně se jistě letos v netradičním zářijovém termínu budou vyjadřovat všichni účastníci závodu. Vždyť můstek je vysoký jako čtyřicetipatrový dům a běžci ho průměrně zvládají rychlosti 1,6 metrů za sekundu. Těchto 400 metrů rozhodně nebude pro slabé povahy.

Profesionálové se po cestě vzhůru snaží atakovat hranici čtyř minut, amatérům trvá trasa pouhých čtyři sta metrů i dvakrát déle. Letošního ročníku se běžci budou moci účastnit v pěti kategoriích – ženy, muži, ženské, mužské a smíšené štafety. Pro závodníky i jejich fanoušky bude připraven kompletní servis a zázemí, jaký si akce takového formátu zaslouží.

Red Bull 400

S myšlenkou na využití skokanských můstků během léta přišel v roce 2011 Rakušan Andreas Berger. Překonání klasické atletické vzdálenosti 400 metrů od místa, kam v zimě dopadají skokané, až po rozjezdovou lavici se sklonem až 37 stupňů dělá ze závodu Red Bull 400 jeden z nejkratších a zároveň nenáročnější sportovních klání. Současné rekordy na české půdě drží Jakub Šiarnik a mezi ženami Adéla Stránská.

Pro registraci a další informace navštivte web www.redbull.cz/400.
/úvodní foto: Dan Vojtěch/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: