Syndrom běžeckého kolene? Dá se mu vyhnout!

Syndrom běžeckého kolene? Dá se mu vyhnout!

Běhání je sport, který milujeme. Někteří z nás natolik, že si týden bez běhání ani neumíme představit. Pokud bychom si běháním přivodili syndrom běžeckého kolene nebo jiný kloubní problém, museli kvůli tomu přerušit tréninky, vynechat nejen běhání, ale i ostatní pohybové aktivity, těžce bychom to nesli. Proto je vhodné si hned z kraje běhání zjistit, jaké nástrahy na běžcovo tělo čekají. Jednou z nich je i syndrom běžeckého kolene. Dá se mu však snadno vyhnout a dokonce naopak kolena při běhání posilovat, jen je nutné vědět jak.

Proč se kolena při běhu tolik namáhají?

Fyzika je neúprosná. A tak i na běžce dopadají její zákonitosti v podobě vyšší váhy, která tlačí na kolenní klouby při běhání. Naše kolena se totiž při běhu musejí vyrovnat se silami odpovídajícími dvojnásobku až čtyřnásobku naší váhy. To vždy v závislosti na běžeckém stylu, rychlosti, běžeckém vybavení a povrchu, po kterém běžíme.

Běžecké vybavení je důležitým předpokladem správného běhání. Dnes už můžeme běžecké produkty, a to i ty ve vysoké kvalitě, pořídit za přijatelné ceny, jak jste jistě již mnohokrát zjistili při listování akčním letákem Lidl. Lidl leták navíc poměrně často nabízí vybavení pro běhání v akci, což dostupnost dobrého běžeckého vybavení ještě zvyšuje, a tak se běh stává stále rozšířenějším sportem.

Obezita se s běháním neslučuje

I pro výše zmíněné důvody navýšení zatížení kolen při běhu je nesmysl začít s běháním v době, kdy máme velkou nadváhu nebo dokonce trpíme obezitou. Tehdy je potřeba začít s ostřejší chůzí, která může poté, co shodíme několik kilogramů a posílíme svaly i klouby, postupně přecházet v běh, avšak jen velmi pozvolna.

Genetické zatížení artritidou postihne kolena vždy – a to bez ohledu na to, zda člověk běhá nebo ne. Lidé, co mají artritidu v rodě, ji mohou správným běháním a chůzí jen oddálit, avšak nikoliv jí přímo zabránit a s tím je nutné počítat. Můžete však správnou technikou běhu, vybavením a výživou navýšit počet let bezbolestného běhání na maximum.

Co je syndrom běžeckého kolene?

Jde o bolest vnitřní strany kolen, která se při běhu zhoršuje. Co je její hlavní příčinou? Patří k nim nedostatečné protažení před během nebo po něm, nohy v postavení do „X“, došlap na vnitřní stranu chodidla, dlouhé běhání z kopce, nevhodná nebo již stará běžecká obuv, špatné držení celého těla nebo funkční porucha svalového aparátu, která je jinde než v okolí kolene.

Z tohoto výčtu je patrné, že s péčí o kolena při běhu si můžeme do velké míry pomoci sami. Pokud nepomohou naše amatérská opatření (soustředění se na správné postavení nohou apod.), využijme péči fyzioterapeuta. Když nepomůže fyzioterapeut, bude to chtít zásah specialisty. Ten může přijít na jiné a třeba i dost nepatrné důvody pro vznik syndromu běžeckého kolene. Ten naštěstí není nevratný, pokud s ním bojujeme včas.

S bojem proti syndromu běžeckého kolene pomáhají i jiné sporty

Aktivity i mimo dobu běhání jsou důležitým faktorem, který může ovlivnit zdraví kolenních kloubů. Běžcům nejvíce pomáhá jóga, pilates a plavání. Kolena se tu protahují a zatěžují zcela jiným způsobem a díky tomu se trénují pro vyšší odolnost při pozdějším zatížení při běhu.

A pozor, běhání nezatěžuje tělo rovnoměrně. Takže je nutné zařadit do ostatních aktivit i posilování. Zejména takové, které dokáže posílit a vybalancovat celé tělo, včetně vnitřních svalů. K tomu dodejte ještě správný stravovací a pitný režim. U jinak zdravého člověka ochráníme výše zmíněnými opatřeními nejen kolena, ale také ostatní klouby dolních končetin a dokonce i kosti, které u běžců často trpí na únavové zlomeniny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: