Tipy na nejlepší smoothie, které vás nakopnou a podpoří regeneraci

Tipy na nejlepší smoothie, které vás nakopnou a podpoří regeneraci

Smoothie je výborná varianta snídaně, která perfektně nakopne váš den nebo taky první „potravina“, kterou do sebe dostanete bezprostředně po tréninku nebo závodě. Tekutinu organismus tráví mnohem lépe než pevnou stravu a také samotný příjem je jednodušší. Proto může být smoothie výborná varianta jako poslední „jídlo“ před tréninkem nebo první regenerační složka po něm. Ale v čem je opravdový rozdíl mezi dobrým a výborným smoothie? To by mělo obsahovat vše, co organismus potřebuje a zároveň dobře chutnat.

Co do něj přidat?

Správný protein

Protein neboli bílkovina je stavební jednotka svalu, proto je zásadní pro regeneraci unavených svalů, ve kterých se zátěží tvoří mikrotrhlinky. Bílkovina má taky výbornou vlastnost, že vás zasytí na delší dobu a nemáte tak brzy hlad. Většina odborníků se shodne, že čím je protein přírodnější, tím lépe. Zejména proto, že přírodní protein je většinou mnohem lépe vstřebatelný. Výbornou variantou je třeba konopný, hrachový nebo rýžový protein. I když samy o sobě nemají téměř žádnou chuť. Některé firmy, ale vyrábějí své proteiny ochucené – většinou nějakým přírodním způsobem.

Tuk

Máme na mysli zdravý tuk. Na rozdíl od bílkoviny slouží tuk, společně se sacharidy, jako palivo pro náš organismus (ano, bílkovina může taky sloužit jako zdroj energie, nicméně je to složitý a většinou nežádoucí proces). Správný tuk taky hraje svou úlohu při regeneraci a růstu svalové tkáně. Do svého smoothie přidejte malé avokádo, lněná semínka nebo oříšky.

Tip: oříšky nechejte přes noc ve vodě, změknou a snáze se rozmixují.

Zelenina

Zelenina je výborným zdrojem vlákniny a má podobnou vlastnost jako bílkovina, že vám zaplní žaludek a nebudete mít tak rychle hlad. Špenát nebo červená řepa vám smoothie ochutí výrazněji než třeba cuketa, která má neutrálnější chuť.

Ovoce

Ovoce přidávejte s rozvahou. Pro snídaňové smoothie volte ovoce se spíše nižším obsahem cukru, jako je rybíz, malina, borůvka nebo třeba jahody. Ovoce jako banán, který má trochu vyšší obsah cukru je fajn do regeneračního smoothie po tréninku. Případně i jako předtréninkové „jídlo“, kde je nutné ale výrazně snížit poměr bílkovin a tuků.

Čím smoothie zředit?

První, co napadne asi většinu lidí, je džus nebo ovocná šťáva. Ty můžou být fajn jako doplnění energie, nicméně, z dlouhodobějšího hlediska je fajn sáhnout po nějaké z variant pseudomlék, jako je třeba rýžové, mandlové atd. Do regeneračního smoothie je výborná je kokosová voda, která obsahuje spoustu elektrolytů.

Mixér ETA Vital Blend perfektně rozmixuje

Něco extra

Inulin – nestravitelný polysacharid ve formě bílého prášku, chová se podobně jako vláknina a čistí střeva, funguje taky jako zdroj energie pro symbiotické bakterie ve střevech
Zázvor – podporuje krevní oběh a má protizánětlivé účinky, navíc pomáhá odbourat svalovou únavu
Maca – Řeřicha peruánská, pomáhá udržovat hormonální rovnováhu a energeticky vás nakopne
Matcha – protizánětlivý antioxidant, který podpoří regeneraci
Kurkuma – kurkuma pomáhá odbourat drobné svalově záněty vzniklé zátěží

Tradiční česká značka ETA, která má na našem trhu nezastupitelné místo, vybavuje domácnosti spotřebiči, a přináší do nich radost a užitek více než 75 let. Jako jediná firma u nás, má vlastní zkušebnu, ve které zajišťuje vysoký standard výrobků i servisu svých produktů. Sleduje trendy u nás i ve světě a nabízí inovativní řešení, díky kterým její produkty fungují v každé domácnosti. Značka ETA věnuje také velkou pozornost designu svých produktů, což z nich dělá jedinečné a praktické pomocníky pro každý den.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: